Meciul FC Argeș - UTA / Foto: Captură Digi Sport

Video FC Argeș - UTA 2-2. Meci nebun! Trei penalty-uri, ocazii, patru goluri și scandal uriaș

08.05.2023, 20:51
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FC Argeș și UTA Arad au remizat, scor 2-2, în etapa a șaptea din play-out-ul SuperLigii.

În urma remizei din etapa a șaptea a play-out-ului, cei de la FC Argeș păstrează șanse pentru ocuparea unui loc de baraj la finalul sezonului.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

FC Argeș - UTA 2-2. Gazdele au obținut egalarea în minutul 90+14

Prima parte a meciului a fost dominată de către cei de la UTA. Arădenii au dat prima lovitură în minutul  27, când Postolachi a înscris din marginea careului mic.

După ocaziile ratate de Anton și Roger, cei de la FC Argeș au primit penlaty în minutul 40. Andreias Calcan a ratat penalty-ul în minutul 42, apo Claudiu Keșeru a marcat.

Vârful de atac al arădenilor a punctat în minutul 45 cu un șut superb din marginea careului, iar UTA a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză.

Partea a doua a meciului le-a aparținut celor de la FC Argeș. După ce Biai și Jobello a ratat pe rând, cei de la FC Argeș au primit penalty în minutul 77.

Graita a transformat lovitura de la 11 metri fără prea mari probleme.

Finalul meciului a fost unul tensionat. Cei de la FC Argeș au primit al treilea penalty în minutu 90+9. Același Garita a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 90+14 și a stabilit rezultatul partidei, 2-2.

În urma rezultatului din Trivale, cei de la FC Argeș se află pe locul nouă în play-out, cu 21 de puncte, în timp ce UTA se află pe poziția a șaptea, cu 22 de puncte.

VIDEO Rezumat FC Argeș - UTA 2-2

Știrea inițială

FC Argeș - UTA, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1. Luptă aprigă pentru locurile de baraj

Este o confruntare crucială în lupta pentru evitarea retrogradării. FC Argeș ocupă penultimul loc, direct retrogradabil, cu 20 de puncte. UTA este antepenultima în clasament, poziție de baraj, cu 21 de puncte.

"Este o finală pentru evitarea retrogradării, băieții sunt motivați. Totul depinde numai de ei, tot ce a depins de noi s-a rezolvat. La nivelul vestiarului, lucrurile sunt foarte bune în momentul ăsta. Cu exemplul dat cu Garita, și-au dat seama că nu mai pot fi de capul lor.

Pentru acest meci nu se plătește, am luat această decizie, se vor acorda tichete gratuite. Din pulsul pe care l-am luat din oraș, ne așteptăm la cel puțin 10.000 de spectatori", a spus Răzvan Tunaru, manager sportiv la FC Argeș, la emisiunea Liga Digi Sport.

Ambele echipe vin după victorii. FC Argeș a trecut de CS Mioveni, scor 2-0. UTA a învins-o pe Hermannstadt, scor 1-0.

Fanii echipei FC Argeș s-au mobilizat înaintea acestui meci și le-au transmis jucătorilor că nu concep alt rezultat decât victoria. Ultrașii alb-violeți au afișat mai multe bannere în oraș.

9 septembrie 2022, FC Botoşani - UTA 1-2 a fost ultimul succes izbutit de arădeni în deplasare în SuperLiga. Au urmat patru rezultate de egalitate şi opt partide pierdute.

FC Argeș a câştigat ambele confruntări directe din sezonul regulat 2022-2023, 2-0 pe teren propriu şi 1-0 în deplasare.

Bogdan Argeş Vintilă şi Mircea Rednic s-au mai întâlnit o singură dată din postura de antrenori, pe 13 august 2015, în Dinamo - FC Voluntari 3-0 (victorie Rednic).

FC Argeș - UTA, LIVE VIDEO, 18:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

Argeș: Straton - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Zebic, Rizzi - G. Crețu, Mimito Biai, Șerban - Calcan, Garita.

UTA: Iacob - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Abeid - Batha - Șteau, Ubbink, Roger, Otele – Postolachi.

Etichete: liga 1 , uta , fc arges , superliga , fc arges uta

O tânără care a crezut că este mahmură a ajuns până la urmă la spital iar medicii i-au spus că mai are doar 12 luni de trăit

O tânără de 19 ani care se simțea rău după o vacanță cu prietenele și credea să suferă de mahmureală a primit o veste devastatoare de la medici.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Postecoglou nici nu vrea să audă de Drăgușin! Varianta surpriză pregătită pentru apărarea lui Spurs

500.000€ nu l-au ținut pe loc pe Victor Pițurcă! Antrenorul a spus totul acum: ”Puteam să-mi cer salariul pe trei ani”

Nota primită de Nicolae Stanciu, după meciul în care echipa sa a primit 4 goluri în 25 de minute

Farul - Sepsi, LIVE VIDEO, de la ora 20:00, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”Marinarii” urcă pe locul 2

Mircea Sandu, mesaj pentru Gigi Becali după ce FCSB a câștigat titlul: ”Chiar dacă s-a oferit la Liverpool, e greu”

PEROZ61 de ani? Demi Moore le face "concurență" fiicelor ei, în cele mai noi imagini needitate în care apar toate în costum de baie

FILM NOWAlec Baldwin, adevărul despre dependența de cocaină: „O consumam la fel de des cum beam cafea”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Aryna Sabalenka, pe urmele Simonei Halep. Ce a făcut jucătoarea clasată pe locul 2 WTA citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place