firmino

Maribor - Liverpool 0-7! Scorul serii în Ligă şi o performanţă unică în istoria echipelor englezeşti, în deplasare

Manchester City - Napoli 2-1. Echipa lui Guardiola, parcurs fără greșeală

collage real tottenham

Real Madrid - Tottenham 1-1. Ronaldo a marcat din penalty. Ocazie uriașă pentru Kane, pe final

napoli city

17.10.2017, 23:57

Manchester City are maximum de puncte în grupa F, după 2-1 pe teren propriu cu Napoli. Italienii au primit două lovituri de la 11 metri, dar nu au putut evita înfrângerea.

Manchester City a învins-o cu 2-1 pe Napoli, în faţa propriilor suporteri. Sterling a marcat pentru 1-0 în minutul 9, după ce mingea reluată de Kyle Walker a fost blocată de Koulibaly. Gazdele şi-au dublat avantajul peste patru minute, după ce Gabriel Jesus a apărut în faţa porţii la pasa lui De Bruyne.

Belgianul a avut şansa de a majora diferenţa, dar a lovit transversala. Gabriel Jesus a fost aproape de dublă, dar Koulibaly a oprit mingea pe linia porţii. În minutul 37, Walker l-a faultat în careu pe Albiol, iar Mateu Lahoz a dictat penalty. Mertens nu l-a putut păcăli, însă, pe Ederson, iar la pauză a fost 2-0 pentru Manchester City. A fost al şaselea penalty la rând în Ligă dictat împotriva "cetăţenilor" care nu se transformă în gol.

Nici Hamsik n-a reuşit să înscrie în repriza secundă, fază la care Stones a intervenit la sacrificiu. Napoli a mai primit un penalty, în minutul 72, după faultul lui Fernandinho asupra lui Ghoulam. Diawara a fost cel care a redus din diferenţă de la punctul cu var. Victorie cu 2-1 pentru Manchester City, care are punctaj maxim după trei etape. Napoli rămâne pe locul al treilea.

Echipele:

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Otamendi, Delph - De Bruyne, Fernandinho, Silva (Gundogan 76) - Sterling (Silva B. 70), Jesus (Danilo 87), Sane

Napoli: Reina - Hysaj (Maggio 70), Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Zielinski, Diawara, Hamsik (Ounas 78) - Callejon, Mertens, Insigne (Allan 56)

PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT

sanchez

Codrin Ștefănescu face dezvăluirea. Cine este „personajul veninos” invocat de Dragnea

Manchester City a suferit la Liverpool primul eşec stagional în Premier League. Meci nebun pe Anfield