Ulisses Garcia (stânga) și Kylian Mbappe (dreapta), în meciul Marseille - PSG / Foto: Profimedia

Video Marseille - PSG 0-2. Parizienii s-au impus în ”Le Classique” după ce au evoluat timp de 55 de minute în inferioritate numerică

31.03.2024, 23:43
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Olimpique Marseille a pierdut, pe teren propriu, scor 0-2, în fața celor de la Paris Saint-Germain, în ”Le Classique” din cadrul etapei cu numărul 27 din Ligue 1

Golurile din această partidă au fost marcate de Vitinha (minutul 53) și Goncalo Ramos (minutul 85).

Din minutul 40, parizienii au evoluat în inferioritate numerică, după ce Lucas Beraldo a încasat direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Marseille - PSG 0-2. Parizienii au câștigat după ce au evoluat mai mult de o repriză în 10 oameni

În prima repriză a duelului de pe Stade Velodrome, gazdele au fost cele care și-au creat mai multe situații de a marcat la poarta apărată de Gianluigi Donnarumma (25 de ani). Astfel, în minutul 17, Jordan Veretout (31 de ani), mijlocașul lui Marseille, a șutat de la mare distanță spre buturile adverse, dar mingea sa s-a dus puțin pe lângă poarta parizienilor.

Oaspeții au oferit replica în minutul 31, când Ousmane Dembele (26 de ani), atacantul lateral al lui PSG, s-a infiltrat în careul advers, după ce a depășit în prealabil doi adversari, și a șutat puțin pe lângă poartă.

Însă, chiar dacă se afla în inferioritate numerică, PSG a reușit să deschidă scorul în repriza secundă, în minutul 53, prin Vitinha, care a fructificat un contratac perfect al oaspeților. Mai mult, parizienii și-au dublat avantajul în minutul 85, după golul înscris de Goncalo Ramos, care a și închis tabela de marcaj.

În urma acestui rezultat, PSG se află pe primul loc în clasamentul din Ligue 1, cu 62 de puncte acumulate după 27 de runde, în timp ce Marseille ocupă poziția a 7-a a ierarhiei, cu 39 de puncte.

În meciul tur dintre cele două formații, PSG s-a impus pe Parc des Princes în fața lui Marseille cu scorul de 4-0, după golurile marcate de Achraf Hakimi, Randal Kolo Muani și Goncalo Ramos (care a reușit o ”dublă”).

VIDEO Rezumat Marseille - PSG, scor 0-2

Etichete: ligue 1 , psg , olimpique marseille

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Elogiu la adresa vedetei de 1.000.000€ de la FCSB: ”Este cea mai bună variantă a lui”

Numărul uriaș de bilete vândute de Dinamo pentru barajul cu Csikszereda, în mai puțin de 48 de ore

Oficial Germania și-a anunțat lotul pentru EURO 2024: absențe de marcă!

Atenție, Gigi Becali! Cum poate rămâne FCSB fără antrenor: ”E visul lui!”

Ladislau Boloni, OUT de la Metz? Câți bani trebuie să-i dea clubul

După 9 ani și 20 de trofee, a anunțat că pleacă de la PSG! Unde ar putea ajunge

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Anna Lesko, criticată după ce s-a pozat într-o rochie cu un decolteu amplu și o crăpătură adâncă: „Mereu goală, ce apariție e asta?”