galca la craiova 4
Costel Gâlcă a anunțat obiectivul Universității Craiova din acest sezon
UEFA Fußball Conference League, Playoff Round Saison 2023-2023 Toumba Stadion Thessaloniki, 31.08.2023 PAOK Thessaloniki
Ce a spus Răzvan Lucescu, înainte de returul ”de foc” cu Club Brugge din sferturile UECL
san
OUT de la CFR Cluj! Prima ”victimă” a lui Dan Petrescu la revenirea în Gruia
LIVE Liga Digi Sport

Video Universitatea Craiova - Vllaznia 3-0. Oltenii au făcut spectacol pe Ion Oblemenco și merg în turul trei preliminar

28.07.2022, 22:20

Universitatea Craiova a câștigat partida cu Vllaznia din cea de-a doua manșă a duelului din turul doi preliminar UEFA Conference League cu scorul de 3-0.

FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-FK VLLAZNIA, UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE (28.07.2022)
Jucătorii Universității Craiova / Foto: Sport Pictures
  • SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Astfel, echipa lui Laszlo Balint merge în turul trei preliminar din Conference League unde se va duela cu Zorya Lugansk.

Oltenii au fost echipa mai agresivă pe Ion Oblemenco. Încă din primul minut al partidei, oltenii puteau marca după ce Gustavo i-a pasat lui Koljic care a șutat din afara careului.

Universitatea Craiova putea deschide scorul în minutul 10. Gustavo a șutat de la distanță, însă Zogovic a respins în afara terenului. La faza următoare, Raul Silva a reluat cu capul peste poarta Vllazniei.

Baiaram a irosit o șansă uriașă de gol în minutul 18, după ce Koljic a avansat în flancul drept și i-a pasat acestuia în careu, într-o poziție ideală. Baiaram a trimis din prima departe de poartă.

Oltenii au mai avut două ocazii uriașe în minutul 27. Koljic a șutat de la distanță, Zogovic a respins în direcția lui Gustavo care a șutat și el, însă portarul a avut o nouă intervenție foarte bună.

Oltenii au deschis scorul în minutul 58. Mateiu a expediat un șut splendid de la mare distanță și l-a surprins pe Zogovic.

Patru minute mai târziu, oltenii au înscris din nou, de această dată prin Raul Silva care s-a înălțat foarte bine la o centrare a lui Gustavo și a trimis cu capul în poarta Vllazniei.

Căpățînă și-a încercat norocul în minutul 68 cu un șut puternic de la distanță, dar portarul albanezilor a avut o intervenție foarte bună.

Găman a închis scorul în minutul 80 cu o lovitură perfectă de cap.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Vllaznia 3-0

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 83: Baiaram este avertizat.

Min. 82: Ivan este înlocuit cu Alexandru George.

Min. 80: Goool Universitatea Craiova! Găman trimite cu capul și își trece numele pe lista marcatorilor.

Min. 77: Crețu este înlocuit cu Screciu.

Min. 68: Ocazie Universitatea Craiovei! Căpățînă expediază un șut puternic de la distanță, dar Zogovic reușește să pareze încercarea.

Min. 65: Koljic și Gustavo sunt înlocuiți cu Markovic și Roguljic.

Min. 62: Goool Universitatea Craiova! Gustavo centrează din corner, iar Raul Silva trimite cu capul în poarta celor de la Vllaznia.

Min. 58: Goool Universitatea Craiova! Mateiu expediază un șut senzațional de la distanță și îl învinge pe Zogovic.

Min. 51: Gustavo vede cartonașul galben.

Min. 46: Papp este înlocuit cu Găman.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză!

Min. 45+1: Ocazie Universitatea Craiova! Andrei Ivan centrează în careu, dar Crețu trimite cu capul pe lângă poartă.

Min. 38: Ocazie Universitatea Craiova! Bancu centrează foarte bine, însă Bulatovic intervine salvator.

Min. 27: Ocazie imensă pentru Universitatea Craiova! Koljic este aproape să marcheze cu un șut de la distanță, Zogovic respinge, balonul ajunge până la Gustavo care șutează, însă portarul Vllazniei are o nouă intervenție foarte bună.

Min. 18: Ocazie Universitatea Craiova! Koljic avansează în flancul drept și îi pasează lui Baiaram, aflat într-o poziție ideală, dar acesta trimite pe lângă poartă.

Min. 10: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Gustavo centrează de la colțul terenului, iar Raul Silva reia cu capul peste poartă.

Min. 10: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Gustavo șutează de la distanță, însă Zogovic respinge în afara terenului.

Min. 1: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Gustavo recuperează balonul, îi pasează lui Koljic care șutează din afara careului. Zogovic reușește să respingă.

Min. 1: Începe meciul!

Universitatea Craiova: Lazar – Căpățînă, Papp, Raul Silva, Bancu – Crețu, Mateiu – Gustavo, Baiaram, Ivan – Koljic

Rezerve: Rusu, Popescu, Vătăjelu, Screciu, Vlădoiu, Markovic, Roguljic, Găman, Martic, Sala

Vllaznia: Zogovic – Gurishta, Juric, Bulatovic, Hakaj – Boshnjaku, Jonuzi, Marku – Hoxhaj, Nunes Da Silva Amarante, Coba

Rezerve: Qarri, Paloka, Latifi, Heric, Kruja, Smajli, Aralica, Vulaj, Shehi, Alivoda

Oltenii au trei remize în primele meciuri din noul sezon, iar atmosfera din Bănie a devenit una tensionată. Conducerea Universității Craiova nu concepe altceva decât calificarea în următorul tur din Conference League, mai ales că în ultimii ani oltenii au fost eliminați prematur de formații precum Lokomotiv Tbilisi și Laci.

După 1-1 în turul disputat în Albania, Universitatea Craiova speră să obțină calificarea în fața propriilor suporteri, pe stadionul "Ion Oblemenco".

Dacă oltenii vin după un egal în Superliga României, scor 1-1 cu U Cluj, cei de la Vllaznia încă nu au început deocamdată competiția internă, astfel că ultimul meci a fost chiar împotriva Universității Craiova, joia trecută.

Laszlo Balint, înainte de returul cu Vllaznia: ”Nu vreau să gândesc la ratarea calificării”

În Albania, scorul a fost egal, 1-1. Andrei Ivan a deschis scorul în minutul 45+2, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri, în timp ce golul egalizator a ”picat” imediat după pauză, în minutul 51, grație inspirației lui Ardit Hoxhaj.

Urmează o partidă importantă pentru clubul nostru. Conştientizăm acest lucru, dar abordăm cu încredere manşa retur. Suntem conştienţi de calitatea noastră, dar şi de armele adversarilor. Pentru că i-am simţit săptămâna trecută. Vreau să ne punem calităţile în valoare. Echipa din Albania are doi atacanţi puternici, de multe ori joacă vertical către ei. Îmi doresc să fim mai eficienţi şi pragmatici pentru că în manşa tur am avut multe ocazii, dar nu am luat deciziile potrivite.

Sper însă că mâine ne vom bucura la final cu suporterii noştri. Îmi doresc ca băieţii să gestioneze foarte bine momentele psihologice ale partidei de mâine seară. Eu nici nu vreau să mă gândesc la ratarea calificării, eu acum sunt foarte concentrat pe lucrurile pe care trebuie să le facem. Vreau să văd personalitate la jucători, motivaţie, determinare şi încredere”, a spus Balint.

Au fost câteva zile grele, nu e uşor la un club ca Universitatea după ce treci printr-o repriză cum am avut noi cu U Cluj în campionat. Dar e important că am tras învăţămintele de rigoare, atât eu, cât şi jucătorii. Cauzele sunt multiple, nu detaliem acum, important e să înţelegem responsabilitatea fiecăruia în acest club şi să nu se mai repete acea experienţă. Ştiu că lumea are pretenţii, ştiu că lumea nu are răbdare. Nu există garanţii în fotbal, dar eu pot să vă spun că atât timp cât voi fi la Universitatea Craiova o să îmi sacrific fiecare strop de energie pentru ca echipa asta să aibă rezultate”, a adăugat tehnicianul.

Etichete: universitatea craiova , laszlo balint , conference league , preliminarii conference league , vllaznia , universitatea craiova - vllaznia

O femeie și-a dus unchiul mort la bancă și a cerut un împrumut în numele lui. Susține, însă, că era viu când au intrat pe ușă

O femeie din Brazilia a adus un bărbat în vârstă de 68 de ani, aflat într-un scaun cu rotile...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium
san

Fanii n-au mai suportat! Ce a făcut jucătorul lui Arsenal, după ce echipa a fost eliminată din UCL: ”Dați-l afară!”
Joshua Kimmich FC Bayern Muenchen FCB (06) verletzt Verletzung Schiedsrichter Referee Danny Makkelie (NED) im Gespraech
”Îți faci bagajul și tu la vară?”. Ștefan Târnovanu a răspuns fără să stea pe gânduri: ”Da!”
tarnovanu
Foto Un nou cuplu celebru. După un an de speculații, a anunțat relația și “internetul a explodat”
Screenshot 2024-04-18 at 16.12.49
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Aliații României au trimis drone, avioane cu torpile, de spionaj în Marea Neagră. Cine e ținta
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
A izbucnit în plâns: final dureros al confruntării dintre Badosa și Sabalenka VIDEO
Sferturi UECL: PAOK Salonic - Club Brugge, LIVE TEXT, ora 22:00. Trupa lui Răzvan Lucescu pleacă de la 0-1 din tur