Exclusiv ”Este creația mea” / ”L-am găsit foarte afectat”. Detalii mai puțin cunoscute despre doi dintre titularii FCSB-ului
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Poli Iași s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la FC Voluntari, în etapa a zecea din SuperLiga României.

În clasamentul din Superliga României, FC Voluntari este pe locul 13 în clasament cu zece puncte, la egalitate cu Poli Iași, care ocupă locul 12.

FC Voluntari - Poli Iași 1-2. Adam Nemec a ratat un penalty

Moldovenii au deschis scorul în minutul 23, prin Marchioni, care a înscris cu un șut expediat din afara careului.

Avantajul formației pregătite de Leo Grozavu nu a durat mult, pentru că, în minutul 26, ilfovenii au restabilit egalitatea. Nemec a ajuns la o centrare expediată în fața porții și l-a învins pe Silviu Lung. Inițial, golul a fost anulat pentru ofsaid, dar după analiza VAR, reușita lui Nemec a fost validată.

Florea a trimis și el balonul în poartă în minutul 40, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Pe finalul primei reprize, Poli Iași a trecut în avantaj, după o pasă superbă a lui Harrison și o finalizare perfectă a lui Gheorghiță.

După pauză, Adam Nemec a trimis balonul în plasă încă o dată, însă nici acum golul ilfovenilor nu a fost validat.

În minutul 63, Găman a dictat penalty pentru FC Voluntari, după o intervenție a lui Samayao asupra lui Dumiter.

Nemec a mers la punctul cu var, însă a nimerit bara.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntarai - Poli Iași 1-2

FC Voluntari - Poli Iași 1-2, ACUM, pe Digi Sport 1. Antrenorul Poenaru ar putea fi demis dacă nu câștigă meciul

Probabil că nici un rezultat de egalitate nu ar ajuta banca tehnică să-și continue munca la Voluntari, chiar dacă antrenorii se bucură de susținerea președintelui Bogdan Bălănescu. Numai că o înfrângere ar putea duce inclusiv la despărțirea de acesta, aflat în pericol de mai multă vreme.

• Egalitate perfectă între cele două echipe la victorii, egaluri și înfrângeri, câte șapte din fiecare categorie. La golaveraj conduce Voluntariul cu 25-23.

Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Moldovenii au obținut până acum două victorii și un rezultat de egalitate. Dar ambele victorii au fost obținute în deplasare, ceea ce ar trebui să reprezinte un semnal de alarmă pentru gazdele lor de sâmbătă. A fost 3-1 cu Farul și 2-0 cu U Cluj, acesta din urmă disputat de-a lungul a două zile din cauza unei ploi torențiale.

Ce spune Poenaru despre riscul de a pleca de la Voluntari

După meciul ăsta (n.r. de la Sibiu) nu poți fi ok. În ceea ce privește despre ce întrebați (dacă riscă să fie demis - n.r.) nu trebuie să mă întrebați pe mine. Eu știu ce fac, știu ce lucrez, dar greșelile astea pe care le facem...

Greșeala nu se poate antrena, am condus prima repriză, după care au apărut niște greșeli. Cred că și un cartonaș, al doilea galben la Matricardi, acordat cu mare ușurință. Nu vreau să analizez și nu vreau să vorbesc la cald, trebuie să revăd meciul. Să analizăm împreună”, spunea Poenaru, iAM Sport, după meciul cu Hermannstadt, scor 1-3.

Ratare penalty

Adam Nemec nu reușește să înscrie de la 11 metri.

• 63 p
    Penalty

Dumiter este faultat în careu de către Samayao, iar Găman dictează penalty.

• 63 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari Sigurjonsson este avertizat.