17 rezultate pentru eticheta

penalty dinamo

Video CSA Steaua putea primi un penalty în prima repriză a duelului cu Dinamo! Ce arată reluările

Video Dinamo a cerut un penalty în barajul cu "U" Cluj. Faza care poate decide soarta "câinilor"

irobiso

Irobiso, furios pe arbitraj după Dinamo – U Craiova 1948. “A fost o mare rușine”

irobiso

Video Exclusiv ”Penalty clar!”. Egalați în prelungiri, dinamoviștii consideră că au fost dezavantajați și de arbitru în derby-ul cu Rapid

penalty-dinamo

Video Exclusiv Verdictul specialistului: Dinamo a fost privată de un penalty în partida cu Astra! "Putea să dea fără nicio problemă"

Video Dinamo a cerut penalty după ce mingea l-a lovit în mână pe Denis Rusu în interiorul careului! "I-a spart ceasul"

uta dinamo 60

Video Dinamo a cerut penalty în minutul 79, la un atac asupra lui Sorescu. A fost sau nu?

sorescu

Video ”Au auzit și bolnavii de la ’Urgență’!” Timișorenii au "luat foc" după intrarea lui Torje. Cum arată "victima"

colajciucur

Video Dinamoviștii au cerut penalty la Botoșani. Decizia lui Chivulete!

plamasa penalty

Video Iași e din nou în centrul celei mai controversate faze a etapei! Penalty pentru Dinamo și eliminare pentru proteste

penalty eliminare

Video Dinamo a cerut penalty, Contra atacă arbitrajul: "Parcă le e frică să dea!"

pintilii patrick

Video Dinamo mai putea obține un penalty cu ASA. Tot Gnohere a fost protagonist

gnohere cere penalty

Video Gnohere a ratat primul penalty în tricoul lui Dinamo. Execuţie jenantă a atacantului

gnohere pen ratat

VIDEO Matei a fost faultat în careu de Djokovic, dar nu s-a dat penalty

penalty pt dinamo

VIDEO Faza care a schimbat soarta jocului Oțelul-Dinamo. Penalty corect sau eroare?

branet

VIDEO Faza care îi putea costa pe dinamoviști. Corona a cerut penalty

captura penalty

VIDEO Eroare mare de arbitraj la 1-1! Dinamo n-a primit 11 metri, după ce Matei a fost faultat în careul Stelei