Screenshot 2024-04-14 202052
Video Dinamo - Poli Iași 1-0. Ahmed Bani a adus victoria în prelungiri. ”Câinii” sunt pe loc de baraj
botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
lobont-3
Bogdan Lobonț a rămas fără cuvinte când a fost întrebat despre derby-ul cu FCSB. ”Mai este ceva de spus?”
LIVE Stirile Digi Sport
ACS Poli Timişoara ACS Poli Timişoara
2 - 0
Daco-Getica Daco-Getica
Vi 11.05.2018 18:00

ACS Poli Timișoara - Juventus 2-0. Gură de oxigen luată de gazde în lupta pentru salvarea de la retrogradare

11.05.2018, 16:23

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Juventus București a plecat învinsă de la Timișoara. În etapa a 9-a a play-out-ului, bănățenii au deschis scorul după 6 minute de joc, printr-un autogol. Alex Munteanu a executat un corner, Gavrilaș a respins defectuos, mingea a fost deviată de Cânu, iar Walace, în încercarea de a respinge, a trimis mingea în propria poartă.

Timișorenii au continuat să preseze. Bârnoi a centrat pentru Țigănașu, mingea a ajuns la Vașvari, care a tras în blocajul fundașilor. Prima ocazie a oaspeților a venit după 24 de minute de joc. Nicoară a centrat de pe partea stângă, Răzvan Raț a fost depășit de Ciobanu în săritură, însă lovitura sa de cap a trecut puțin pe lângă vinclu.

Timișorenii au marcat repede și în repriza secundă. Drăghici a fost faultat în careu de portarul Gavrilaș, iar Cătălin Popa a arătat punctul cu var. Vașvari a transformat cu siguranță și a mărit avantajul echipei sale.

Până la final, oaspeții și-au mai încercat norocul prin șuturi de la distanță, însă execuția lui Ciprian Petre nu i-a pus probleme lui Straton, care a prins în doi timpi.

Timișorenii s-au impus cu 2-0 și au acumulat 22 de puncte, trecând peste Concordia Chiajna, care are același număr de puncte, dar un meci mai puțin disputat.

• 90 fr2

FINAL DE MECI. Timișorenii se impun cu 2-0 și acumulează 22 de puncte, trecând peste Concordia Chiajna, la egalitate de puncte. Ilfovenii au însă un meci mai puțin.

• 85 oc oc

Oaspeții își încearcă norocul și prin șuturi de la distanță, însă execuția lui Ciprian Petre nu i-a pus probleme lui Straton, care prinde în doi timpi

• 75 oc oc

Ciprian Petre pierde o minge la mijocul terenuluiu, Alex Munteanu recuperează, intră în careu și incearcă să centreze, dar Acolatse respinge, prin alunecare, cu prețul unei accidentări

• 69 s s

Marius Baciu își epuizează schimbările. Îl scoate pe Balgiu și îl înlocuitește cu Ciprian Petre

• 68 s s

A doua schimbare la timișoreni. Iese Bîrnoi și intră Velcota

• 61 oc oc

Încă o șansă pentru oaspeți. Octavian Drăghici se aruncă în careu, dar nu ajunge la pasa lui Bârnoi

• 59 s s

A doua schimbare la Juventus. Iese Nicoară și intră Constantinescu

• 56 s s

Marius Baciu face și el prima schimbare. Leonard Drăghici este înlocuit cu Robert Neacsu

• 49 g g

GOOOOOL TIMIȘOARA! Echipa lui Neaga își dublează avantajul, după ce Vașvari transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri

• 48 p p

Penalty Poli Timișoara. Drăghici este faultat în careu de portarul Gavrilaș. iar Cătălin Popa arată punctul cu var

Începe repriza secundă. Misiunea ultimei clasate e din ce în ce mai grea.

• 45 fr1

Final de primă repriză. Timișorenii intră în avantaj la cabine după autogolul lui Walace

• 43 s s

Adrian Neaga face prima înlocuire la timișoreni. Țigănașu se resimte după un contact cu un adversar și nu mai poate continua. În locul său intră fostul dinamovis Maxi Oliva

• 37 oc oc

Ocazie Poli. Drăghici pătrunde pe partea stângă, șutează, dar portarul Gavrilaș reține în doi timpi

• 24 oc oc

Prima ocazie a oaspeților vine după 24 de minute de joc. Nicoară centrează de pe partea stângă, Răzvan Raț e depășit de Ciobanu în săritură, însă lovitura sa de cap trece puțin pe lângă vinclu

• 19 oc oc

Ocazie mare Timișoara. Bârnoi centrează pentru Țigănașu, mingea ajunge la Vașvari, care trage în blocajul fundașilor

• 6 g g

GOOOOOOL POLI! Gazdele deschid repede scorul, printr-un autogol. Alex Munteanu execută un corner, Gavrilaș respinge defectuos, mingea e deviată de Cânu, iar Walace, în încercarea de a respinge, trimite mingea în propria poartă

• 1 sr1 sr1

Începe meciul. Oaspeții au lovitura de start

• 0

În cel mai recent meci disputat între cele două formații, Juventus a învins pe Timișoara cu 1-0