Karim Benzema a reușit o dublă pentru Real Madrid în meciul cu Athletic Bilbao / Foto: Getty Images

Video Real Madrid - Athletic Bilbao 3-1. Bascii, în 10 oameni, puteau egala în prelungiri. Tot atunci au primit lovitura decisivă

15.12.2020, 23:59
  • Liga 2: Gloria Buzău - Unirea Slobozia, marți, 19:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Real Madrid a avut mari emoții în meciul cu Athletico Bilbao, din etapa a 19-a, meci jucat în avans. După numai 13 minute de joc, bascii au rămas în 10 oameni, pentru că Raul Garcia a primit două cartonașe galbene.

Real Madrid - Athletic Bilbao 3-1. Bascii puteau egala în prelungiri

Madrilenii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Toni Kroos. Deși aveau un om în plus pe teren, jucătorii lui Zidane s-au văzut egalați în minutul 52, prin fundașul Ander Capa.

Meciul "curgea" spre un 1-1, însă în minutul 74, Benzema a înscris cu capul din centrarea lui Carvajal. În prelungiri, Vesca a avut ocazia de a egala pentru Bilbao, dar Courtois a făcut minuni în poartă, iar madrilenii au plecat pe contraatac și au stabilit scorul final, 3-1, prin același Benzema.

Francezul din atacul lui Real a ajuns astfel la al șaselea gol în acest sezon. Benzema poate fi considerat "nașul" celor de la Bilbao, care a devenit "victima" sa preferată pentru că, în 22 de partide directe cu bascii, francezul are 13 goluri și 5 pase decisive.

LIVE VIDEO Real Madrid - Athletic Bilbao 3-1:

Min. 90+2: GOOOOL Real! Pe contraatac, Isco, Modric și Benzema combină și ultimul finalizează.

Min. 90+2: Ocazie Bilbao. Vesca scapă spre poartă și șutează, dar Courtois apoără fenomenal.

Min. 74: GOOOOL Real Madrid! Asensio execută scurt un corner, până la Carvajal, care centrează, iar Benzema înscrie cu capul al cincilea gol în acest sezon.

Min. 52: GOOOOL Bilbao! Fundașul dreapta Ander Capa ucă pe zonă centrală în atac, combină cu De Marcos, și egalează din două încercări.

Min. 45+2: La pauză, Real Madrid - Athletic Bilbao 1-0.

Min. 45+1: GOOOOL Real Madrid! Vinicius îi pasează lui Toni Kroos, care prinde un șut frumos din afara careului și înscrie.

Min. 13: Raul Garcia primește al doilea cartonaș galben, iar Athletic Bilbao rămâne în 10 oameni.

Min. 1: Fluier de start la Madrid.

Echipele de start:

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Mendy - Kroos, Valverde, Modric - Lucas, Benzema, Vinicius

Rezerve: Isco, Altube, Asensio, Nacho, Lunin, Marcelo, Militao, Odriozola, Rodrygo

• Bilbao: Simon - Capa, Alvarez, Martinez, Yuri - Garcia, Vencedor - de Marcos, Garcia, Berenguer - Williams

Rezerve: Balenziaga, Cordoba, Ezketa, Kodro, Lekue, Lopez, Morcillo, Muniain, Nunez, Sancet, Vesga, Villalibre

Meciul Real Madrid - Athletic Bilbao, din cadrul etapei a 19-a din La Liga, se joacă acum și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

LIVE VIDEO Real Madrid - Athletic Bilbao, ora 23:00, la Digi Sport 1

Înaintea meciului de marți, Real Madrid, formație aflată în revenire de formă, cu trei victorii consecutive în toate competițiile, este pe locul trei în La Liga, cu trei puncte în spatele liderului surpriză Real Sociedad, care are, însă, două meciuri mai mult disputate.

De partea cealaltă, Athletic Bilbao se află pe poziția a 13-a, cu 14 puncte. Formația din Țara Bascilor a înregistrat două remize și o înfrângere în ultimele etape, ultimul succes fiind reușit pe 23 noiembrie, cu 4-0 cu Betis.

Etichete: real madrid-athletic bilbao , meciuri la liga , meciuri real madrid , la liga etapa 19

Un bărbat a fost găsit crucificat pe un gard, cu cuie bătute în mâini. Poliția a vorbit de un "un atac sinistru de tip paramilitar"

Un bărbat a fost transportat la spital în urma unei agresiuni grave într-o parcare din localitatea nord-irlandeză Bushmills, în primele ore ale dimineţii de duminică. Tânărul în vârstă de 20 de ani a fost găsit ţintuit de un gard, cu un cui în fiecare mână, relatează BBC.

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

S-a terminat! Își face bagajele și pleacă, după doar 6 meciuri jucate la Tottenham

Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool

Real Madrid a pierdut locul 1! Liverpool, noua favorită la transferul așteptat pe Bernabeu

Tavi Popescu a surprins pe toată lumea, după Universitatea Craiova - FCSB! Anunțul făcut în direct

Ce a spus Alex Mitriță despre convocarea la EURO, după ce loturile naționalelor au fost mărite cu 3 locuri

Charalambous nu are niciun dubiu, după Craiova - FCSB: ”Unul dintre cei mai talentați jucători din România!”

Foto E gata, FCSB l-a ratat! Camerele l-au surprins chiar înainte să plece la noua echipă

Ianis Hagi a primit mingea în fața porții și ce a urmat i-a făcut pe spanioli să exclame: ”Am rămas fără cuvinte”

Ce a spus Jan Oblak, după primul meci la care Horațiu Moldovan a fost pe foaia de joc la Atletico Madrid

PEROZO fostă concurentă la Miss Ecuador, amanta unui baron al drogurilor, ucisă la comandă. Cine se află în spatele asasinatului

FILM NOWSuri Cruise, ca un model pe străzile din NYC, în pantaloni scurți, pulover și adidași. Fiica lui Tom Cruise și a lui Katie Holmes urmează să plece la facultate în toamnă

Transformarea extraordinară a lui Ioan Neculaie, unul dintre cei mai bogați români, după numeroasele operații estetice! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Echipa din Cluj transferă un mijlocaș de valoare. Se vor bate la campionat la anul? citeşte ştirea pe ziare.com

Complet interzis pentru șoferii care fac asta pe drumurile din România, pare un gest nevinovat. Amenda este usturătoare citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Doja Cat a purtat un cearșaf pe post de rochie, pe străzile din NY. Fanii s-au împărțit în două tabere: Ți-a ales Kanye West ținuta?