CR7, furios după eșecul din derby: ”Nu i-am avut pe cei mai buni. Dacă toți ar fi la nivelul meu, am fi lideri”
27.02.2016, 21:08Real Madrid a pierdut iar, pentru al treilea an la rând, pe Santiago Bernabeu, derby-ul cu Atletico, din La Liga, 0-1. Înfrângerea l-a înfuriat pe starul echipei ”blanco”, Cristiano Ronaldo, care nu și-a mușcat limba la finalul partidei, când și-a criticat dur coechipierii.
![cr7-1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwMiUyRjI3JTJGNTY4MTQ1XzU2ODE0/NV9jcjcuanBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZo/YXNoPTNhMWM3Njk5Mzk1OGUxN2JiM2I0NTc3OTQzOWNlZWM5.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
”Dacă toți ar fi la nivelul meu, am fi pe locul 1 în clasament. În toți acești ani, conform presei, sunt vai și-amar de capul meu, nu joc nimic, sunt zero, dar numerele și statistica nu mint. De când sunt aici în Spania, mi se pune sub semnul întrebării valoarea”, a declarat portughezul, când a fost întrebat dacă e mulțumit de randamentul său din derby.
Lusitanul a adus vorba și despre absențele din lotul lui Real Madrid pentru acest meci: Gareth Bale, Pepe și Marcelo. ”Nu vreau să subestimez și să jignesc pe nimeni, pe niciunul dintre colegi, dar când nu sunt cei mai buni în echipă e dificil să câștigi.Dacă nu-i ai pe cei mai buni, e complicat. Ne-au lipsit Bale, Karim, Marcelo, Pepe. Mie-mi place să joc cu Karim, cu Bale, cu Marcelo, cu Pepe. Dar de-a lungul unui sezon, e complicat. Nu zic că cei care au jucat astăzi nu sunt buni, sunt foarte buni, Danilo a fost azi cel mai bun, de exemplu. Nu vreau să spun că Jese, Lucas, Kovacic nu sunt buni, sunt foarte buni, dar...”, a spus Ronaldo.
Cristiano a lansat o săgeată înveninată și spre fostul antrenor al echipei, Rafa Benitez. ”Nu știu dacă toate astea sunt din cauza proastei pregătiri a echipei de la începutul sezonului, dar avem prea multe accidentări și asta ne afectează foarte mult”, a punctat portughezul.
Cât despre meciul pierdut cu Atletico, Ronaldo e de părere că echipa ”galactică” ar fi meritat victoria. ”Nu știu dacă e vorba de noroc, dar am avut mai multe ocazii ca ei și meritam să câștigăm. Dar așa e fotbalul. Știam că e dificil să mai câștigăm titlul, dar trebuie să continuăm. Nu putem abandona, mai avem o competiție foarte importantă, Champions League.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Acum suntem la multe puncte distanță de Barcelona și s-a distanțat și Atletico. E clar: campionatul e practic pierdut. E aproape imposibil să mai câștigăm titlul, dar ne rămâne Champions League”, a încheiat starul echipei ”blanco”.
Etichete: cristiano ronaldo , bale , atletico , jucatori , marcelo , conflict , pepe , rafa benitez , benzema , critici , colegi , real-atletico 0-1 , nivel
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)