Partida dintre CFR Cluj și FCSB / Foto: Sport Pictures

Video CFR Cluj - FCSB 1-1. Remiză pentru Farul! Roș-albaștrii au avut un gol anulat pe final

09.04.2023, 22:58
  • SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

CFR Cluj a obținut doar o remiză în Gruia, în fața celor de la FCSB , scor 1-1, în etapa a treia din play-off-ul SuperLigii.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj (35 de puncte) rămâne pe locul doi, la patru puncte de Farul, în timp ce FCSB (34 de puncte) se menține la un punct în spatele campioanei în exercițiu.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

CFR Cluj - FCSB 1-1. Rezultat perfect pentru Farul, liderul clasamentului

Încă din startul meciului, ardelenii au cerut lovitură de la 11 metri, pentru un posibil henț comis de Iulian Cristea. Prima ocazie mare a venit în minutul 11, la un șut de la distanță al lui Muhar.

Tot Muhar a șutat periculos și câteva minute mai târziu, iar Bîrligea l-a pus la treabă pe Târnovanu în minutul 18.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 19, când Bîrligea a ajuns la un balon respins de Târnovanu și a șutat cu stângul din careu.

Roș-albaștrii au dat replica prin ocazia ratată de Miculescu din minutul 25, iar Bîrligea a avut șansa să dubleze avantajul ardelenilor în minutul 32, însă Târnovanu a avut o intervenție bună.

Miculescu a irosit o ocazie uriașă și pe finalul primei reprize, când a șutat în blocajul lui Scuffet.

Ardelenii au pus pericol la poarta adversă și după pauză, când Krasniqi a șutat din interiorul careului după o acțiune individuală superbă.

Golul egalizator a venit în minutul 68, când Florinel Coman l-a învins pe Scuffet cu o execuție superbă din lovitură liberă.

Roș-albaștrii puteau trece în avantaj în minutul 73, când Sorescu a centrat de pe partea dreaptă, iar Coman a șutat în blocajul lui Cvek. Coman a mai irosit o ocazie imensă în minutul 83, după o acțiune individuală.

Roș-albaștrii au avut un gol anulat pentru ofsaid pe final, iar Coman a ratat uluitor la ultima fază.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - FCSB 1-1

CFR Cluj - FCSB 1-1

După victoria Farului din meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-2, duelul dintre CFR și FCSB a devenit și mai interesant, asta deoarece ambele echipe sunt obligate să câștige pentru a se menține aproape de lider.

Pentru confruntarea din această seară, Dan Petrescu nu se poate baza pe Mario Camora și Nana Boateng, în timp ce FCSB îl are indisponibil pe Octavian Popescu.

În primele meciuri disputate în play-off, CFR Cluj a obținut două remize, cu Rapid (2-2) și cu Universitatea Craiova (1-1). În acest moment, ardelenii ocupă locul 2 în clasament și au cu 5 puncte mai puțin decât Farul.

De cealaltă parte, FCSB are o remiză și un succes de la începerea sezonului regulat, 1-1 cu Universitatea Craiova și 2-1 cu Sepsi. Trupa lui Elias Charalambous este pe locul 3 la ora actuală și are cu 6 puncte mai puțin decât ocupanta primei poziții.

• În acest sezon, CFR și FCSB s-au întâlnit de două ori, iar formațiile și-au împărțit victoriile: 0-1, respectiv 1-0

Echipele probabile:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Peteleu - Deac, Muhar, Cvek - Petrila, Janga, Krasniqi.
FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Cordea, Compagno, Coman.

Cum arată clasamentul din play-off-ul Ligii 1

Ce au spus Elias Charalambous și Dan Petrescu înainte de CFR Cluj - FCSB

Elias Charalambous, noul antrenor al roș-albaștrilor, l-a lăudat pe Dan Petrescu, pentru care a spus că are un "mare respect".

"Dan Petrescu e un nume mare, un antrenor mare, îl respect. Am analizat echipa, știu cum vor juca. Avem strategia noastră, dar am un mare respect pentru el. Fiecare are filosofia lui. Fiecare vede jocul într-un fel. E un antrenor defensiv, dar face ceva bun și în atac.", a afirmat Elias Charalambous.

La rândul său, antrenorul CFR-ului a vorbit despre derby-ul de duminică seara, din Gruia, și a declarat că gruparea roș-albastră se află într-o formă foarte bună.

"Echipa arată foarte bine. Antrenorul nu are cum în 2-3 săptămâni să facă minuni. Cei care sunt acolo știu echipa si l-au ajutat. Și mie mi se pare că sunt într-o formă bună, atât fizic, cât și tactic. Au aratat bine în primele meciuri din play-off, le-am urmărit meciurile. Au și ei problemele lor, ca toate echipele din play-off.", a afirmat Dan Petrescu.

Etichete: liga 1 , cfr cluj , superliga , play-off liga 1 , fcsb , cfr fcsb

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul unde lua masa, după o postare în care anunța unde era. Numele ei fusese legat de un traficant de droguri care fusese ucis în închisoare.

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Exclusiv Pe urmele lui Liverpool! Dan Petrescu a ordonat, Ioan Varga a executat. Investiție de 100.000 de euro

S-a terminat! Își face bagajele și pleacă, după doar 6 meciuri jucate la Tottenham

Exclusiv Răsturnare de situație la CFR Cluj! Ioan Varga a făcut anunțul: "Rămâne la noi!"

Dan Petrescu nu s-a abținut și a făcut gluma serii, după ce a revenit cu succes la CFR

45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

I-a transmis mesajul lui Edi Iordănescu, imediat după CFR - Rapid: ”Aștept să mă cheme!”

Verdictul specialistului: lovitura liberă din care a marcat spectaculos Borisav Burmaz ”trebuia repetată”

Reacția lui Bogdan Lobonț, după ce Rapid a ajuns la 7 eșecuri în 8 meciuri de play-off

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWAnne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii

Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”