baschet

VIDEO Steaua - CSU Sibiu 86-77. Hardy a fost cel mai bun om al oaspeţilor

VIDEO SCM U Craiova - BC Mureș 94-76. Deși au pierdut, oaspeții merg în Final Four

captura baschet cska barcelona 1

VIDEO Victorii pentru CSKA Moscova, Steaua Roșie și Fenerbahce în Euroligă

captura baschet craiova mures

14.01.2016, 20:01

BC Mureş s-a calificat cu emoţii în semifinalele Cupei României la baschet masculin, joi, după ce a fost învinsă în deplasare de SCMU Craiova cu scorul de 94-76 (19-18, 24-21, 27-9, 24-28), în returul sferturilor de finală ale competiţiei.

Ardelenii, care câştigaseră în primul meci la o diferenţă de 19 puncte, 89-70, au obţinut prezenţa la turneul Final Four pentru un singur punct.

Formaţia din Bănie, la care a jucat şi americanul Darius Hagrove, venit de la U BT Cluj-Napoca, a făcut un meci formidabil şi a ratat în ultimul minut de joc aruncări libere prin Popescu şi Johnson, precum şi aruncări prin Johnson şi Burlacu la ultima fază a partidei.

Gazdele s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj în sfertul al treilea, iar cu zece minute înainte de final aveau un avantaj de 22 de puncte, 70-48. BC Mureş a recuperat din diferenţă şi s-a apropiat la 12 puncte, cu 4 minute şi 41 de secunde rămase de joc (77-65), după care ultimul asalt al echipei antrenate de Oliver Popovic s-a soldat cu ratarea calificării la mustaţă.

Cătălin Burlacu a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 25 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive, în timp ce jucătorii nou veniţi au avut prestaţii destul de consistente: Mladen Pantic 10 p, 4 rec, 1 pd, Darius Hargrove 17 p, 3 rec, 4 pd. Alhajji Mohammed a fost MVP-ul oaspeţilor, cu 19 p, 4 rec, 3 pd.

La turneul Final Four al competiţiei s-au calificat până acum CSM CSU Oradea, Universitatea BT Cluj-Napoca şi BC Mureş. Ultima echipă va fi aflată pe 15 februarie, când Dinamo Bucureşti va primi vizita Energiei Tg. Jiu. Dinamo s-a impus în primul meci cu 78-72.

AGERPRES

O actriță de 31 de ani din Republica Moldova a fost ucisă cu sânge rece de propriul ei soț, care...

Video SCMU Craiova - CSM CSU Oradea 88-90. Final incendiar de meci în Bănie

baschet oradea craiova

Țările în care restaurantele KFC se închid din lipsă de carne de pui

Video BC Mureş - SCM U Craiova 78-75. Final incendiar de partidă în prima victorie a ardelenilor din acest sezon

baschet mures

Video BCMU Piteşti - BC Mureş 72-63. Gazdele au întors rezultatul în ultimul sfert