Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Aroganța făcută de Klopp, înainte ca Liverpool să fie umilită de Atalanta
Explicațiile lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a fost umilită de Atalanta în Europa League
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
Stirile Digi Sport

Hajduk Split - FCSB 0-0. Moruţan, ocazie mare la ultima fază a meciului. Bălgrădean, erou în prelungiri

09.08.2018, 20:30

FCSB a încheiat la egalitate în deplasare cu echipa croată Hajduk Split, scor 0-0, în meciul disputat joi pe stadionul Poljud, în manşa întâi a turului al treilea preliminar al Europa League.

Dominată în prima repriză, dar cu o evoluţie în creştere după minutul 46, FCSB a obţinut un rezultat promiţător, în faţa unui adversar agresiv, pe un gazon foarte prost şi pe o temperatură ridicată.

Hajduk a început meciul cu intervenţii dure, iar FCSB a replicat printr-o intervenţie tare a lui Gnohere. Gazdele au fost destul de periculoase în minutul 8, la o ezitare a lui Bălgrădean. Ocazii clare au avut Fomitschow (min. 12), Juranovic (13) şi Vucur (22). După o perioadă mai calmă, Ivanovski s-a remarcat cu o lovitură de cap (36).

Bucureştenii nu au avut nicio fază notabilă în prima repriză. Momcilovic a fost înlocuit în min. 45, după ce a suferit o întindere. Dennis Man, cu o evoluţie ştearsă, a fost schimbat la pauză de Jakolis.

Teixeira a şutat de la distanţă în debutul reprizei secunde, deşi ar fi putut pasa (48). Echipa lui Dică a avut o acţiune bună în min. 53, dar mingea nu a ajuns la Gnohere. Hajduk, în criză de idei, a fost rareori periculoasă în a doua jumătate a meciului, în condiţiile suprafeţei de joc execrabile. Bălaşa a avut o intervenţie bună la una din rarele faze importante ale croaţilor din actul secund.

Bălgrădean a avut o paradă de excepţie la cea mai mare ocazie a meciului, la lovitura de cap a lui Said din ultimul minut al timpului regulamentar, iar după un minut s-a remarcat din nou. FCSB a avut primul şut pe poartă la singura sa mare ocazie, prin Moruţan, în al cincilea minut de prelungire, portarul apărând execuţia venită după un un-doi cu Teixeira.

Românul Steliano Filip nu a fost în lotul lui Hajduk pentru această partidă. Antonio Jakolis, fotbalistul croat al lui FCSB, a trecut pe la Hajduk, în timp ce Mirko Ivanovski, jucătorul macedonean al echipei din Split, a evoluat în Liga I la Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

Returul va avea loc joi, 16 august, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Hajduk a întâlnit de cinci ori echipe româneşti în cupele europene şi a obţinut de fiecare dată calificarea.

În turul 2 preliminar, FCSB a eliminat-o pe Rudar Velenje (Slovenia) după două victorii, 2-0 în deplasare şi 4-0 acasă.

Dacă va trece de Hajduk, FCSB va întâlni în play-off-ul competiţiei învingătoarea dintre Rapid Viena şi Slovan Bratislava.

hajduk fcsb
Sursa: Twitter Hajduk Split
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Min. 90+5: FINAL DE MECI. FCSB obţine o remiză albă după o partidă în care a avut singura ocazie, la ultima fază a meciului.

Min. 90+4: Ocazie mare pentru FCSB. Combinaţie superbă între Teixeira şi Moruţan, ultimul trage, dar portarul croaţilor intervine salvator. A fost primul şut al elevilor lui Dică.

Min. 90+1: Încă o intervenţie fantastică a lui Bălgrădean. FCSB tremură în acest final de meci.

Min. 90: Cea mai mare ocazie a meciului. Bălgrădean are o intervenţie fantastică la lovitura de cap lui Said. Portarul FCSB a deviat mingea în bară.

Min. 89: Centrare greşită a lui Gnohere.

Min. 86: Ultima schimbare la FCSB. A ieşit Florin Tănase, a intrat Olimpiu Moruţan.

Min. 80: FCSB nu a tras niciun şut pe poartă, până în acest moment.

Min. 75: Schimbare la Hajduk. A ieşit Barry, a intrat Futacs.

Min. 74: Hamza Barry primeşte cartonaşul galben după ce l-a ţinut pe Teixeira.

Min. 69: Junior Morais a primit cartonaşul galben după un fault asupra lui Sego.

Min. 68: Emoţii pentru Dică. Bălaşa primeşte îngrijiri medicale după ce s-a lovit după un duel cu Said.

Min. 64: Încă o schimbare la Hajduk. A ieşit Ivanovski, a intrat Said.

Min. 60: Jakolis a intrat bine în joc. Mijlocaşul FCSB a reuşit o nouă centrare bună dintr-o poziţie incomodă.

Min. 56: Schimbare la Hajduk. A ieşit  Gyurcso, a intrat Sego.

Min. 53: Acţiune periculoasă a celor de la FCSB. Jakolis a centrat de pe partea dreaptă, Teixeira a retrimis în centrul careului către Gnohere, însă mingea nu a ajuns la golgheterul roş-albaştrilor.

Min. 52: Benzar şutează de la 30 de metri, mingea trece mult peste poarta lui Posavec.

Min. 48: Filipe Teixeira a încercat să îl surprindă pe portarul lui Hajduk cu un şut de la 30 de metri.

Min. 47: Planic a primit cartonaşul galben după ce a comis un henţ.

Min. 46: A început a doua repriză. Nicolae Dică a efectuat a doua schimbare. A ieşit Dennis Man, a intrat Jakolis.

Min 45+4: Final de primă repriză. Gazdele au dominat autoritar partida.

Min. 45: Gnohere a primit cartonașul galben.

Min. 42: Momcilovic s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Junior Morais.

Min. 37: Florin Tănase primeşte cartonaşul galben după un fault asupra lui Juranovic.

Min. 36: Man primeşte mingea în careu, însă "perla" lui Becali reia slab din poziţie favorabilă.

Min. 35: Ocazie pentru Hajduk. Ivanovski reia cu capul de lângă Bălaşa, mingea trece de puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 31: Juric încearcă vigilenţa lui Bălgrădean, dar şutul acestuia de la 23 de metri trece pe lângă poarta.

Min. 28: Elevii lui Dică au echilibrat partida în ultimele minute.

Min. 23: Teixeira este blocat în careu de Vukur.

Min. 22: Continuă presiunea la poarta lui Bălgrădean. Lopez centrează de pe partea stângă, mingea ajunge la Vukur, care reia cu capul, însă mingea trece pe lângă poarta roş-albaştrilor.

Min. 19: Gazdele continuă se atace, defensiva lui Dică rezistă presiunii.

Min. 12: Încă o ocazie pentru Hajduk. Juranovic trage de la marginea careului, minge se scurge pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 11: Ocazie mare la poarta lui Bălgrădean. Centrare de pe partea dreaptă a croaţilor, mingea a ajuns la Fomitschow, dar şutul acestuia a fost respins de portarul roş-albaştrilor. La aceeaşi fază, Borja Lopez primeşte cartonaşul galben.

Min. 8: Bălgrădean a ieşit greşit la o centrare din corner a celor de la, dar atacanţii lui Hajduk nu au profitat.

Min. 7: Florin Tănase trage, slab, de 30 de metri. Nicio emoţie pentru Posavec.

Min 6: O primă acţiune a roş-albaştrilor. Mingea ajunge în careul lui Hajduk, la Gnohere, însă apărarea croaţilor reuşeşte să respingă.

Min. 1: Emoţii pentru Dică. Planic s-a resimţit după un duel cu un adversar.

Min. 1: A început partida.

Nicolae Dică a decis să meargă pe mâna experimentatului Filipe Teixeira în partida cu Hajduk.

ECHIPA DE START A FCSB

FCSB (4-2-3-1): 34. Bălgrădean - 20. R. Benzar, 16. B. Planic, 4. M. Bălasa, 15 M. Momcilovic - 5. Pintilii, 8. Filip - 98. D. Man, 10. Fl. Tănase, 80. Teixeira - 9. H. Gnohere

Rezerve: 99. A. Vlad - 6. Nedelcu, 7. Fl. Coman, 11. Moruţan

, 13. Junior Morais, 17. Jakolis, 24. Rusescu

Antrenor:  N. Dică

Hajduk Split (5-3-2): 70. Posavec - 17. Juranovic, 4. Mikulic, 29. Vukur, 3. Lopez, 31. Fomitschow - 24. Juric, 5. Barry, 10 Caktas - 8. Ivanovski, 7. Gyurcso

Rezerve: 40. Ljubic - 9. Futacs,  34. Ismajli, 15. Palaversa, 22. Said, 11. Sego, 32. Tudor

Antrenor: Z. Kopic

Etichete: live fcsb , fcsb europa league , fcsb live text , hajduk split fcsb , hajduk fcsb live text

O femeie bolnavă de cancer a decis să se mute împreună cu familia în „zona albastră” din Costa Rica, iar viața ei s-a schimbat complet

Când Kema Ward-Hopper și logodnicul ei de atunci, Nicholas Hopper, ambii din SUA, au decis să se...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756
Cum l-a numit Anamaria Prodan pe Ronald Gavril: impresara nu s-a ferit să spună cum îl strigă pe boxer
Screenshot (478)
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
gigi becali

Ce pierdere grea pentru FCSB! Un titular e OUT pentru derby-ul cu Farul
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Răzbunarea perfectă a FCSB-ului. Roș-albaștrii pot câștiga titlul împotriva lui Gică Hagi
Exclusiv ”Este creația mea” / ”L-am găsit foarte afectat”. Detalii mai puțin cunoscute despre doi dintre titularii FCSB-ului
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!
UEFA Europa League Trophy Tour With John O Shea, Aviva Stadium, Dublin 16/4/2024 A view of the Europa League Trophy A vi
Cum s-a răzbunat o femeie pe soțul infidel. Fapta ei, criticată dur de internauți: „Ar fi trebuit să gândești înainte să acționezi”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Doi vulturi au fost duși la un centru de reabilitare după ce au fost găsiți beți. Cum au reușit păsările să consume alcool