News Alert FRF a schimbat stadionul pentru finala Cupei României! Meciurile sunt transmise de Digi Sport
07.07.2020, 14:18Finala ediţiei 2019-2020 a Cupei României va avea loc în data de 22 iulie, pe Stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti, după cum a decis, marţi, Comitetul de Urgenţă al Federaţiei Române de Fotbal.
![FOTBAL:ASTRA GIURGIU-FC VOLUNTARI, FINALA CUPEI ROMANIEI (27.05.2017)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIwJTJGMDcl/MkYwNyUyRjEyMDM5NTJfMTIwMzk1Ml9S/UFM4NTI0LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYm/aGFzaD0yNDAxMjY5YTRmNzlmYTJlYWFhM2UwMmFhM2NhZGNiYg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Iniţial, finala Cupei României trebuia să aibă loc pe Stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova.
Finala Cupei României se dispută la Ploiești!
"Dorinţa de a oferi finalistelor posibilitatea unor deplasări mai scurte pentru partidă a contat în luarea deciziei de mutare a partidei", a precizat FRF.
"În conformitate cu dispoziţiile art. 49 din Statutul Federaţiei Române de Fotbal, Comitetul de urgenţă compus din Răzvan Burleanu - Preşedinte FRF, Gino Iorgulescu - Prim-vicepreşedinte FRF, Octavian Goga - Vicepreşedinte FRF:
Aprobă schimbarea locului de desfăşurare a Finalei Cupei României, ediţia 2020, jocul urmând a se disputa pe stadionul 'Ilie Oană' din Ploieşti, în loc de stadionul 'Ion Oblemenco' din Craiova, cum fusese programat iniţial", se arată în comunicatul FRF.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Finalistele vor fi decise în cursul acestei săptămâni, când vor avea loc partidele din manşa secundă a semifinalelor: FCSB - Dinamo pe 8 iulie (ora 20:00), după 3-0 în tur, şi Politehnica Iaşi - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe pe 9 iulie (20:00), după 1-5 în tur.
Finala Cupei României s-a mai jucat de două ori în ultimii ani la Ploieşti, în 2017 (FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-1, 5-3 la loviturile de departajare) şi în 2019 (Astra Giurgiu - FC Viitorul 1-1, 1-2 după prelungiri).
- Partidele din Cupa României sunt transmise ÎN DIRECT pe canalele Digi Sport.
AGERPRES
Etichete: cupa romaniei , sepsi , ilie oana , ion oblemenco , fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...