mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Video Mutu a văzut golul marcat de Ianis Hagi, dar altceva i-a atras atenția. ”Mi-a plăcut mai mult”
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
Rapid Rapid
4 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Sb 04.02.2023 20:00

Rapid - Voluntari 4-1. Spectacol total în Giulești! Încă un ”hat-trick” reușit de Dugandzic

04.02.2023, 21:55

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

A fost spectacol total la partida dintre Rapid și Voluntari, în cadrul etapei a 24-a din Liga 1. Giuleștenii s-au impus cu scorul de 4-1, partidă în care Marko Dugandzic a reușit al doilea ”hat-trick” al carierei.

În urma acestui rezultat, Rapid ajunge la 45 de puncte, la trei puncte față de echipa de pe locul doi, Farul Constanța. De cealaltă parte, Voluntari este pe locul 11, cu 26 de puncte.

Rapid - Voluntari 4-1. Giuleștenii au făcut spectacol în fața fanilor

Giuleștenii au controlat jocul de la început până la fluierul final. Rapid putea deschide scorul încă din minutul 3, când Albu a șutat din afara careului. Pănoiu a irosit și el o șansă de gol câteva minute mai târziu, când Armaș a intervenit bine și a respins.

Marko Dugandzic a deschis scorul în minutul 19. Albu i-a pasat croatului în careu, iar acesta l-a învins pe Popa cu un șut cu stângul.

Giuleștenii au avut un gol anulat în minutul 34, după ce Ioniță a fost surprins în poziție de ofsaid. Pe finalul primei reprize, scorul a devenit 2-0. Ioniță i-a pasat lui Albu la marginea careului. Acesta a avut o execuție superbă și l-a învins pe Popa.

Dugandzic a reușit ”dubla” în minutul 55, când Popa a respins balonul la picioarele croatului, după un șut în forță al lui Ioniță.

Același Dugandzic a trimis balonul în poarta ilfovenilor și în minutul 68, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Albu a fost aproape să marcheze din nou în minutul 75, însă a trimis cu capul în bară.

Dugandzic a marcat al treilea gol în minutul 82, când, după un contraatac frumos al giuleștenilor, Onea i-a pasat în fața porții.

Pe final, ilfovenii au spălat din rușine. Marcelo Lopes a redus din diferență, după o eroare a lui Cristi Săpunaru.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Voluntari 4-1

Rapid - Voluntari 4-1. Trei puncte vitale pentru giuleșteni în lupta pentru podium

Antrenorul echipei din Ilfov a reușit să bată formația vișinie în deplasare, în urmă cu un an și jumătate. În septembrie 2021, pe Arena Națională, Vadim Rață a marcat singurul gol al meciului disputat pe Arena Națională, un meci în care Cristi Costin a fost eliminat. În acest sezon, însă, în turul sezonului, Rapid a câștigat cu 1-0 meciul disputat la Voluntari.

Rapid trebuie să câștige pentru a-și consolida poziția de "play-off", însă pentru asta trebuie să se întrebuințeze serios. Echipa lui Mutu a câștigat clar disputa cu Sepsi, 3-0, însă la Cluj a avut noroc să scape cu 0-0, pe un teren execrabil.

Iar despre ardeleni nu se poate spune că se află neapărat în forma vieții, dovadă acest 0-5 din meciul cu porțile închise, disputat vineri seară, la Craiova, cu U Craiova 1948.

Chiar dacă sunt puțini cei care cred că Rapid mai poate rata prezența în play-off, mai sunt 21 de puncte puse în joc, astfel că se poate întâmpla orice. Totuși, aceste trei puncte de la meciul cu Voluntari pot ajuta echipa în disputa la distanță cu CFR Cluj, Farul, FCSB și Universitatea Craiova. Și tocmai de aceea este atât de important acest joc.

Duminică seară este programat derby-ul CFR Cluj - FCSB, ora 21:00, în direct pe DGS 1, iar luni, de la ora 20:00 vom avea partida Farul - Universitatea Craiova.

Adrian Mutu îl poate folosi pe Funsho Bamgboye, dar ar mai vrea jucători. Rapid-Voluntari este programat de la ora 20:00, în direct pe DGS 1

În această iarnă, Rapid l-a transferat pe nigeriano-maghiarul Funsho Bamgboye (24 de ani), care este apt să joace diseară. Însă antrenorul și-ar mai dori jucători.

Nu vom face neapărat un al doilea transfer. Suntem în negocieri cu jucători, normal că avem şi noi termenii noştri în care se poate realiza acest transfer. Şi nici nu suntem într-un moment în care să vrem să transferăm cu orice preţ.

Eu am transmis conducerii că vreau jucători care să mă ajute imediat pentru că nu avem timp. De la anul poate altfel vor sta lucrurile. Dar acum ne trebuie jucători în formă, care au jucat, însă e foarte greu să îi găseşti la cost zero. Deci trebuie cumpărat, e nevoie de tratative şi ele nu sunt uşoare”, a precizat Adrian Mutu, în conferința de presă desfășurată vineri.

Rapid Rapid
  • 90+2 final
  • 90+1 g
    Gol FC Voluntari

Ricardinho centrează din flancul drept, Săpunaru respinge greșit, iar Marcelo Lopes împinge balonul în poartă.

• 83 s
    Schimbare Rapid

Dugandzic este înlocuit cu Luckassen.

• 82 g
    Gol Rapid

După un contraatac al giuleștenilor, Onea pasează în centrul careului, iar Dugandzic înscrie simplu în poarta ilfovenilor.