Video Deportivo - Girona 1-2. Andone a ratat șansa de a salva un punct pe final

Neymar i-a lăsat pe toți cu gura căscată la gala FIFA: cum a venit îmbrăcat şi ce a spus după ce CR7 a luat trofeul

la coruna

24.10.2017, 00:10
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (duminică, 21:45, Digi Sport 2).
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (duminică, ora 20:45, Digi Sport 1)

Deportivo La Coruna a suferit o înfrângere usturătoare, luni seară, pe teren propriu, 1-2 cu Girona în ultimul meci din etapa a 9-a din La Liga. La formația galiciană, Costel Pantilimon a fost rezervă tot meciul, în timp ce Florin Andone a intrat în ultimele 20 de minute.

Oaspeții de pe El Riazor au deschis scorul în minutul 25, când Aday a transformat un penalty făcut de Albentosa asupra lui Kayode. 0-1 a fost și scorul pauzei, însă Deportivo a egalat rapid în repriza secundă, tot din penalty. Lucas Perez a transformat frumos, cu un șut puternic, aproape de vinclu (51), dar lucrurile nu s-au terminat deloc bine pentru Depor. Portu a readus-o în avantaj pe Girona în minutul 71.

Florin Andone a intrat pe teren în locul lui Emre Colak, după un minut de la primirea golului și putea fi salvatorul formației din La Coruna, dar lovitura sa de cap nu a nimerit cadrul porții (85).

Costel Pantilimon a fost rezervă tot meciul, în locul lui fiind preferat, la fel ca în etapa trecută, nigerianul Francis Uzoho, care va împlini 19 ani sâmbătă, pe 28 octombrie.

După această înfrângere din etapa a 9-a, Girona a depășit-o în clasament pe Deportivo, care a picat pe locul al 16-lea (8 puncte, golaveraj 10-18), periculos de aproape de pozițiile retrogradabile (pe locul 18 e Las Palmas, cu 6 puncte, urmată de Alaves cu 3 puncte și de Malaga, cu un singur punct).

ECHIPELE

Deportivo (4-2-3-1): Uzoho - Juanfran, Albentosa, Sidnei, Luisinho - Borges, Guilherme - Cartabia (77 Bakkali), Colak (72 Andone), F. Valverde (64 Adrian) - Lucas Perez;
Antrenor: Pepe Mel;

Girona (3-4-2-1): Bounou - Ramalho, Espinosa, Juanpe - Pablo Maffeo, Pere Pons (58 Douglas Luiz), Aleix Garcia, Aday (79 Mojica) - Portu, Borja Garcia (59 Douglas Luiz) - Kayode;
Antrenor: Pablo Machin.

VIDEO Golurile din meciul Deportivo - Girona 1-2

Datoriile lanțului de restaurante pe care îl deține depășesc 71 de milioane de lire sterline.

Video Alaves - Deportivo La Coruna 1-0. Florin Andone a avut o ratare uriașă în prima repriză

sevilla andone

Doi pensionari nevinovaţi, loviţi de mascaţi. Poliţie: S-a acţionat conform procedurii

Video Deportivo - Betis 0-1. Andone, cu o bară, nu l-a putut salva pe Seedorf la debut