Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
”Zmeu în campionat, invizibil la națională”. Cel mai dur atac la Florinel Coman: ”Nu e în măsură să aleagă”
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Meciul dintre FC Botoșani și FC Argeș din etapa a opta din Liga 1 s-a încheiat cu o remiză, scor 0-0.

După acest rezultat, FC Argeș urcă pe locul patru în clasament, cu un total de 13 puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul șase, cu 12 puncte.

Partida dintre FC Botoșani și FC Argeș a fost una extrem de echilibrată. Încă din startul partidei, ambele echipe și-au creat faze periculoase, însă niciuna dintre ele nu a reușit să marcheze.

Argeșenii au avut prima șansă importantă de gol în minutul 3, când Tofan a centrat foarte bine pentru Donisa. Pap a reacționat la timp și a prins balonul.

Moldovenii au dat replica cu încercarea de pătrundere în careu a lui Sekou Camara, care însă a fost talonat de defensiva piteșteană și a pierdut posesia balonului.

Camara a avut o șansă bună de gol la jumătatea primei reprize, când a trimis din prima puțin pe lângă poartă, la centrarea lui Ișfan.

Elevii lui Prepeliță puteau înscrie în minutul 36. Meza Colli a recuperat un balon și i-a pasat lui Garita. Acesta a șutat în blocajul lui Pap. Mingea a ajuns la Donisa care a trimis în plasa laterală.

Marius Constantin a avut o intervenție bună la șutul lui Santos de pe finalul primei reprize și a păstrat scorul neschimbat.

Ocaziile au continuat și după pauză. Mailat a încercat să îl învingă pe Straton cu un șut plasat în vinclul din stânga, însă portarul piteștenilor a respins foarte bine.

Moldovenii au irosit o ocazie uriașă de gol în minutul 61, când Mussis a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Ișfan și-a încercat norocul în minutul 79 cu un șut din interiorul careului, dar Pap nu a lăsat balonul să intre în poartă.

Cei de la FC Botoșani au cerut lovitură de la unsprezece metri în minutul 89, după ce Meza Colli a atins balonul cu mâna în careu. După ce faza a fost analizată de VAR, centralul partidei Andrei Moroiță a decis să nu dea penalty.

Mihai Roman a încercat să marcheze în al zecelea minut al prelungirilor din lovitură liberă, însă Straton a avut din nou o intervenție remarcabilă.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - FC Argeș 0-0

Trupa lui Mihai Teja a bifat prima înfrângere din actualul sezon, 0-1 cu Universitatea Craiova, iar în acest moment ocupă locul 6 în clasament, cu 11 puncte acumulate în șapte meciuri. FC Botoșani are trei victorii, două egaluri și un eșec în Liga 1.

De cealaltă parte, FC Argeș traversează un moment bun, iar elevii lui Andrei Prepeliță au două victorii consecutive în campionat. Piteștenii au patru victorii și trei înfrângeri în actualul sezon și ocupă locul 5 în clasament, cu 12 puncte acumulate.

În sezonul trecut, FC Botoșani și FC Argeș s-au întâlnit de trei ori: o dată în 16-imile Cupei României (1-0 pentru FC Argeș) și de două ori în sezonul regulat din Liga 1 (1-0 pentru FC Botoșani și 2-1 pentru FC Argeș).

Cum arată clasamentul din Liga 1

clasament liga 1
Clasament Liga 1/ Foto: Flashscore
  • 90+12 final
  • 90+10 oc
    Ocazie FC Botosani

Mihai Roman șutează din lovitură liberă, dar Straton are o intervenție foarte bună și respinge.

• 89 fm
    Fază meci

Moldovenii cer lovitură de la unsprezece metri după ce Meza Colli atinge balonul cu mâna în interiorul careului. După ce faza este analizată în camera VAR, Andrei Moroiță decide ca partida să fie reluată cu o lovitură de la colțul terenului.