Craiova a trecut de Honved după loviturile de departajare și vor întâlni AEK Atena în turul 3 preliminar

Video Craiova e în turul 3, după 3-1 la penalty-uri cu Honved. Incidente grave, după ce arbitrul a fost lovit cu un obiect

01.08.2019, 22:05
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Craiova a început precaut returul cu Honved, din turul 2 preliminar al Europa League. Ivanov i-a dat primele emoții portarului maghiarilor în minutul 8, iar apoi lovitura liberă a lui Mihai Roman a trecut pe lângă.

Oltenii au combinat perfect în minutul 30, când Mateiu a intrat în careu și i-a pasat cu călcâiul lui Bărbuț, însă Levkovic a fost la post. Un minut mai târziu, Mateiu l-a pus din nou la încercare pe portarul lui Honved, care a fost înlocuit câteva minute mai târziu, după o accidentare urâtă.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Prima repriză s-a încheiat cu ocaziile lui Bărbuț și Bancu. În debutul părții secunde, Cicâldău a executat o lovitură liberă, dar mingea a nimerit bara, iar câteva minute mai târziu, Briceag a tras direct în brațele portarului. Bărbuț a reușit o nouă acțiune superbă pe partea dreaptă, a trecut de doi adversari, dar șutul său a lovit plasa laterală.

Niciuna dintre echipe nu a mai reușit ceva notabil până la final și s-a intrat în prelungiri. Rezerva Fortes a ratat prima șansă din prelungiri, după ce a trimis cu capul centrarea din corner a lui Cicâldău.

Pe finalul prelungirilor a avut loc un incident incredibil. După un meleu în careu dintre Qaka, Fortes și jucătorii adverși, arbitrul a fost lovit în cap cu un obiect aruncat din tribune, se pare că o monedă. Partida a fost întreruptă peste o jumătate de oră, iar centralul a primit îngrijiri medicale, însă în cele din urmă a fost înlocuit cu arbitrul de rezervă.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde Pigliacelli a fost erou. Portarul Craiovei a parat penalty-ul lui Kamber, apoi Ioniță a transformat. Pigliacelli a apărat din nou, după șutul lui Batik, iar după aceea Fortes a transformat si el cu siguranță.

Ngog a transformat singura lovitură de pedeapsă a ungurilor, iar Cicâldău a înscris și el. Ultima lovitură de pedeapsă, executată de Bano, a fost parată din nou de Pigliacelli, iar Craiova s-a calificat în turul 3 preliminar, acolo unde o așteaptă AEK Atena.

Honved Budapesta a început războiul psihologic înaintea returului cu Craiova, din turul 2 preliminar al Europa League. "Sunt mai slabi decât adversarul pe care l-am eliminat înainte", au spus maghiarii.

Din şase meciuri oficiale, U Craiova nu a reuşit să câştige doar în turul din Ungaria, încheiat cu 0-0. A fost suficient pentru cei de la Honved pentru a spune că oltenii au o echipă mai slabă decât Zalgiris, adversar eliminat de maghiari în turul precedent, din preliminariile Europa League.

"Declaraţia lor nu prea are argumente. Cu Zalgiris au reuşit să înscrie de trei ori, iar cu noi au ajuns o dată la poartă. Am demonstrat pe teren că suntem mai buni ca ei, au avut numai o singură ocazie", a declarat antrenorul oltenilor, Corneliu Papură.

U Craiova - Honved Budapesta (19:15, Digi Sport 1). Joc dur al maghiarilor în tur

Bătălia decisivă dintre olteni şi maghiari va fi arbitrată de un nord-irlandez. În tur, jucătorii de la Honved le-au spart arcadele lui Bancu şi Acka.

"Jucătorii noştri sunt puternici, nu-i clatină nimic. Vom aborda cu forţă şi încredere meciul", a mai spus Papură.

"Sunt pregătit. A fost o mică lovitură, dar suntem puternici, eu, Bancu şi ceilalţi băieţi", a afirmat şi Stephane Acka. După returul cu Honved, Craiova are meci în deplasare, în campionat cu Hermannstadt, în direct la Digi Sport 1, duminică, la ora 18:00.

U Craiova - Honved Budapesta va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 19:15. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

Etichete: u craiova honved , u craiova honved live text , u craiova honved live video , u craiova honved video

După ce a câștigat 1 milion $ la loterie, o femeie s-a gândit să mai joace un bilet și a avut o surpriză neașteptată

O femeie care a câștigat 1 milion de dolari la loterie s-a decis după câteva săptămâni să își mai încerce încă o dată norocul și a mai jucat un bilet. A avut parte de o surpriză de proporții.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit

Exclusiv George Copos îl propune pe Mircea Lucescu la Rapid. ”E unic! L-aș aduce cu ochii închiși”

”Marea împăcare”. Paul Iacob s-a ținut de promisiune, după ce a fost la un pas de bătaie cu un suporter

Oficial Se încheie o eră! Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund, după 12 ani

Exclusiv ”A fost scandal, s-au luat la bătaie”. De ce i-a aruncat Iacob ghetele la gunoi lui Rrahmani

"E o nebunie! E ridicol" Ce scrie presa din Elveţia după penalty-ul controversat care a dus la eliminarea CFR-ului din Europa

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Adrian Șut, poate fi primul transfer de milioane pe care Gigi Becali îl face! Clubul de tradiție din Spania vrea să-l cumpere citeşte ştirea pe Prosport.ro

Mihai Mărgineanu a rămas șocat de ce a văzut în Vama Veche: "Bă, voi știți ce mai fac copiii voștri?" citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place