Dan Alexa a retrogradat în Liga 3, la o lună după ce a fost numit antrenor principal
tony-da-silva
Oficial Poli Iași are un nou antrenor, la două zile după ce l-a demis pe Leo Grozavu. ”Bun venit!”
fcsb 2
Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Derby-ul Moldovei dintre Poli Iași și FC Botoșani s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a noua din SuperLiga României.

În clasamentul SuperLigii, Poli Iași ocupă locul 14, cu șapte puncte acumulate, în timp ce FC Botoșani este ultima clasată cu doar cinci puncte.

Poli Iași - FC Botoșani 1-1. Derby-ul Moldovei s-a încheiat la egalitate

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut celor de la Poli Iași, în minutul 9, când balonul a ajuns la Bordeianu în careu. Tot Bordeianu a fost aproape să marcheze și în minutul 15, însă Ducan a reușit să rețină.

Oaspeții au dat replica în minutul 33, când Șeroni a reluat cu capul la o centrare a lui Florescu. Adams a șutat periculos în minutul 34, iar Ducan a intervenit salvator la încercarea lui Robert Ion.

FC Botoșani a deschis scorul în repriza secundă, prin Șeroni, care a șutat din prima după o centrare a lui Florescu.

Florin Ilie putea restabili egalitatea în minutul 63, cu capul, iar cei de la FC Botoșani a avut un gol anulat două minute mai târziu.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 69, când Gheorghiță a înscris din fața porții. Pe final, FC Botoșani putea trece din nou în avantaj, însă Lung a intervenit salvator.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - FC Botoșani 1-1

Înaintea etapei cu numărul 9, niciuna dintre echipe nu stă strălucit. Gazdele au promovat în vară în SuperLiga și șocul era normal, pe undeva, însă Botoșaniul pare într-un picaj.

Acum antrenor este Dan Alexa, iar patronul Valeriu Iftime speră la un reviriment rapid. Etapa trecută, echipa a fost când sus, când jos și a terminat 2-2 pe teren propriu cu Hermannstadt.

Dar ieșenii sunt optimiști după ce echipa a câștigat etapa trecută în deplasare cu U Cluj, 2-0, o partidă disputată în două zile din cauza unei ploi torențiale.

Poli Iași și FC Botoșani ocupă ultimele două locuri în SuperLigă

Pe prima scenă a fotbalului de la noi, cele două echipe s-au întâlnit de 20 de ori și niciuna dintre echipe nu s-a detașat. Poli are 7 victorii, iar FC Botoșani 8, in timp ce 5 jocuri s-au terminat la egalitate.

Și terenul propriu nu a fost chiar un avantaj decisiv pentru vreuna dintre ele dacă ținem cont că Botoșaniul a câștigat 4 jocuri în deplasare, în timp ce Poli a obținut trei victorii pe terenul marii rivale zonale.

Ocazie FC Botosani

Florescu centrează în fața porții, balonul este deviat și se îndreaptă spre poartă, dar Lung intervine salvator.

• 71 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Pius este avertizat.

• 69 g
    Gol Poli Iasi

Ispas pătrunde în careu și pasează în lateral pentru Gheorghiță, care restabilește egalitatea.

• 68 s

Pinson a fost înlocuit cu Cioiu.

• 68 s

Ilicic este înlocuit cu Benzar.

• 65 oc

Ilcic scapă spre poartă și îi pasează în lateral lui Pinson, care înscrie, însă golul este anulat pentru ofsaid.

• 63 oc
    Ocazie Poli Iasi

Florin Ilie trimite cu periculos cu capul după o centrare venită de la colțul terenului, însă mingea trece pe lângă poartă.

• 57 s

Ion este înlocuit cu Luis Phelipe.

• 53 oc

Harrison îi pasează lui Robert Ion, însă Adams intervine foarte bine.

• 47 g
    Gol FC Botosani

Florescu centrează din corner, iar Șeroni șutează foarte bine din prima și îl învinge pe Lung.

Vojtus este înlocuit cu Harrison.

Bordeianu este înlocuit cu Ciobanu.

• 45+4 fr1
  • 38 oc

Robert Ion primește balonul la marginea careului advers, își potrivește șutul și trimite pe jos, însă Ducan reține în doi timpi.

• 34 oc

Adams șutează cu stângul din afara careului, însă mingea trece puțin pe lângă poarta apărată de Silviu Lung

• 33 oc

Bordeianu șutează puternic din afara careului, însă trimite peste poartă.

• 33 oc

Florescu centrează din lovitură liberă, Șeroni reia cu capul, dar Silviu Lung reușește să rețină.

• 31 s

David este înlocuit cu Cărăușu.

• 15 oc

Roman șutează din lovitură liberă, balonul se lovește de zid și rămâne la picioarele lui Bordeianu, care șutează de la marginea careului, însă Ducan plonjează și reușește să rețină.

• 14 cg

David Gabriel este avertizat.

• 9 oc

Robert Ion pătrunde în careu și șutează în blocajul unui fundaș advers, balonul sare la Bordeianu, dar Florescu intervine foarte bine.