Leo Messi, jucătorul celor de la PSG / Foto: Profimedia

Video Leo Messi, reușită splendidă pentru PSG la meciul cu Lens. Execuție "ca pe vremuri" a argentinianului

24.04.2022, 09:04
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

PSG a remizat cu Lens pe teren propriu, 1-1, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 34 din Ligue 1.

Punctul obținut a fost suficient pentru PSG, care a devenit matematic noua campioană a Franței, titlu care i-a aparținut până acum lui Lille.

Leo Messi, gol superb de la marginea careului în PSG - Lens

Leo Messi a dezamăgit crunt în actualul sezon și nu a reușit să aibă prestațiile așteptate de la mutarea sa în Ligue 1.

Totuși, starul argentinian a dovedit că execuțiile de geniu nu se uită și a platat mingea sub bară de la marginea careului la partida contra celor de la Lens.

Fanii au numit execuția lui Messi ca fiind momentul cel mai inspirat al său din acest sezon cenușiu și au comparat reușita cu golurile spectaculoase pe care acesta le marca pe vremea când evolua pentru FC Barcelona.

PSG, campioană în Ligue 1, după remiza cu Lens

PSG avea nevoie doar de un punct înaintea acestui joc pentru a ieși campioană și la obținut, în cele din urmă. Parizienii puteau obține toate cele trei puncte din această confruntare, însă oaspeții au egalat pe final, deși jucau în inferioritate numerică.

Trupa lui Mauricio Pochettino a făcut o primă repriză modestă cu Lens. Singurul remarcat al primelor 45 de minute a fost Hakimi, care a ratat deschiderea scorului în minutul 26, după ce a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat în ultimul moment.

Întorși de la cabine, Mbappe & Co și-au dorit mai mult. După ce francezul a ratat ocaziile începutului de repriză, Lionel Messi a ieșit la rampă în minutul 68.

Fostul star de la Barcelona a marcat un eurogol în poarta celor de la Lens. Argentinianul nu i-a dat nicio șansă portarului advers cu execuția sa din afara careului de 16 metri, iar PSG a trecut în avantaj, după ce Danso fusese eliminat de la oaspeți, după cumul de cartonașe galbene.

Deși au jucat în 10 oameni, cei de la Lens nu s-au dat bătuți și au egalat pe final de meci. Corentin Jean a înscris simplu, din careul de șase metri, după ce a fost servit de către Machado, în minutul 88 al jocului.

În urma remizei înregistrate, PSG și-a adjudecat al 10-lea titlu de campioană din istorie. Parizienii au acumulat 78 de puncte în clasament, cu 4 etape înainte de final, în timp ce Marseille, ocupanta locului doi, are 62 de puncte, cu un meci mai puțin disputat.

Lens ocupă locul șapte în Ligue 1, cu 54 de puncte din 34 de jocuri și mai speră la prinderea unui loc pentru cupele europene.

Etichete: leo messi , ligue 1 , psg , gol , lens

După ce a câștigat 1 milion $ la loterie, o femeie s-a gândit să mai joace un bilet și a avut o surpriză neașteptată

O femeie care a câștigat 1 milion de dolari la loterie s-a decis după câteva săptămâni să își mai încerce încă o dată norocul și a mai jucat un bilet. A avut parte de o surpriză de proporții.

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj

”De ce FCSB?”. Marius Ștefănescu, enigmatic: ”Ce să fac, să mă pun rău cu patronul?”

La șase zile după ce a câștigat titlul, Darius Olaru a spus de la cine a primit cel mai emoționant mesaj

Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”

Leo Messi a mers la șefii lui Inter Miami și le-a cerut să transfere un nou star

Lovitura primită de PSG și naționala Franței: Lucas Hernandez, OUT pentru restul sezonului și EURO 2024

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Adrian Șut, poate fi primul transfer de milioane pe care Gigi Becali îl face! Clubul de tradiție din Spania vrea să-l cumpere citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place