FOTBAL:CSMS IASI-STEAUA BUCURESTI, LIGA 1 (28.05.2015)
S-a decis! După ce meci primește FCSB trofeul de campioană, dacă triumfă în SuperLigă
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Video Neașteptat! Ce au scandat mii de fani în Gruia, la CFR Cluj - FCSB
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
FCSB FCSB
1 - 0
Du 14.05.2023 21:00

FCSB - CFR Cluj 1-0. ”Roș-albaștrii” s-au apropiat la un punct de Farul, înaintea meciului direct! Ardelenii, ”OUT” din cursa pentru titlu

14.05.2023, 22:55

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

FCSB a învins-o pe CFR Cluj cu 1-0, într-o atmosferă superbă pe Arena Națională, în etapa a opta din play-off-ul SuperLigii României.

Astfel, roș-albaștrii s-au apropiat la un singur punct de liderul Farul înaintea meciului direct, în timp ce ardelenii sunt out din cursa pentru titlu.

FCSB - CFR Cluj 1-0. Roș-albaștrii, ”în cărți” în lupta la titlu

Roș-albaștrii au început în forță partida de pe Arena Națională și au ajuns în câteva rânduri în situații periculoase pentru ardeleni.

Prima șansă importantă de gol i-a aparținut lui Cordea, în minutul 9, când a șutat de la distanță puțin pe lângă poartă.

Ardelenii au dat replica câteva minute mai târziu, iar Krasniqi putea înscrie cu un șut de la marginea careului, însă execuția sa a fost slabă.

Ovidiu Popescu a ratat inexplicabil în minutul 22, când a trimis peste poartă dintr-o poziție excelentă, iar Cordea a încercat să puncteze cu o execuție spectaculoasă câteva minute mai târziu.

Ardelenii au avut mari probleme în prima repriză, când Braun și Krasniqi s-au accidentat și au fost înlocuiți cu Peteleu și Petrila.

Pe finalul primei reprize, Coman putea înscrie cu capul, însă Scuffet a avut o intervenție de excepție și le-a refuzat golul roș-albaștrilor.

Florinel Coman a deschis scorul în minutul 49. Acesta a scăpat spre poarta adversă după o pasă a lui Olaru și înscrie simplu în poarta ardelenilor.

Ardelenii puteau restabili egalitatea în câteva rânduri. Cea mai mare ocazie a fost în minutul 69, când un șut al lui Cvek a fost deviat și a lovit transversala porții lui Târnovanu.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - CFR Cluj 1-0

Bucureștenii speră la primul titlu din 2015, când echipa era pregătită de Costel Gâlcă. Egalul făcut de Farul Constanța, la Craiova, 1-1, face ca FCSB să depindă doar de rezulatele ei în finalul actualei stagiuni.

Astfel, dacă trupa condusă de Elias Charalambous învinge și cele 3 meciuri rămase va fi noua campioană a României.

Primul pas este partida cu CFR Cluj, o formație rănită în orgoliu care, după 5 ani, nu va mai triumfa în Liga 1. În primul meci din play-off, CFR și FCSB au remizat, 1-1, iar în sezonul regulat, cele două grupări și-au împărțit victoriile.

Mai întăi, ardelenii au câștigat în capitală, 1-0, după care bucureștenii s-au impus în Gruia, 1-0.

Clasament SuperLiga

FCSB - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Echipa probabilă a bucureștenilor

Elias Charalambous nu se va putea baza din primul minut pe golgheterul echipei, Andrea Compagno, din cauza accidentării care l-a făcut indisponibil și la jocul cu Sepsi, câștigat 3-1.

• Malcom Edjouma este în continuare indisponibil. Va rata tot sezonul

Totuși, față de meciul de runda trecută, Andrea Compagno va apărea în lot, însă nu în primul ”11”, unde își va păstra poziția David Miculescu, marcator cu Sepsi.

Un alt jucător care a înscris cu Sepsi, Andrei Cordea, are șanse mari să fie titular cu CFR, în banda dreaptă a atacului, în locul lui Deian Sorescu, cel care ar urma să revină pe postul de fundaș dreapta, ocupat de Alexandru Pantea etapa trecută.

Schimbările din ofensivă și cea din flancul drept al apărării sunt singurele așteptate să apară la FCSB pentru meciul cu CFR Cluj.