FOTBAL: SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (21.04.2024)
Video Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Debut cu dreptul pentru Costel Gâlcă. Oltenii au urcat pe locul doi
profimedia-0864199478
Am aflat semifinalele UECL! PAOK Salonic a fost eliminată: aventura lui Răzvan Lucescu în Europa a luat sfârșit
FOTBAL:CFR CLUJ-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2023)
Live Video&Text CFR - Sepsi 1-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Covăsnenii, în inferioritate numerică, după ce au egalat
Etapa 7 Superliga: CFR Cluj-Sepsi Sfantu Gheorghe
Play-off

Video Sepsi - CSKA Sofia 4-0. Covăsnenii merg în turul trei preliminar din Conference League

03.08.2023, 21:55

Partida Sepsi - CSKA Sofia, din manșa secundă a turului doi preliminar din Conference League s-a încheiat cu o victorie clară a echipei din Sfântu Gheorghe, scor 4-0, într-o atmosferă superbă făcută de suporterii covăsneni.

FOTBAL:SEPSI SFANTU GHEORGHE-CSK SOFIA, TURUL 2 PRELIMINAR CONFERENCE LEAGUE (03.08.2023)
Jucătorii lui Sepsi, în meciul cu CSKA Sofia / Foto: Sport Pictures
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Covăsnenii au început cu un avantaj de două goluri partida din turul doi preliminar al UEFA Conference League, însă elevii lui Liviu Ciobotariu au forțat și făcut spectacol total.

Sepsi - CSKA Sofia 4-0. Covăsnenii, duel cu Aktobe, în turul trei preliminar din Conference League

Încă din al patrulea minut al partidei, covăsnenii au pus pericol la poarta adversă prin Ștefănescu, care a ratat cu puțin ținta. Bulgarii au dat replica imediat, iar Nazon a trimis periculos la poarta lui Niczuly.

Elevii lui Ciobotariu au deschis scorul în minutul 19, prin Matei, care a transformat un penalty obținut de Ștefănescu.

Bulgarii puteau restabili egalitatea în manșa secundă în minutul 25, însă Koch a trimis peste poartă.

În repriza secundă, trupa lui Ciobotariu s-a dezlănțuit, iar Sepsi și-a dublat avantajul prin Aganovic, în minutul 70.

Câteva minute mai târziu, Rondon putea marca și el după ce scăpat singur cu Busatto, însă portarul advers a reușit să îl încurce pe atacantul lui Sepsi.

Scorul a devenit 3-0 în minutul 90, când Varga a preluat pe piept o centrare a lui Aganovic și a șutat cu dreptul, fără șansă pentru portarul celor de la CSKA Sofia.

Cel care a închis tabela a fost Alimi, în prelungiri, care a reușit să înscrie și el de la punctul cu var.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - CSKA Sofia 4-0

Sepsi - CSKA Sofia 4-0. Covăsnenii au făcut spectacol în retur

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 90+4: Goool Sepsi! Alimi înscrie de la 11 metri.

Min. 90+3: Penalty pentru Sepsi! Dumitrescu este faultat în careu, iar arbitrul arată spre punctul cu var.

Min. 90: Goool Sepsi! Junior îi pasează lui Aganovic, care trimite în partea opusă a careului până la Varga, care preia pe piept și șutează cu dreptul.

Min. 86: Ocazie Sepsi! Alimi trimite spre poartă din lovitură liberă, dar nimerește plasa laterală.

Min. 78: Ocazie Sepsi! Rondon scapă singur cu portarul, însă ezită și este blocat de Busatto.

Min. 70: Goool Sepsi! Matei încearcă un voleu din interiorul careului, însă balonul este deviat și sare la Aganovic, care trimite în poartă.

Min. 59: Ocazie pentru Sepsi! Safranko îl găsește foarte bine în lateral pe Păun, care avansează și șutează în blocajul lui Busatto.

Min. 48: Ocazie Sepsi! Ștefănescu pătrunde în careu și șutează la poarta bulgarilor, însă Busatto respinge.

Min. 45+4: Finalul primei reprize!

Min. 27: Ocazie Sepsi! Ștefănescu interceptează o pasă a lui Sanyang și trimite spre poartă din afara careului, dar balonul ajunge în siguranță în brațele lui Busatto.

Min. 25: Ocazie CSKA! Koch se înalță la o centrare venită din partea dreaptă și trimite cu capul peste poarta lui Niczuly.

Min. 19: Goool Sepsi! Matei îl învinge pe Busatto de la punctul cu var.

Min. 17: Penalty pentru Sepsi! Ștefănescu pătrunde în careu, driblează în careu, încearcă să treacă de Busatto, însă este agățat de portarul advers, iar arbitrul dictează penalty.

Min. 4: Ocazie CSKA! Nazon driblează în careul covăsnenilor și șutează la poarta lui Niczuly, dar balonul este respins în corner.

Min. 4: Ocazie Sepsi! Ștefănescu primește balonul la marginea careului și șutează cu stângul, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu – Păun, Alimi – Ștefănescu, Matei, Ion – Safranko

Rezerve: Moldovan, Gedo, Damașcan, Oroian, Junior, Oteliță, Nistor, Kallaku, Aganovic, Varga, Rondon

CSKA Sofia: Busatto – Mahmutovic, Koch, Cordoba – Turitsov, Heintz, Carreazo, Lindseth, Sanyang – Phaeton, Nazon

Rezerve: Orlinov, Evtimov, Petrov, Shopov, Shaghoyan, Vion, Chorbadzhiyski, Donchev, Papazov, Estreda, Asprilla

Partida retur dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CSKA Sofia se va disputa pe arena din Covasna. În tur, în primul meci al dublei manșe, formația antrenată de Liviu Ciobotariu (tehnicianul care a preluat-o pe Sepsi în această vară) a câștigat în Sofia (capitala Bulgariei), cu scorul 2-0, prin golurile lui Nicolae Păun (în minutul 68) și Ronald Varga (în minutul 81). Astfel în urma acestui succes, covăsnenii au luat o opțiune serioasă pentru a se califica în turul III preliminar al Conference League.

Dacă îi va depăși pe bulgari, Sepsi se va duela în turul următor cu câștigătorea dintre Torpedo Kutaisi (Georgia) și Aktobe (Kazahstan). În partida tur dintre cele două formații, Aktobe s-a impus în deplasare în Georgia cu scorul de 4-1, astfel că formația din Kazahstan este mare favorită la calificarea în etapa superioară.

Până acum, în acest sezon, Sepsi a înregistrat 4 victorii și un egal în cele 5 meciuri disputate în acest sezon. De altfel, în cele 5 partide, covăsnenii nu au încasat niciun gol.

Rezultatele lui Sepsi în noul sezon:

• 1-0 cu Farul Constanța, în Supercupa României,  pe stadionul Ilie Oană
  • 0-0 cu Rapid, în SuperLigă, în deplasare
  • 1-0 cu U Craiova 1948, în Superligă, pe teren propriu
  • 2-0 cu CSKA Sofia, în Conference League, în deplasare
  • 3-0 cu Dinamo, în SuperLigă, în deplasare

De cealaltă parte, CSKA Sofia a înregistrat o victorie, un egal și o înfrângere:

• 0-0 cu Hebar, în Parva Liga, în deplasare
  • 1-0 cu Klumovgrad, în Parva Liga, pe teren propriu
  • 0-2 cu Sepsi,  în Conference League, pe teren propriu

Echipa probabilă a celor de la Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Alimi, Păun - Ștefănescu, Matei, Gheorghe - Șafranko

Sepsi - CSKA Sofia | LIVE VIDEO, 20:00, DGS3. Liviu Ciobotariu: ”Va fi mult mai dificil decât la Sofia”

Liviu Ciobotariu este convins că cei de la CSKA Sofia vor arăta diferit față de meciul tur, în care gruparea sa s-a impus cu scorul de 2-0.

”Este clar că ne aşteaptă un joc greu, sunt convins că va fi mult mai dificil decât la Sofia, pentru că întâlnim o echipă care a schimbat antrenorul după meciul cu noi.

Clar că jucătorii vor să demonstreze că merită să joace, plus faptul că noi am câştigat în deplasare la o diferenţă de două goluri.

Ei vor dori să vină să-şi ia revanşa. Este clar că va fi un joc greu pentru noi. Însă jucăm acasă, suntem în faţa unei mari performanţe pe care ne-o dorim. Avem în spatele nostru un stadion plin, vor fi 7-8.000 de suflete care ne vor încuraja.

Avem un moral bun, suntem într-o pantă ascendentă şi ne dorim foarte mult să mergem mai departe şi să eliminăm CSKA Sofia.

Suntem foarte motivaţi, echipa arată foarte bine. Am mare încredere în jucătorii mei. Mâine va trebui să lăsăm ultima picătură de energie pe teren, să luptăm, să fim pragmatiici şi să punem probleme adversarului.

În mod normal ar trebui să arătăm bine. Am încercat să menajez jucători pentru a avea prospeţime”, a spus Liviu Ciobotariu, la conferința de presă dinaintea partidei.

Etichete: sepsi , cska sofia , conference league

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul