Partida dintre FCSB și Farul / Foto: Sport Pictures

Video FCSB - Farul 2-1. Derby spectaculos pe Arena Națională! Roș-albaștrii, la două puncte de constănțeni

17.04.2023, 22:25
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

A fost un show incendiar la derby-ul dintre FCSB și Farul Constanța, încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 2-1, în etapa a patra din play-off-ul SuperLigii României.

Roș-albaștrii au acumulat astfel 37 de puncte și sunt pe locul trei în clasament, la un punct în urma celor de la CFR Cluj și la două în spatele constănțenilor.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

FCSB - Farul 2-1. Roș-albaștrii, la două puncte în spatele liderului

Elevii lui Hagi au fost mai periculoși în startul partidei și au ratat o ocazie importantă prin Louis Munteanu, care a șutat de la marginea careului puțin pe lângă poarta lui Târnovanu.

Roș-albaștrii au dat replica după câteva minute, când Sorescu a șutat în blocajul lui Aioani.

În minutul 13, constănțenii au irosit o ocazie care l-a făcut pe Hagi să își pună mâinile în cap. Munteanu a centrat în careu, iar Grameni, aflat într-o poziție excelentă, a trimis peste poartă.

Apoi, Șut l-a pus la treabă pe Aioani cu un șut de la distanță, dar portarul lui Farul a reușit să respingă.

Primul gol al partidei a venit în minutul 34, când Compagno a transformat un penalty obținut de Octavian Popescu.

Alibec a fost aproape să restabilească egalitatea în minutul 40, însă Târnovanu a păstrat scorul neschimbat, iar Compagno putea dubla avantajul roș-albaștrilor pe finalul primei reprize, cu capul.

Imediat după startul celui de-al doilea act, FCSB a marcat din nou, prin Florinel Coman, care s-a descurcat cu fundașii constănțeni și l-a învins pe Aioani cu un șut cu stângul.

Doar câteva minute mai târziu, elevii lui Hagi au redus din diferență prin Enes Sali, care a ajuns la un balon respins în careu de Tamm și a trimis în poarta lui Târnovanu, care a încercat să respingă, însă fără succes.

Casap a irosit și el o ocazie imensă în minutul 77, dintr-o poziție ideală, iar Omrani a fost aproape să încheie partida în minutul 85, însă nu a ajuns la finalizare.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Farul Constanța 2-1

FCSB - Farul Constanța 2-1

Meciul de pe Arena Națională se anunță a fi unul spectaculos, exact cum au fost cele din sezonul regulat.

Trupa lui Gică Hagi a reușit să se impună în ambele rânduri, 3-2, la București, și 3-1, la Constanța.

Ambele formații au avut un parcurs bun până acum în play-off. FCSB a înregistrat două egaluri și un succes, în timp ce Farul a avut două victorii și un meci nul.

În cazul unei victorii, formația pregătită de Mihai Pintilii și Elias Charalambous s-ar aproapia de Farul, liderul la zi al SuperLigii, la doar două puncte.

Clasament Liga 1

Bilanț nefavorabil pentru Gică Hagi în confruntările cu FCSB, din postura de antrenor

De-a lungul carierei sale de tehnician, Gică Hagi a avut multe probleme în meciurile cu FCSB. Din totalul de 27 de meciuri disputate împotriva roș-albaștrilor, "Regele" a bifat 17 eșecuri, 7 victorii și 3 remize.

Primul meci al lui Hagi împotriva FCSB-ului, din postura de antrenor, a avut loc pe 26 martie 2006, atunci când fostul mare internațional o pregătea pe Poli Timișoara. 1-2 pentru bucureșteni a fost în acea partidă.

Potrivit statisticilor, Gică Hagi a câștigat 54% din totalul punctelor puse în joc în cariera sa de antrenor în Liga 1, fiind pe locul 4 în topul actualilor tehnicieni cu peste 30 de meciuri în prima divizie. Primul loc este ocupat de Dan Petrescu (63.6%), Toni Petrea (61.2%) și Nicolae Dică (60.2%).

Gică Hagi: ”Vine o provocare mare pentru noi”

Înaintea meciului cu FCSB, Gică Hagi a transmis ce așteaptă din partea elevilor săi. Acesta are lotul complet pentru înfruntarea de luni seară.

O provocare mare pentru noi. Suntem cu toții fericiți la Constanța, dar vine o provocare mare pentru noi. Trebuie să ne impunem principiile contra unei echipe talentate. Are un lot extraordinar (n.r. FCSB).

E posibil orice cu ei. Ne dorim să facem iar un meci bun cu ei din toate punctele de vedere. Să facem ambele faze, trebuie să ne apărăm bine, pentru că adversarul are calitate.

Arătăm bine. Obiectivul numărul unu cu care mergem la București este cel de a marca goluri. Altfel, nu putem aspira la nimic.

Suntem într-un moment bun și mergem la București pentru a încerca să venim cu cele trei puncte. Suntem cu lotul complet. Prima oară ne pregătim să atacăm, dar trebuie să știm să facem ambele faze.

Așa cum a zis Petrescu, dacă suntem favoriți, înseamnă că am făcut ceva fantastic. Dacă CFR spune asta prin Dan Petrescu, e ceva extraordinar. Florinel e un jucător extraordinar, dar nu putem vorbi doar de un jucător. Titlurile se câștigă colectiv”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Etichete: liga 1 , gica hagi , elias charalambous , fcsb - farul constanta , play-off superliga

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Fanii lui Tottenham au tras aceeași concluzie, după ce Postecoglou l-a băgat pe Drăgușin abia în repriza a doua

Exclusiv ”A zis că dacă-i dau 20.000, vine la noi. Îi dau!” Gigi Becali pregătește primul transfer la FCSB

Video Adrian Mititelu s-a dus ”glonț” în vestiar după ce FCU Craiova a retrogradat! Anunțul făcut de patronul oltenilor

Mircea Rednic s-a ”dezlănțuit” la conferința de presă! A ”mitraliat” un conducător de la Dinamo: ”Nesimțit!”

Video&Foto Haos la Craiova! Ce a făcut galeria echipei, după ce oltenii au retrogradat direct în Liga 2

U-BT Cluj-Napoca - CSM CSU Oradea 95-64, în primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin

La un an de la titlul din SuperLiga, Hagi a dat lovitura și la fotbal feminin. ”Ne pregătim de Liga Campionilor”

Anunțul făcut de Gică Hagi, după ce Gigi Becali a spus că-i dă 20.000 de euro pe lună lui Denis Alibec

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"