Poli Timișoara și FC Argeș se înfruntă în sferturile de finală ale Cupei / Foto: Facebook Politehnica Timișoara

Video Cupa României, sferturi | Victorie dramatică pentru FC Argeș, la loviturile de departajare, cu Poli Timișoara

01.12.2021, 21:31
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

FC Argeș s-a calificat în semifinalele Cupei României, după victoria din deplasare cu Poli Timișoara, după executarea loviturilor de departajare, în direct pe Digi Sport 1.

Sepsi și FC Voluntari sunt primele echipe care au reușit calificarea în "careul de ași" al Cupei României. Ultima semifinalistă va fi stabilită joi, cu meciul ACSO Filiași - Universitatea Craiova, transmis în direct pe Digi Sport 1, de la ora 20:30.

O singură ratare a făcut diferența

Scorul după 120 de minute a fost egal, 0-0. La loviturile de departajare, singurul care a ratat a fost Pamfile pentru Poli Timișoara, după ce șutul său a nimerit bara.

Poli Timișoara a jucat în inferioritate numerică din minutul 90, după eliminarea lui Ursu.

FC Argeș a fost echipa care a controlat jocul și a ratat mai multe ocazii importante.

VIDEO Rezumatul meciului Poli Timișoara - FC Argeș

Poli Timișoara - FC Argeș 0-0 după 120 de minute, 4-5 după loviturile de la 11 metri

Loviturile de departajare

4-5: Înscrie Fatai, iar FC Argeș merge în semifinalele Cupei!

4-4: Înscrie Bîrnoi (Poli)!

3-4: Înscrie Viana (FC Argeș)!

3-3: Înscrie Mera (Poli Timișoara)!

2-3: Înscrie Arias (FC Argeș)!

2-2: Înscrie Lazăr (Poli)!

1-2: Înscrie Ișfan (FC Argeș)!

1-1: Panfile (Poli Timișoara) trimite mingea în bară!

1-1: Înscrie Latovlevici pentru FC Argeș!

1-0: Înscrie Zaluschi pentru Poli Timișoara!

Min. 120: Urmează loviturile de departajare!

Min. 106: Începe repriza a doua de prelungiri! Schimbare la Poli Timișoara: iese Ignea, accidentat, și intră Radu.

Min. 105: Se încheie prima repriză de prelungiri!

Min. 104: Ocazie pentru FC Argeș! În careul de 6 metri, Bocșan respinge o minge in extremis din fața lui Arias, care era sigur că va înscrie.

Min. 94: Schimbare la FC Argeș! A ieșit Pițian, a intrat Joao Miguel.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri! Gazdele sunt în inferioritate numerică.

Min. 90: Eliminare la Poli Timișoara! Octavian Ursu primește cartonașul roșu (al doilea galben), pentru un atac cu talpa asupra lui Tofan.

Min. 84: Ocazie pentru FC Argeș! Ișfan șutează puternic din afara careului, iar portarul Păduraru respinge mingea.

Min. 68: Ocazie mare pentru FC Argeș! În urma unei lovituri libere, portarul Păduraru scapă mingea în poartă, apoi este faultat de către Said, care trimite mingea în poartă. Golul este anulat de către arbitru. Fază controversată!

Min. 59: Schimbare la Poli Timișoara: iese Andrei, intră Bîrnoi.

Min. 53: Schimbare la Poli Timișoara: iese Scutaru, accidentat, și intră Bocșan.

Min. 52: Ocazie pentru FC Argeș! Ișfan șutează din stânga careului, către colțul scurt, dar portarul intervine și parează mingea.

Min. 46: Începe repriza a doua! Trei schimbări la FC Argeș: ies Teles, Telcean și Palic, intră Arias, Ișfan și Tofan.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză!

Min. 30: Ocazie pentru Poli Timișoara! Pe contraatac, Ursu scapă spre poartă, intră în careu, dar șutează foarte slab.

Min. 29: Ocazie mare pentru FC Argeș! Telcean centrează pentru Said, care trimite o lovitură de cap către colțul scurt, dar portarul Păduraru respinge mingea.

Min. 22: Prima ocazie mare pentru Poli Timișoara! Oanea șutează din voleu de la marginea careului, dar portarul Croitoru respinge mingea.

Min. 14: Ocazie pentru FC Argeș! Latovlevici trimite un șut-centrare din stânga, mingea trece prin careu fără să fie atinsă de nimeni și se duce pe lângă bară.

Min. 5: Ocazie pentru FC Argeș! În urma unui corner, Raynov șutează din voleu, din centrul careului, peste poartă.

UPDATE 18:30 Începe meciul de la Timișoara! Sunt puțini spectatori în tribunele arenei "Dan Păltinișanu".

Echipele de start

• Poli Timișoara: Păduraru – Șofran, Mera (cpt), Scutaru, Pamfile – D. Andrei, Ignea, Lazăr, Oanea – Gerbi, Ursu.
  • FC Argeș: Croitoru – Telcean, Pițian, Boldor, Latovlevici – D. Viana, Meza Colli (cpt) - Raynov, Ruan Teles, Palic – Said.

Rezervele

Poli Timișoara: Murariu - Bocșan, Bîrnoi, D. Radu, Zaluschi, Hațegan, Olariu.

FC Argeș: Greab – Tofan, Joao Miguel, Mușat, I. Șerban, Honciu, Jafar Arias, Ișfan, Fatai.

Poli Timișoara - FC Argeș, 18:30, pe Digi Sport 1 | Piteștenii, favoriți pe terenul divizionarei secunde

Al doilea sfert de finală al Cupei României le aduce față în față pe Poli Timișoara, divizionară secundă, și pe FC Argeș, una dintre echipele care speră să prindă playoff-ul în Liga 1.

La prima vedere duelul pare unul dezechilibrat, dar bănțenii au reușit să învingă în turul precedent tot o prim-divizionară, Rapid, de asemenea echipă care speră să fie în primele 6 la finalul sezonului regulat de Liga 1.

FC Argeș a reușit să se califice în sferturi după o victorie obținută la ultima fază cu Dinamo, chiar în Ștefan cel Mare, datorită unui gol marcat de Cristi Dumitru, tânărul fotbalist împrumutat de piteșteni de la FCSB.

Poli Timișoara - FC Argeș, 18:30, pe Digi Sport 1 | Gazdele s-au impus la ultima întâlnire directă

La ultimul sezon jucat în liga secundă, FC Argeș a fost învinsă la scor de neprezentare de Poli Timișoara, 3-0, însă de atunci drumul celor două formații a fost unul diferit.

Piteștenii au o nouă față după ce au fost preluați de Andrei Prepeliță, iar o calificare în semifinalele Cupei României ar confirma trendul ascendent pe care merge formația la care a scris istorie în urmă cu mulți ani Nicolae Dobrin.

Etichete: poli timisoara , cupa , fc arges , sferturi

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

NE-BU-NI-E! O echipă din liga secundă a marcat în minutul 90+9, a câștigat Cupa și va juca în Europa League

Daniel Popa a explicat gestul ciudat după golul marcat cu Dinamo

Foto Clasamentul din play-out, după ”U” Cluj - Dinamo: ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj. Programul meciurilor rămase

Reacția lui Zeljko Kopic, după ce Dinamo a ratat victoria cu ”U” Cluj: ”Aceeași poveste în fiecare săptămână”

Ahmed Bani a tras primele concluzii, după ”U” Cluj - Dinamo 3-3: ”Sunt foarte dezamăgit”

Exclusiv Dani Coman: ”Săptămâna viitoare voi semna!”. A făcut anunțul în direct la TV

Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”