Video Columbianul Sosa a câștigat Turul Sibiului. Cel mai bine clasat român a terminat abia pe 28
08.07.2018, 22:45Rutierul columbian Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Androni Giocattoli) a câştigat, duminică, ediţia 2018 a Turului ciclist al Sibiului, cu timpul cumulat de 6 h 15 min 41 sec. "Îi mulțumesc echipei mele. Este victoria lor, au făcut o treabă extraordinară" a declarat învingătorul.
![turul sibiului](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwNyUyRjA4JTJGOTM1NzM3XzkzNTcz/N190dXJ1bC1zaWJpdWx1aS0yLmpwZyZ3/PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD1iZmFlZmFm/ZmI5ZDUwZWM3NTJjYTk3YzY1ZGFhYjVlYg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Pe locul al doilea s-a clasat rusul Andrei Rîbalkin (Gazprom Rusvelo), la 40 de secunde, podiumul fiind completat de colegul său Aleksandr Vlasov, la 56 de secunde, etc.
Moldoveanul Nicolae Tanoviţchii (Team Novak) s-a clasat pe locul 13, la 02 min 57 sec de învingător. Primul român în clasamentul final a fost Emil Dima (MSTina Focus), pe locul 28, la 06 min 40 sec.
În clasamentul pe echipe, primul loc a fost ocupat de Gazprom-Rusvelo, urmată de Sangemini - MG. K Vis - Vega şi Androni Giocattoli. Team Novak a ocupat locul 11.
În ierarhia pe puncte, primul a fost columbianul Ivan Ramiro Sosa Cuervo, cu 25 puncte, urmat de olandezul Jason Van Dalen, 25 puncte, Aleksei Rîbalkin, 20 puncte, şi românul Eduard Michael Grosu, 20 puncte, etc.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Ivan Ramiro Sosa Cuervo a fost primul şi în clasamentul căţărătorilor, urmat de Aleksei Rîbalkin şi de italianul Antonio Santoro.
La sprinteri, primul a fost olandezul Adriaan Janssen, urmat de românul Daniel Crista şi de polonezul Adrian Kurek.
În etapa 3A de duminică, un contratimp pe echipe între Cisnădie şi Sibiu (10 km), s-au impus polonezii de la CCC Sprandi Polkowice, condusă de Kamil Michal Gradek, în 11 min 26 sec.
Etapa 3B, alergată pe traseul Sibiu - Mediaş - Sibiu (152,8 km), a fost câştigată de olandezul Jason Van Dalen (Delta Cycling Rotterdam), în 3 h 26 min 39 sec, urmat de Eduard Grosu, şi de italianul Davide Ballerini (Androni Giocattoli), ambii cu acelaşi timp, etc.
Şi ediţia de anul trecut a cursei a fost câştigată de un rutier columbian, Egan Bernal (Androni Giocattoli).
AGERPRES
Etichete: eduard grosu , emil dima , turul sibiului 2018 , ivan sosa
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...