hagibecali
Gigi Becali vrea TREI jucători de la Farul! Câți bani i-a plătit până acum lui Gică Hagi pe transferuri
sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”
botosani
Video Petrolul - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au obținut cele trei puncte în final și scapă de locurile retrogradabile
Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
Play-out
Sepsi Sepsi
0 - 1
Farul Farul
Lu 19.02.2024 17:30

Sepsi - Farul Constanța 0-1. Trupa lui Hagi câștigă cu un gol controversat la Sfântu Gheorghe

19.02.2024, 19:29

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Farul Constanța s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Sepsi grație unui gol controversat, în etapa cu numărul 26 din SuperLiga României.

În urma acestui rezultat, Farul a ajuns pe locul patru în clasament, cu 40 de puncte acumulate, în timp ce Sepsi rămâne pe locul nouă, cu 33 de puncte.

Sepsi - Farul Constanța 0-1. Constănțenii au dat lovitura pe final

Partida a început cu o ocazie mare irosită de Sepsi, în minutul 3, când Ștefănescu a scăpat spre poarta constănțenilor, dar a șutat în blocajul lui Buzbuchi. Portarul Farului a avut o intervenție bună și câteva minute mai târziu la centrarea lui Ștefănescu.

Farul a dat replica în minutul 9, la o pătrundere superbă a lui Louis Munteanu în careul advers, însă Ninaj a reușit să rezolve faza.

Safranko i-a pus mari probleme lui Buzbuchi în minutul 13, iar Ștefănescu l-a pus la treabă pe portarul constănțenilor cu un șut de la distanță.

Larie a fost aproape de gol în minutul 35, la o centrare din corner a lui Budescu.

În minutul 51, Safranko l-a învins pe Buzbuchi din apropierea porții, dar golul său a fost anulat, pentru că atacantul s-a aflat în poziție de ofsaid în momentul șutului lui Ștefănescu.

Constănțenii au dat lovitura pe final, când Grameni a șutat din apropierea porții. Covăsnenii au încercat să respingă de pe linia porții, însă Sebastian Colțescu a validat golul după analiza VAR.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi Sfântu Gheorghe - Farul Constanța 0-1

Înainte de această partidă, Farul se află pe locul cinci în clasament, cu 37 de puncte acumulate în 26 de puncte. De cealaltă parte, Sepsi Sfântu Gheorghe se află pe poziția a 9-a, cu 33 de puncte.

Ambele echipei vin după înfrângeri. În timp ce Sepsi a pierdut partida cu FCSB, scor 0-1, din deplasare, trupa lui Gică Hagi a fost învinsă, pe teren propriu, de Dinamo, scor 2-0.

În cazul unei victorii, formația lui Bernd Storck ar putea urca până pe locul șase, ultima poziție care duce în play-off. În același timp, elevii lui Gică Hagi au șansa să o devanseze pe Universitatea Craiova și să se apropie la cinci puncte de CFR Cluj, ocupanta ultimului loc de podium.

Gol Farul

Louis Munteanu șutează în zid, balonul sare la Boli, care trimite pentru Grameni, iar acesta șutează spre poartă. Covăsnenii încearcă să respingă de pe linia porții, dar golul este validat după analiza VAR.