jair
E gata să plece din Superliga și negociază cu o echipă din Liga 3
hanca
Video Acuzații de blat în SuperLiga! Dinamoviștii au răbufnit: ”Corect meci, nu?”
Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”
LIVE Digi Sport Special
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 2
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 31.07.2023 18:30

Petrolul - FC Voluntari 0-2. Ilfovenii câștigă, după ce au marcat de două ori în două minute

31.07.2023, 20:29

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FC Voluntari a reușit să o învingă pe Petrolul Ploiești, scor 2-0, în cadrul ultimei partide din etapa a treia din SuperLiga României

Petrolul - FC Voluntari 0-2

Chiar dacă în prima repriză nu s-a marcat, ocaziile nu au lipsit. Prima mare șansă de gol a meciului a fost semnată de către Doru Andrei, care a trimis cu capul periculos către poarta găzarilor.

În finalul primei reprize, Adam Nemec putea marca golul sezonului, dar șutul său de la jumătatea terenului s-a dus puțin pe lângă poartă.

Echilibrul partidei s-a rupt în minutul 74, atunci când Garutti a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, iar ”Găzarii” au rămas în 10 oameni. La trei minute distanță, Radu Boboc a deschis scorul, după un șut al lui Adam Nemec.

La doar un minut distanță, atacantul slovac a reușit să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor, după ce a profitat de o mare greșeală a goalkeeper-ului ploieștean.

După această victorie, FC Voluntari a urcat pe locul cinci, în timp ce Petrolul a rămas pe locul 12 cu doar două puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei

”Lupii Galbeni” au avut un ghinion uriaș în primele două etape ale primului sezon. Elevii au remizat în urmă cu două săptămâni cu Universitatea Cluj, scor 1-1 (Musi 30 / Chipciu 15), însă formația pregătită de Florin Pîrvu putea câștiga meciul dacă Budescu ar fi reușit să înscrie de la 11 metri în minutul 59.

Povestea s-a repetat și în a doua etapă, la meciul cu FC Botoșani, scor 1-1, partidă la care Grozav a fost înger și demon. Grozav a deschis scorul în minutul 13, cu o execuție de excepție, după o pasă la fel de bună a lui Budescu, însă, în prelungiri, Grozav a șutat pe lângă poartă de la punctul cu var.

Petrolul ocupă a 11-a poziție a clasamentului după primele două etape, cu două puncte acumulate, chiar în spatele celor de la FC Voluntari.

Ilfovenii au avut un start de sezon dulce-amar. După ce s-au impus în prima etapă în fața celor de la FC Botoșani, scor 2-1 (Merloi 54, 59 / Armaș 89A), formația pregătită de Ilie Poenaru și Marin Dună a pierdut dramatic în fața Farului, scor 1-4 (Merloi 9 / Larie 30P, 55P, 90+6P, Vînă 65).

Petrolul Ploiești - FC Voluntari, LIVE VIDEO, pe DGS 1. Echipele probabile

Petrolul: Zima - Doua, Papp, Garutti, Țicu - Grozav, Seto, Jair, Musi - Budescu, Petrovic

Rezerve: Eșanu, Meijers, Hanca, Purtic, Pedro, Dumitriu, Diomande, Mitrov, Constantinescu

FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Armaș, Matricardi, Aliji - Răduț, Crepulja, Rață - Merloi, Nemec, Andrei

Rezerve: Fernandez, Paz, Dumiter, Florea, Lopes, Cocian, Boboc, Voican, Munteanu

• 90+6 final
  • 90+1 s
    Schimbare FC Voluntari

David Cocian intră în locul lui Crepulja.

• 84 s

Daniel Florea intră în locul lui Adam Nemec.

• 79 g
    Gol FC Voluntari

Adam Nemec profită de o greșeală a lui Zima și îl învinge superb pe portarul ”Găzarilor”!

• 77 g

Șutul lui Adam Nemec este respins în bară de Zima, dar balonul ajunge doar până la Radu Boboc, care marchează simplu!

• 74 cgr
    Cartonaş galben-roşu Petrolul Ploiesti

Garutti vede al doilea galben și implicit pe cel roșu!

• 70 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Sergiu Hanca intră în locul lui Gheorghe Grozav!

• 63 s

Mihnea Rădulescu intră în locul lui Alexandru Musi!

• 63 s

Christian Irobiso intră în locul lui Constantin Budescu!

• 56 oc
    Ocazie FC Voluntari

Doru Andrei șutează din colțul careului, dar balonul trece puțin peste poartă!

Lucian Dumitriu îl înlocuiește pe Zoran Petrovic.

• 44 oc

Adam Nemec șutează de la mijlocul terenului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 41 oc

Radu Boboc centrează în careu către Doru Andrei, dar lovitura de cap a fotbalistului este respinsă de Zima

• 37
    Info

Garutti respinge în transversară, balonul ajunge la Vadim Rață, dar șutul moldoveanului este foarte slab.

• 35 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Guilherme Garutti este avertizat!

• 32 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Doua îi pasează excelent în careu lui Valentin Țicu, dar căpitanul ”Găzarilor” ratează complet șutul.

• 16 oc

Constantin Budescu șutează din afara careului, dar Vâlceanu prinde balonul fără probleme.