Races of MotoGP Grand Prix of Doha
Fabio Quartararo / Foto: ProfiMediaImages

Fabio Quartararo a câștigat Marele Premiu de la Doha la Moto GP. Ce record a doborât cursa de la Losail

articol scris de Digi Sport
05.04.2021, 10:36
  • SuperLiga: Oțelul Galați - Rapid, luni, 21:30, DGS 1

  • SuperLiga: Botoșani - FC Argeș, luni, 19:00, DGS 1

Pilotul lui Yamaha, Fabio Quartararo (21 de ani) a câștigat ieri Marele Premiu de la Doha.

Cursa a înregistrat cel mai strâns top 15 din istoria sportului pe două roți. Doar 8.928 secunde au fost între Fabio Quartararo și Miguel Oliveira, ocupantul locului 15.

Fabio Quartararo, câștigătorul Marelui Premiu de la Doha

Fabio Quartararo a încheiat cursa pe primul loc după 42 de minute de 23.997 de secunde.

Cu cinci ture înainte de final, motociclistul francez i-a depășit pe Johann Zarco și Jorge Martin, membrii echipei Pramac Racing.

Martin, care a început din pole-position, a condus mare parte din cursă, înainte ca Fabio Quartararo să îl devanseze. Johann Zarco și-a depășit și el colegul de echipă și a încheiat cursa pe locul doi.

Maverick Vinales, cel care a câștigat săptămâna trecută Marele Premiu al Qatarului, a încheiat pe poziția a cincea, în spatele lui Alex Rins, pilotul lui Suzuki.

Italianul Valentino Rossi a încheiat pe locul 16, după ce, în calificări, a obținut cea mai slabă clasare din cariera sa, poziția 21.

„Este o victorie cu totul specială. Este un moment extraordinar pentru mine. Este un vis. Mereu am sperat să câștig în Qatar. Din păcate, nu este prima cursă, ci a doua. Mulțumesc tuturor celor care au crezut în mine.

Am muncit mult în acest presezon să ating acest obiectiv, iar media pune multă presiune pe mine spunându-mi că sunt cel care îl va înlocui pe Valentino Rossi”, a declarat Fabio Quartararo la finalul cursei, citat de Road Racing World.

Cel mai strâns top 15 din istoria Moto GP

La Marele Premiu de la Doha a fost doborât recordul celei mai strânse curse din istorie între prima poziție și locul 15.

Doar 8.928 secunde au stat între Fabio Quartararo și Miguel Oliveira, ocupantul locul 15.

Recordul precedent era de 15.093 secunde și a fost stabilit tot pe circuitul de la Losail.

Premieră la Marele Premiu de la Doha

Este pentru prima dată din 1954 când pe podiumul Moto GP s-au aflat doi motocicliști francezi. În 1954, la Marele Premiu de la Reims, Pierre Monneret a câștigat, iar Jacques Collot a obținut locul al treilea.

În urma victoriei sale, Fabio Quartararo se poziționează pe locul doi în clasamentul general cu 36 de puncte, cu patru puncte în spatele liderului Johann Zarco.

Etichete: moto gp , valentino rossi , fabio quartararo , marele premiu de la doha


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Nicușor Dan a mers în drumeție în Republica Moldova, alături de partenera sa și de cei doi copii ai lor

Preşedintele Nicuşor Dan a distribuit, duminică, pe Facebook, imagini de la o drumeţie în natură, în Republica Moldova, în care este alături de partenera sa, cei doi copii ai lor și de președintele Parlamentului de la Chișinău.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

News Alert Neverosimil! Ștefania Uță, record și medalie de AUR pentru România, după o cursă "interzisă cardiacilor"

Un car de nervi! Decizia luată de Alex Chipciu, la câteva minute după U Cluj - Petrolul 1-1

Acord! PSG a dat OK-ul pentru transferul lui Gianluigi Donnarumma

Au început negocierile: 34.000.000 €! Liverpool i-a dat o veste excelentă lui Radu Drăgușin

Video&Foto Scandal de proporții la Craiova - Hermannstadt: gol anulat în minutul 90+2! Ce arată reluările

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Video Exclusiv Și-a semnat sentința! Gigi Becali l-a văzut în FCSB - Unirea Slobozia și s-a lămurit: "La revedere"

Video Exclusiv Ilie Dumitrescu, surprins total de FCSB: ”E pentru prima dată!”

Konyaspor, victorie cu 4-1 în prima etapă din Turcia! Ce s-a întâmplat cu Marius Ștefănescu

Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a început "tirada"! Cum a numit-o pe FCSB, după 0-1 cu Unirea Slobozia

Citeşte şi

Video Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Cehiei!

Video Francesco Bagnaia, primul pole-position al sezonului! Va pleca primul în MP al Cehiei

PEROZJennifer Lopez, umilită la cumpărături în Istanbul. Paznicii nu au lăsat-o să intre într-un magazin de lux: „Nu au recunoscut-o”

FILM NOWCare e, de fapt, numele de familie al lui Tom Cruise. Motivul dureros pentru care a renunțat la el. Nu a avut o copilărie ușoară

Procentul de 10% al lui Gigi Becali care schimbă tot în plecările lui Musi și Perianu: "Se enervează!" citeşte ştirea pe Prosport.ro

Antrenorul român, desființat: "Am văzut-o pe asta cu prostul de Reghecampf. Absolut excepțională" citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM 48 de ani și o energie molipsitoare. Shakira, în tricou și dres plasă, a făcut furori pe scenă la concertul din LA

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

48 de ani și o energie molipsitoare. Shakira, în tricou și dres plasă, a făcut furori pe scenă la concertul din LA

Digi World

Oamenii de ştiinţă au descoperit genele asociate cu sindromul oboselii cronice. Principalele simptome ale acestei afecţiunii

Digi Animal World

De ce adoră pisicile să doarmă pe beton. Un expert în comportamentul animalelor explică această obsesie a felinelor