profimedia-0364049754
Constantin Budescu și aventurile eșuate din finalul carierei! A fost dat afară de 3 dintre ultimele sale 4 cluburi
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FCSB - Rapid, LIVE VIDEO, de la 20:30, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”roș-albaștrii” sunt la doar un pas de titlu
Exclusiv Florin Prunea, după ce FCSB, Rapid și Farul și-au manifestat interesul pentru Louis Munteanu: ”Acolo îl văd!”
LIVE Digi Sport Matinal
FC Arges FC Arges
2 - 2
UTA UTA
Lu 08.05.2023 18:30

FC Argeș - UTA 2-2. Meci nebun! Trei penalty-uri, ocazii, patru goluri și scandal uriaș

08.05.2023, 20:51

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FC Argeș și UTA Arad au remizat, scor 2-2, în etapa a șaptea din play-out-ul SuperLigii.

În urma remizei din etapa a șaptea a play-out-ului, cei de la FC Argeș păstrează șanse pentru ocuparea unui loc de baraj la finalul sezonului.

FC Argeș - UTA 2-2. Gazdele au obținut egalarea în minutul 90+14

Prima parte a meciului a fost dominată de către cei de la UTA. Arădenii au dat prima lovitură în minutul  27, când Postolachi a înscris din marginea careului mic.

După ocaziile ratate de Anton și Roger, cei de la FC Argeș au primit penlaty în minutul 40. Andreias Calcan a ratat penalty-ul în minutul 42, apo Claudiu Keșeru a marcat.

Vârful de atac al arădenilor a punctat în minutul 45 cu un șut superb din marginea careului, iar UTA a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză.

Partea a doua a meciului le-a aparținut celor de la FC Argeș. După ce Biai și Jobello a ratat pe rând, cei de la FC Argeș au primit penalty în minutul 77.

Graita a transformat lovitura de la 11 metri fără prea mari probleme.

Finalul meciului a fost unul tensionat. Cei de la FC Argeș au primit al treilea penalty în minutu 90+9. Același Garita a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 90+14 și a stabilit rezultatul partidei, 2-2.

În urma rezultatului din Trivale, cei de la FC Argeș se află pe locul nouă în play-out, cu 21 de puncte, în timp ce UTA se află pe poziția a șaptea, cu 22 de puncte.

VIDEO Rezumat FC Argeș - UTA 2-2

Știrea inițială

FC Argeș - UTA, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1. Luptă aprigă pentru locurile de baraj

Este o confruntare crucială în lupta pentru evitarea retrogradării. FC Argeș ocupă penultimul loc, direct retrogradabil, cu 20 de puncte. UTA este antepenultima în clasament, poziție de baraj, cu 21 de puncte.

"Este o finală pentru evitarea retrogradării, băieții sunt motivați. Totul depinde numai de ei, tot ce a depins de noi s-a rezolvat. La nivelul vestiarului, lucrurile sunt foarte bune în momentul ăsta. Cu exemplul dat cu Garita, și-au dat seama că nu mai pot fi de capul lor.

Pentru acest meci nu se plătește, am luat această decizie, se vor acorda tichete gratuite. Din pulsul pe care l-am luat din oraș, ne așteptăm la cel puțin 10.000 de spectatori", a spus Răzvan Tunaru, manager sportiv la FC Argeș, la emisiunea Liga Digi Sport.

Ambele echipe vin după victorii. FC Argeș a trecut de CS Mioveni, scor 2-0. UTA a învins-o pe Hermannstadt, scor 1-0.

Fanii echipei FC Argeș s-au mobilizat înaintea acestui meci și le-au transmis jucătorilor că nu concep alt rezultat decât victoria. Ultrașii alb-violeți au afișat mai multe bannere în oraș.

9 septembrie 2022, FC Botoşani - UTA 1-2 a fost ultimul succes izbutit de arădeni în deplasare în SuperLiga. Au urmat patru rezultate de egalitate şi opt partide pierdute.

FC Argeș a câştigat ambele confruntări directe din sezonul regulat 2022-2023, 2-0 pe teren propriu şi 1-0 în deplasare.

Bogdan Argeş Vintilă şi Mircea Rednic s-au mai întâlnit o singură dată din postura de antrenori, pe 13 august 2015, în Dinamo - FC Voluntari 3-0 (victorie Rednic).

FC Argeș - UTA, LIVE VIDEO, 18:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

Argeș: Straton - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Zebic, Rizzi - G. Crețu, Mimito Biai, Șerban - Calcan, Garita.

UTA: Iacob - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Abeid - Batha - Șteau, Ubbink, Roger, Otele – Postolachi.

UTA UTA
  • 90+9 p
    Penalty

FC Argeș primește al treilea penalty al meciului, după ce Turda este faultat în careu.

• 90+4 cg
    Cartonaş galben UTA

Bautista Cascini este avertizat.

• 90+3 oc
    Ocazie UTA

Otele șutează la colțul lung, din opt metri, dar Straton intervine excelent.

• 90+16
    Info

Arbitrul Adrian Cojocaru pune capăt meciului dintre FC Argeș și UTA.

• 90+14 gp
    Gol din penalty FC Arges

Același Garita transformă lovitura de la 11 metri și aduce egalarea pentru formația din Trivale.

• 90
    Info

Arbitrul Adrian Cojocaru acordă șase minute de prelungire.

• 87 oc
    Ocazie UTA

Milosevic șutează din marginea careului mare, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Straton.