Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Farul Constanta, cont�¢nd
”Au excelat!”. Gică Hagi a avut numai laude pentru foștii săi jucători. Cele trei nume pe care le-a rostit
rapida
Lovitură pentru Rapid! Titularul care s-a accidentat și va lipsi 4 luni: ”N-o să înceapă nici pregătirea”
Reacția suporterilor steliști, după decizia CNA
Digi Sport Special
FC Arges FC Arges
0 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Vi 14.10.2022 18:15

FC Argeș - FC Voluntari 0-0. Garita, "omul meciului". A avut o bară, un penalty ratat, 4 ocazii și a fost eliminat

14.10.2022, 20:15

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FC Argeș - FC Voluntari, din etapa a 14-a, s-a terminat 0-0, deși au fost ocazii suficiente. Garita a făcut "de toate". A avut 4 ocazii, a dat o bară, a ratat un penalty și a fost eliminat.

Meciul a început într-o notă ofensivă, iar Argeșul a avut prima mare șansă în minutul 3, când Garita a nimerit transversala.

Ilfovenii au dat imediat replica, dar Cestor a intervenit în ultimul moment din fața lui Rață, iar apoi au mai ratat două ocazii mari, prin Damașcan și Nemec, ultimul din postură singur cu portarul.

Cel mai dorit jucător din lotul Argeșului, Garita, a mai avut o oportunitate în minutul 33, când a ratat de la 2 metri de poartă, iar peste 3 minute a șutat aiurea din poziție ideală.

Tot camerunezul a fost protagonistul ultimei faze din prima repriză. A obținut un penalty, dar s-a făcut de râs când l-a executat.

FC Argeș - FC Voluntari 0-0. Ilfovenii sunt neînvinși de cinci etape

În repriza a doua, Voluntariul a irosit o ocazie prin Nemec, iar piteștenii au răspuns prin același Garita, care a ratat de două ori într-un minut, iar la ultima dintre faze, Droppa a respins de pe linia porții.

Camerunezul și-a încheiat "recitalul" cu o eliminare, în minutul 72, după al doilea cartonaș galben.

Pe final, profitând de superioritatea numerică, Voluntariul a forțat. Șutul lui Govea a trecut pe lângă poartă, Florea nu a fost nici el mai norocos, iar la ultima fază, Nemec l-a "întins" serios pe Straton.

FC Argeș - FC Voluntari s-a terminat 0-0, iar ilfovenii bifează al cincilea meci la rând fără înfrângere.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Argeș - FC Voluntari 0-0:

Meciul FC Argeș - FC Voluntari, din cadrul etapei a 14-a a Ligii 1, se dispută vineri, de la ora 18:15, și poate fi urmărit pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro, și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea meciului direct, FC Argeș este pe locul 10 în Liga 1, cu 16 puncte acumulate în 13 etape, în timp ce FC Voluntari este pe a opta poziție a clasamentului, cu 16 puncte.

FC Argeș - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 18:15, în direct la Digi Sport 1

FC Argeș primește vizita ilfovenilor după ce runda trecută a câștigat meciul cu Universitatea Craiova, scor 1-0.

Partida din Trivale a încheiat o serie de cinci jocuri consecutive pentru FC Argeș fără succes, interval în care a înregistrat o remiză, la Botoșani, și înfrângeri cu Hermannstadt, Farul, CFR Cluj și FCSB.

FC Voluntari a câștigat și ea meciul de runda trecută, 3-1 cu CS Mioveni, și a ajuns la patru jocuri la rând fără înfrângere. În această perioadă, ilfovenii au remizat cu FCSB și Universitatea Craiova și au mai învins-o pe U Craiova 1948.

Ocazie FC Voluntari

Aliji centrează în careu, de unde Nemec reia cu capul, dar Straton scoate de lângă bară.

• 90+4 oc

După o centrare de pe dreapta, Florea a reluat peste poartă.

• 89 s
    Schimbare FC Arges

Crețu intră în locul lui Ișfan.

• 85 s
    Schimbare FC Voluntari

Marcelo Lopes intră în locul lui Costin.

• 82 s

Florea intră în locul lui Droppa.

• 82 s

Helder Tavares intră în locul lui Damașcan.

• 80 oc

Govea șutează de la 20 de metri, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

• 77 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Meleke e avertizat.

• 72 cgr
    Cartonaş galben-roşu FC Arges

Garita primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 70 oc
    Ocazie FC Arges

Ișfan centrează în careu, portarul boxează până la Garita, care șutează din prima, dar Droppa scoate de pe linia porții.

• 69 oc

Ișfan centrează pentru Garita, în apropierea porții, dar portarul respinge.

• 67 s

Jakolis intră în locul lui Raynov.

• 67 oc

Costin centrează perfect de pe dreapta, Nemec reia cu capul, nemarcat, dar mingea trece razant cu bara.

• 60 s

Mezza Colli intră în locul lui Ionuț Șerban.

Ratare penalty

Garita execută penalty-ul slab, pe centrul porții, iar Popa apără.

• 37 cg

Popa e avertizat.

• 37 p
    Penalty

Pe contraatac, Garita trece de Matricardi și e faultat în careu de portar.

• 36 oc

Ișfan centrează din lovitură liberă, Armaș respinge până la Garita, care nu nimerește poarta, din poziție ideală.

• 33 oc

Șerban centrează pentru Garita, în fața porții, dar mingea vine prea tare și atacantul trimite pe deasupra, din 2 metri, deși avea toată poarta liberă.

• 29 oc

Cestor greșește și pasează la adversar, Nemec rămâne singur cu portarul, dar nu îl poate învinge.

• 17 cg

Garita e avertizat.

• 12 oc

Rață pasează lung, pentru Damașcan, întâmpinat de portarul Straton, care iese greșit, Damașcan pivotează și șutează din întoarcere, dar Raynov blochează.

• 8 oc

Nemec așează mingea cu capul pentru Rață, în fața porții, dar Cestor intervine în ultimul moment și degajează.

• 3 oc

O minge recuperată de piteșteni ajunge la Garita, care șutează cu efect, din marginea careului, dar nimerește transversala.