FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
Exclusiv Claudiu Niculescu a analizat criza de la Dinamo, care e cu un pas în Liga 2
iacob
Mesajul lui Paul Iacob, după criticile primite în urma scenelor reprobabile din Giulești
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
2 - 1
Dinamo Dinamo
Vi 02.02.2024 20:00

FCU Craiova - Dinamo 2-1. Derby aprins în Bănie! ”Câinii” au avut o ratare imensă pe final

02.02.2024, 21:55

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Duelul dintre FCU Craiova și Dinamo s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 2-1, în etapa cu numărul 24 din SuperLiga.

În urma acestui rezultat, FCU Craiova trece pe locul 10 în clasament, cu 30 de puncte, în timp ce Dinamo este ”lanterna roșie”, cu doar 16 puncte.

FCU Craiova - Dinamo 2-1. ”Câinii Roșii” puteau egala pe final

FCU Craiova a irosit o șansă importantă de gol încă din minutul 2, când Blănuță a șutat din interiorul careului. Oltenii au deschis scorul în minutul 13,  prin Bahassa, cu o reușită superbă din afara careului.

”Câinii” au avut un gol anulat în minutul 37, al lui Gregorio, pentru un ofsaid la Abdallah.

Oltenii și-au dublat avantajul după pauză, în minutul 52, când Bauza a înscris un gol spectaculos cu călcâiul. Politic a redus din diferență în minutul 63, cu un șut de la distanță.

Gregorio a ratat din fața porții în minutul 70, iar Blănuță și-a trecut și el în cont în ratare un minut mai târziu.

În minutul 87, Blănuță a ratat o șansă uriașă în minutul 87, când a scăpat singur spre poartă, dar a șutat pe direcția lui Golubovic.

”Câinii” puteau restabili egalitatea în minutul 89, când Gregorio a șutat în bara laterală.

VIDEO Rezumatul partidei FCU Craiova - Dinamo 2-1

Înaintea meciului din această seară, FCU Craiova ocupă locul 11 în SuperLiga, în timp ce Dinamo este penultima. Partida va avea loc pe stadionul "Ion Oblemenco" și se așteaptă ca atmosfera să fie una de derby.

În meciul tur, FCU Craiova a trecut cu scorul de 1-0 de Dinamo, grație unui gol marcat de Baeten în minutul 61. Tot în acest sezon, cele două formații s-au mai întâlnit și în grupele Cupei României, iar rezultatul a fost unul de egalitate (1-1).

”Nu sunt aici să frec menta”. Giovanni Costantino nu s-a ferit de cuvinte înainte de duelul cu Dinamo

Formația pregătită de italian a pierdut cele două meciuri jucate în 2024, 3-4 cu Rapid și 0-1 cu Farul, și este pe locul 11 în clasament, însă acesta nu se sperie de Dinamo.

”Este un meci foarte important, jucăm împotriva unei echipe de tradiție. Așteptăm o partidă dificilă, avem cinci jucători importanți pentru noi și sper că o să fie foarte bine. Am jucat cu Farul și Rapid echipe foarte bune din SuperLiga. Nu este ușor cu Dinamo.

Cunosc istoria, știu că este un meci cu tradiție și în acest moment nu este cel mai important moment din istoria lui Dinamo. Mâine nu joacă tradiția, joacă FC U din acest moment și Dinamo din acest moment. Cunosc că meciurile cu Dinamo, CS U, Farul și Rapid sunt importante pentru președinte, club și suporteri.

Nu cunosc situația de la Dinamo, este importantă situația noastră.Eu nu vorbesc despre situația lui Dinamo, nu este echipa mea. Este posibil să recuperăm, avem obiectivul să câștigăm partidele cu Dinamo și Oțelul, dar nu este ușor. Ne așteptăm la victorie, așteptăm toți suporterii noștri.

Avem nevoie de mentalitate, identitate și să jucăm un fotbal frumos. Nu vorbesc de arbitrii, până acum am trei cartonașe galbene.

Cred că este respectul pentru România, pentru suporterii noștri și club. Nu sunt aici să frec menta, sunt aici pentru lucru. Este parte din respectul pentru România și pentru președinte”, a spus Giovanni Costantino.

• 90+3 final
  • 89 oc
    Ocazie Dinamo

Gregorio preia balonul în careu, dar șutează în bara laterală.

• 87 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Blănuță scapă singur spre poartă, dar șutează pe direcția lui Golubovic.