A venit reacția clubului, după ce s-a aflat de oferta fără precedent în fotbal pentru Raphinha
articol scris de Digi Sport12.07.2026, 17:19
În ultimele săptămâni s-a scris că Raphinha (29 de ani), jucătorul Barcelonei, a devenit cea mai mare obsesie a lui Al-Hilal.
La Liga Champions League: Univ. Craiova - Vitebsk, miercuri, 20:30, DGS 1
Tenis: WTA Iași - ziua 2, marți, 12:00, DGS 2
Mai mult, recent s-a aflat că Al-Hilal îi oferă lui Raphinha un cec în alb, pentru a-l convinge să meargă în Orientul Mijlociu, dar se pare că saudiții au reacționat acum la auzul acestor informații.
Al-Hilal a negat că a luat legătura cu Raphinha pentru un transfer de la Barcelona
Cei de la Al-Hilal au transmis pentru 365scores, citați de as.com, că oficialii clubului nu au luat niciodată legătura cu Raphinha pentru un transfer de la Barcelona.
Mai mult, Al-Hilal a susținut că nu au existat nici discuții incipiente și nici oficiale, iar zvonurile despre acest subiect ar fi fost alimentate de agentul lui Raphinha.
Saudiții îl acuză pe impresarul brazilianului că vrea să profite de puterea financiară a clubului pentru a încerca să găsească un contract important pentru clientul său.
- pentru naționala Braziliei, Raphinha a adunat 41 de selecții și a înscris de 11 ori
- 70 de milioane de euro este cota de piață a lui Raphinha, potrivit Transfermarkt
Raphinha mai are contract cu Barcelona până în 2028.
Vampeta a susținut că Raphinha are probleme financiare serioase și ar vrea să se transfere în Arabia Saudită
Vampeta (52 de ani), campion mondial cu Brazilia în 2002, a spus recent că Raphinha ar avea grave probleme financiare. În prezent comentator sportiv, fostul fotbalist a spus că fotbalistul Barcelonei este "disperat" să se transfere la Al-Hilal.
"Raphinha se confruntă cu o gravă problemă de familie, dar și cu dificultăți de natură financiară. Se roagă să se transfere la Al-Hilal și să rezolve problema”.
Conform presei din Brazilia, Raphinha ar fi fost ”trădat” chiar de tatăl său, care ar fi păstrat 80% din veniturile provenite din drepturile de imagine ale fotbalistului de-a lungul carierei.
Această situație ar fi fost descoperită de brazilian atunci când a încercat să cumpere o vilă împreună cu partenera sa și a constatat că nu dispunea de fonduri suficiente.
Ulterior, Natalia Rodrigues Belloli, soția lui Raphinha, nu s-a putut abține și a clarificat că cei doi nu se confruntă cu probleme financiare, iar totul ar fi o minciună.
”Sincer, mi se pare absurd că trebuie să vorbesc despre situația mea financiară. Dacă am câștiga doar 10% din cât câștigă Raphinha în prezent, tot am fi extrem de binecuvântați.
Nu văd de ce ar trebui să expun acest lucru pe rețelele sociale, pentru că sunt pe deplin conștientă de realitatea socială în care trăim. Dacă aș face o postare în care să spun: 'Uitați, nu sunt săracă, sunt în continuare bogată', oamenii m-ar acuza că nu am pic de decență.
Credeam că povestea se va stinge de la sine, însă aceste zvonuri au ajuns deja și în Spania, iar acum toată lumea crede că ne confruntăm cu probleme financiare”, a declarat Natalia Rodrigues Belloli, în cadrul unui podcast în Brazilia.
Etichete: barcelona , arabia saudita , al hilal , raphinha
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, în contextul consultărilor de la Palatul...