Darwin Nunez a marcat pentru Benfica, în meciul cu Ajax / Foto: Profimedia

Video Ajax - Benfica 0-1. Lusitanii sunt în sferturile Champions League, după ce "lăncierii" au ratat pe bandă rulantă

15.03.2022, 23:55
  • SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

După 2-2 pe Da Luz, Benfica a dat lovitura în returul cu Ajax. "Lăncierii" au ratat din toate pozițiile, au avut un gol anulat și au cerut un penalty, însă portughezii au marcat la singurul șut pe poartă.

Ajax - Benfica 0-1. "Lăncierii" au avut un gol anulat și au cerut un penalty

Meciul a început cu golul anulat al lui Haller, pe motiv de offside, iar apoi Vertonghen a intervenit la șutul lui Antony, care a mai irosit o șansă în minutul 35.

"Lăncierii" puteau înscrie pe finalul primei reprize, dar Berghuis s-a făcut de râs, cu un șut efectuos. Benfica a avut prima ocazie abia în minutul 57, când mingea trimisă de Vertonghen a trecut prin fața porții.

Antony a mai ratat apoi o oportunitate, iar în minutul 71, olandezii au cerut penalty, pentru un henț involuntar.

Ajax - Benfica 0-1. Lusitanii sunt în sferturi. În tur a fost 2-2

Trupa lui ten Haag a avut o șansă mare de gol în minutul 73, însă cei care au deschis scorul au fost portughezii. A făcut-o Nunez după o fază fixă.

În minutul 90+7, Benfica a fost aproape de golul al doilea, când Yaremchuk a scăpat singur spre poartă, dar a fost ajuns din urmă și deposedat de Blind.

Ajax - Benfica s-a terminat 0-1, iar lusitanii merg în sferturile Champions League.

VIDEO cu rezumatul meciului Ajax - Benfica 0-1:

LIVE VIDEO Ajax - Benfica 0-1:

Min. 90+7: Ocazie benfica. După o aruncare greșită de la margine, Yaremchuk scapă singur spre poartă, dar e ajuns din spate de Daley Blind, care îl blochează.

Min. 77: Gol Benfica! După o centrare din lovitură liberă, Nunez înscrie cu capul.

Min. 73: Ocazie Ajax. După o centrare în careu, Haller ncearcă să șuteze, dar în cele din urmă pasează din cădere la Antony, care se încurcă în minge și trage în blocaj.

Min. 71: Ajax cere penalty. Gravenberch șutează din voleu, mingea îl lovește pe Weigl în mână și "lăncierii" cer penalty.

Min. 62: Ocazie Ajax. Blind pătrunde pe stânga și centrează, iar Antony reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 57: Ocazie Benfica. După o centrare din corner, Otamendi prelungește cu capul până la Vertonghen, care trimite cu capul, dar mingea trece prin fața porții.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+3: La pauză, Ajax - Benfica 0-0.

Min. 39: Ocazie Ajax. Tadic pasează în careu, de unde Berghuis șutează defectuos.

Min. 35: Ocazie Ajax. Primul șut pe poartă e trimis de Antony, dar portarul reține.

Min. 25: Ocazie Manchester United. Blind centrează la bara a doua, Antony întoarce cu capul, dar Vertonghen intervine.

Min. 7: Gol anulat Ajax. Tadic pasează în careu, de unde Haller înscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Ajax: Onana - Mazraoui, Timber, Martinez, Blind - Alvarez, Berghuis, Gravenberch - Antony, Haller, Tadic
Antrenor: Erik ten Hag

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Everton, Weigl, Taarabt - Silva, Nunez, Ramos
Antrenor: Nelson Verissimo

Ajax și Benfica se întâlnesc marți pentru a disputa returul din faza optimilor Champions League

În tur, nicio echipă nu și-a putut conferi un avantaj pentru meciul de pe Amsterdam Arena. Dusan Tadic a deschis scorul pentru Ajax, dar coechipierul Sebastian Haller și-a marcat în propria poartă.

Același Haller a mai punctat o dată, de această dată în poarta corectă, și a devenit la acel moment golgheterul competiției, cu 11 goluri. Ulterior, el a fost depășit de Robert Lewandowski, care a ajuns la borna 12.

Ajax nu a reușit să gestioneze avantajul și s-a lăsat egalată de Benfica în minutul 72, când Roman Yarenchuk a stabilit scorul final, scor 2-2. Astfel, cele două echipe pleacă cu șanse egale în meciul de marți.

VIDEO cu rezumatul meciului Benfica - Ajax 2-2:

Etichete: ajax , benfica , ucl , optimi ucl

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul unde lua masa, după o postare în care anunța unde era. Numele ei fusese legat de un traficant de droguri care fusese ucis în închisoare.

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor

Foto Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Exclusiv Răsturnare de situație la CFR Cluj! Ioan Varga a făcut anunțul: "Rămâne la noi!"

Dan Petrescu nu s-a abținut și a făcut gluma serii, după ce a revenit cu succes la CFR

45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

I-a transmis mesajul lui Edi Iordănescu, imediat după CFR - Rapid: ”Aștept să mă cheme!”

Leo Messi a mers la șefii lui Inter Miami și le-a cerut să transfere un nou star

Italienii au reacționat, după ce s-a aflat ce propunere a primit Cristi Chivu de la o cvadruplă câștigătoare UCL

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWAnne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii

Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”