Gabi Iancu a marcat un gol superb în meciul Poli Iași – Hermannstadt, din SuperLiga / Foto: Captură Digi Sport

Video Poli Iași - Hermannstadt 1-3. Gabi Iancu, gol cu călcâiul, după "dubla" lui Silviu Balaure

23.07.2023, 20:59
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

FC Hermannstadt a câștigat meciul din deplasare cu Poli Iași, scor 3-1, în etapa a doua din SuperLiga, în direct la Digi Sport 1.

Sibienii obțin primele puncte în acest sezon, în timp ce nou promovata Poli Iași suferă al doilea eșec.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Poli Iași - Hermannstadt 1-3. Prima victorie a sezonului pentru sibieni

A fost o partidă spectaculoasă în Copou, cu multe ocazii de gol. Hermannstadt a condus cu 1-0 la pauză, după reușita lui Silviu Balaure din minutul 11.

În minutul 59, Silviu Balaure a reușit “dubla”, după ce a dejucat perfect pasul la ofsaid al apărării, iar Dragoș Iancu a pasat ideal.

În minutul 73, Poli Iași a înscris după o “bijuterie” a lui Luis Phelipe, care l-a driblat ca un brazilian veritabil pe Mino Sota și i-a pasat în șase metri lui Carlos Jatoba, care a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 81, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după ce Robert Ion a avut o intrare dură asupra lui Mino Sota și a văzut direct cartonașul roșu.

În minutul 87, Gabi Iancu a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri din acest debut de sezon. Atacantul a lovit mingea cu călcâiul, din centrul careului și l-a păcălit pe portar. Reușita a fost validată după câteva minute, după intervenția VAR, care a verificat un posibil ofsaid.

Arbitrul a acordat 13 minute de prelungire, iar Gabi Iancu putea să facă “dubla”, în minutul 90+8, dar șutul său a fost deviat în bară de către un fundaș.

VIDEO Rezumatul meciului Poli Iași - Hermannstadt 1-3

Clasamentul în SuperLiga României

-Știrea inițială-

Cele două formații se întâlnesc față în față după înfrângerile suferite în etapa inaugurală a noii ediții de campionat. Dacă Poli Iași a pierdut în deplasare împotriva lui CFR Cluj, cu scorul de 0-2, Hermannstadt a fost învinsă de campioana Farul Constanța, la Sibiu, cu 0-1.

Astfel, cele două formații caută ”să spargă gheața” atât din punct de vedere al punctelor, cât și al golurilor.

Ultimul meci direct dintre cele două partide s-a desfășurat în luna august 2021, când cele două echipe se aflau în Liga a 2-a. Atunci, sibienii s-au impus cu scorul de 2-1, într-o partidă disputată pe stadionul celor de la Gaz Metan Mediaș. Golurile din acel meci au fost marcate de Ionuț Năstăsie (minutul 59) și Loren Niță (minutul 88) pentru Hermannstadt, respectiv Cristian Pușcas (minutul 72) pentru ieșeni.

Între cele două echipe s-au disputat până acum 12 meciuri directe, iar raportul rezultatelor este unul clar în favoarea sibienilor: 6 victorii Hermannstadt, 3 egaluri și 3 succese Poli Iași.

Poli Iași a promovat la finalul sezonului trecut în SuperLiga, din postura de câștigătoare a Ligii a 2-a, în timp ce Hermannstadt s-a clasat pe locul al 11-lea în play-out-ul sezonului trecut.

Poli Iași - Hermannstadt 0-2 (2018) - SuperLiga

Etichete: liga 1 , poli iasi , superliga , hermannstadt , poli iasi - hermannstadt

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Fanii lui Tottenham au tras aceeași concluzie, după ce Postecoglou l-a băgat pe Drăgușin abia în repriza a doua

Exclusiv Ilie Dumitrescu știe de ce transferuri are nevoie FCSB pentru UEFA Champions League

Exclusiv Gigi Becali a stabilit în direct echipa ideală all-time a FCSB-ului: ”A fost favoritul meu”

Răsturnare de situație în cazul lui Robert Lewandowski

Exclusiv Jucătorul lăudat la ”scenă deschisă” după FCSB - CFR Cluj: ”Cel mai bun străin din SuperLiga”

Ahmed Bani, convins că Mircea Rednic și UTA nu vor ajuta Dinamo: ”E normal să joace pe bune”

Exclusiv Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"