steaua dinamo-3

Video Steaua - Dinamo 72-68. A treia victorie în faţa rivalilor, în acest sezon

Video SCMU Craiova - BC Mureş 95-98, în primul meci din "sferturile" Ligii Naţionale

UBT

Video U-BT Cluj - CSU Sibiu 85-77. Dykes a fost cel mai bun marcator al meciului

baschet

18.04.2016, 22:21

BC Mureş a câştigat primul meci din sferturile de finală ale Ligii Naţionale, pe terenul lui SCMU Craiova. Gazdele au început bine şi s-au distanţat după primele trei minute la 13 puncte.

La finalul primului sfert a fost 28-21 pentru SCMU Craiova, dar diferenţa a scăzut la doar patru puncte până la pauza mare (49-45). Înaintea sfertului patru, oltenii au condus cu 74-66, dar oaspeţii s-au apropiat la cinci puncte, astfel că antrenorul gazdelor a cerut time-out, la care Aaron Johnson a înţeles cu greu indicaţiile (VIDEO: 0:35).

Johnson a luat pe cont propriu următoarea acţiune şi a adus alte două puncte, dar ultimele secunde ale sfertului patru au fost dramatice. La 89 egal, tot Johnson a obţinut două aruncări libere, pe care însă le-a ratat, iar partida a ajuns în prelungiri.

Tîrg-mureşenii au fost mai pragmatici şi au reuşit să se impună, cu 98-95. Doi americani au fost cei mai buni marcatori. Darius Hargrove a înscris 35 de puncte pentru olteni, iar Alhaji Mohammed şi-a trecut în cont 34 de puncte pentru învingători.

Meciul al doilea este programat miercuri, tot la Craiova, în direct la Digi Sport 4, de la ora 18:00. Prima echipă care ajunge la trei victorii se califică în semifinale.

Sursă foto: Facebook Scm U Craiova Baschet

baschet oradea craiova

Cum s-au organizat postacii PSD după anunțul lui Toader: „E COD ROȘU”

Video CSM CSU Oradea - Dinamo 104-65. Echipa pregătită de Cristian Achim a ajuns la opt victorii în 13 etape

Video Steaua - CSU Sibiu 78-68. Au început ezitant, dar s-au impus la diferenţă de zece puncte