florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1. Minunea continuă! Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
FC Voluntari FC Voluntari
1 - 0
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Vi 16.09.2022 18:00

FC Voluntari - U Craiova 1948 1-0. Oltenii au controlat jocul, dar ilfovenii au plecat cu punctele

16.09.2022, 19:56

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Voluntari a câștigat duelul cu U Craiova 1948 din etapa 11 din Liga 1 cu scorul de 1-0.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari ajunge la 12 puncte și se poziționează pe locul 12 în clasamentul Ligii 1, în timp ce U Craiova 1948 rămâne pe locul 7, cu 14 puncte.

Ilfovenii puteau deschide scorul în minutul 7, cu un șut din interiorul careului, însă balonul a trecut puțin peste poartă. Oltenii au replicat în minutul 18, când Sidibe a trimis puțin pe lângă poarta lui Mihai Popa.

Bauza a ratat o ocazie imensă în minutul 23, când nu a nimerit poarta ilfovenilor.

Pe finalul primei reprize, FC Voluntari a deschis scorul prin Droppa după o fază frumoasă în interiorul careului celor de la U Craiova 1948.

După pauză, Bahassa putea restabili egalitatea, însă șutul său a trecut peste poarta celor de la FC Voluntari. Ocaziile olteniilor au continuat prin cea a lui Bauza din minutul 57. Argentinianul a controlat foarte bine în careu, însă șutul său a fost parat de Popa.

Oltenii au avut o ocazie imensă de gol în minutul 60, când șutul lui Duarte a fost respins de pe linia porții de către Droppa.

Grigore l-a faultat pe Rață în interiorul careului în minutul 71, iar, după analiza VAR, centralul partidei a dictat penalty. Florea a fost cel care a executat lovitura de pedeapsă, însă a nimerit bara transversală.

Marcelo Lopes a ratat o șansă imensă în prelungiri, când Rață i-a pasat în fața porții.

VIDEO Rezumatul meciului FC Voluntari - U Craiova 1948 1-0

Ilfovenii au obținut o remiză în ultimul meci, scor 1-1 pe terenul celor de la FCSB. În acest moment, elevii lui Liviu Ciobotariu ocupă locul 12 în clasament și au nouă puncte acumulate în 10 meciuri jucate.

De cealaltă parte, U Craiova 1948 travesează un moment mai bun, iar oltenii nu au mai pierdut de trei meciuri. În ultima rundă, "leii" s-au impus în fața Rapidului, scor 1-0, iar în acest moment sunt pe locul 7 în Liga 1, cu 14 puncte acumulate.

În sezonul precedent, FC Voluntari și U Craiova 1948 s-au întâlnit de două ori în sezonul regulat. De fiecare dată, victoria le-a aparținut ilfovenilor, care s-au impus cu 2-1, respectiv 2-0.

Cum arată clasamentul din Liga 1

liga 1
Clasament Liga 1/ Foto: captură digisport.ro
  • 90+9 final
  • 90+8 oc
    Ocazie FC Voluntari

Rață îi pasează lui Achim în afara careului, însă acesta șutează pe lângă poartă.

• 90+6 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Baeten este avertizat.

• 90+4 oc

Rață scapă singur în flanc, este incomodat de doi adversari, reușește să îi paseze în fața porții lui Marcelo Lopes care însă ezită și nu reușește să finalizeze.

• 90+2 cg

Chițu este avertizat.

• 89 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Asamoah este înlocuit cu Baeten.

• 82 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari Rață este avertizat.