FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2023)
Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit să antrenați Rapid?”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU -UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.12.2023)
Marius Măldărășanu, discurs sincer: ”Nu știu dacă voi reuși să fac vreo performanță ca antrenor!”
FC Voluntari FC Voluntari
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 05.02.2024 17:00

FC Voluntari - Hermannstadt 1-1. Nicolae Dică, salvat de VAR! Debutează cu egal, după un penalty dictat în min. 90+8

05.02.2024, 18:58

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FC Voluntari - Hermannstadt a fost penultimul meci al rundei cu numărul 24 din SuperLigă, pentru ca ultimul să fie FCSB - Farul, de la ora 20:00. Partida a putut fi urmărită pe Digi Sport 1.

FC Voluntari - Hermannstadt 1-1. Sibienii, egalați pe final

Nicolae Dică a debutat cu un rezultat de egalitate pe banca tehnică a ilfovenilor. FC Voluntari a egalat în minutul 90+8, dintr-un penalty dictat cu ajutorul VAR, după ce a fost condusă încă din minutul 31 prin reușita semnată de Paraschiv.

FC Hermannstadt a avut mai multe ocazii de a marca, dar portarul Hernandez a făcut un meci mare

• În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a rămas pe locul șapte, cu 34 de puncte, în timp ce FC Voluntari este pe 13, cu 26 de puncte.

Am venit aici pentru că lucrurile nu mergeau bine, am încercat să schimb ceva, dar nu pot schimba multe atât de repede. Cunosc lotul, am lucrat cu o parte dintre jucători. Trebuie să văd o atitudine schimbată, nu e diferență mare între echipe în acest moment, se poate întâmpla orice la fiecare meci.

Ați văzut că Botoșani a întors cu Poli Iași. Nu am o baghetă magică, poate câștigam și eu un campionat dacă o aveam. Am încredere în băieții mei, dar ne așteaptă o partidă foarte grea, cu un adversar care se luptă să intre în play-off”, a afirmat Nicolae Dică la conferința de presă organizată înaintea partidei.

• În cele 15 meciuri directe jucate de Voluntari și Hermannstadt, gazdele de luni seară au câștigat de 5 ori și au pierdut 6 jocuri, în timp ce 4 meciuri s-au terminat la egalitate. Toate cele cinci victorii au fost obținute de Voluntari pe teren propriu!

Dacă gazdele vor să scape din acea zona mișcătoare, jucătorii de la Hermannstadt au și ei același obiectiv, adică cele trei puncte, dar pentru o țintă diferită: să urce pe loc de play-off.

După ce a câștigat cu 2-0 meciul cu FC Botoșani, runda trecută, Hermannstadt are acum șansa să profite de înfrângerile suferite de U Cluj cu UTA, scor 1-3, și de Sepsi cu Universitatea Craiova, scor 1-3, și să urce pe loc de play-off.

Nu a fost un joc foarte bun, a fost un joc care ne-a permis să câștigăm 3 puncte. Victoriile aduc victorii, dar și încredere. Sunt 3 puncte care ne fac să rămânem în lupta pentru play-off”, spunea antrenorul Marius Măldărășanu (48 de ani), la flash-interviu, imediat după victoria cu echipa lui Bogdan Andone.

În tur, Hermannstadt a câștigat cu Voluntari, scor 3-1.

Clasament SuperLigă după etapa a 23-a

clasament superligaa
Clasament SuperLigă / Foto: Captură digisport.ro
  • 90+8
    Info Final de meci. Partida s-a terminat cu scorul de 1-1.
  • 90+8 gp
    Gol din penalty FC Voluntari

Goool Voluntari! Daniel Florea a marcat dintr-un penalty dictat în minutele de prelungiri, cu ajutorilor arbitrilor din camera VAR.

• 90+6 p
    Penalty

FC Voluntari a obținut un penalty în minutele de prelungire ale partidei.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Patru minute de prelungire s-au arătat de la margine pentru repriza secundă.

• 86 s
    Schimbare Hermannstadt

Murgia a fost înlocuit de Antoche.

• 84 s
    Schimbare FC Voluntari

Popescu Robert a fost înlocuit de Doru Andrei.

• 79 s

Balaure a fost schimbat, iar în locul său a fost introdus N\'Goma.

• 79 s

Raul Opruț a fost înlocuit de Paolo Medina.

• 75 oc
    Ocazie Hermannstadt

Ocazie Hermannstadt! Paraschiv a șutat foarte bine, dar Fernandez a fost din nou la post.

• 74 s

Aliji Naser a fost schimbat, iar în locul său a intrat Radu Boboc.

• 74 s

Răduț a fost înlocuit de Dumiter.

• 68 oc

O nouă ocazie pentru Hermannstadt! Balaure a ratat dintr-o poziție extrem de favorabilă.

• 67 oc

Ocazie mare Hermannstadt! Mingea a ajuns la Mino Sota după ce portarul Fernandez a respins șutul lui Paraschiv, dar acesta a ratat inexplicabil.

• 63 s

O nouă schimbare la sibieni. Bucuroiu a fost introdus pe teren în locul lui Biceanu.

• 63 s

Schimbare la Hermannstadt. Jipa a fost înlocuit de Ionuț Stoica.

• 60 s

A doua schimbare la Voluntari. Cascini a fost schimbat, iar pe teren a fost introdus Lukas Droppa.

• 59 s

Prima schimbare la Voluntari. Ciobanu a fost înlocuit de Daniel Florea.

• 57 oc

Paraschiv a încercat să profite de greșeala portarului Fernandez, dar nu a reușit.

• 45 sr2

A început repriza a doua de la Voluntari.

• 45
    Info

Final de primă repriză. Sibienii conduc la pauză cu scorul de 1-0.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu două minute.

• 42 oc

Ocazie Hermannstadt! Balaure a ajuns extrem de bine în careu și a trimis un șut în forță, dar balonul a trecut peste poartă.

• 34 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Matricardi vede primul cartonaș galben al meciului, după un fault asupra lui Paraschiv.

• 31 g
    Gol Hermannstadt

Gooool Hermanstadt! Paraschiv a deschis scorul în confruntarea de la Voluntari, după ce a trimis la colțul lung o minge centrată în careu.

• 19 oc

Ocazie Hermannstadt! Jipa trece frumos de un adversar, dar șutul său a trecut mult peste poartă.

• 16 oc
    Ocazie FC Voluntari

Ocazie Voluntari! Mingea a ajuns la Aliji, care, din interiorul careului, a trimis mult peste.

A început partida de la Voluntari. Nicolae Dică debutează pe banca ilfovenilor.