FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Planul pus la cale de Dinamo, după sancțiunea uriașă primită: ”E absolut neplăcut”
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off

Steaua - Rubin 0-0. Bourceanu a fost eliminat, Cojocaru a apărat un penalty

22.06.2013, 14:55

Campioana României, Steaua București, a încheiat la egalitate primul meci amical al verii, 0-0 cu Rubin Kazan (locul 5 în campionatul Rusiei).

steaua rubin principala
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Meciul a fost la un pas să nu se mai dispute, din cauză că oficialii celor de la Rubin Kazan nu au fost de acord cu televizarea jocului. Au intrat pe teren și au cerut ca filmările să înceteze, iar partida a fost reluată după câteva minute, doar pentru a fi din nou întreruptă, fiindcă steliștii jucau în echipamentul de rezervă și se confundau cu tricourile albe ale rușilor.

A urmat o nouă pauză forțată, la eliminarea lui Alexandru Bourceanu (25), care a primit două cartonașe galbene în 10 minute. Potrivit protocolului dintre cele două cluburi, antrenorii aveau voie să înlocuiască un jucător eliminat cu unul de rezervă, dar arbitrul nu a fost de acord, amenințând că va pune capăt partidei.

A reluat jocul abia după intervenția oficialilor Stelei și a celor doi antrenori, iar Prepeliță i-a luat locul lui Bourceanu, banderola de căpitan ajungând pe brațul lui Vlad Chiricheș. S-a jucat mai puțin de o jumătate de repriză, iar până la pauză, rușii au ratat două ocazii bune prin Prudnikov (38, 40).

Steliștii au fost mai activi în repriza secundă, printre cei remarcați numărându-se Andrei Prepeliță, Nicușor Stanciu și Mihai Costea. Portarul Valentin Cojocaru a fost și el protagonistul unui moment important. La doar câteva minute de când a intrat pe teren, în locul lui Tătărușanu, a comis un penalty, pe care l-a și apărat (60), păstrând scorul imaculat.

După ce a fost eliminat, căpitanul Alexandru Bourceanu nu a fost lăsat la odihnă, fiind trimis de antrenorul Laurențiu Reghecampf să se pregătească de unul singur. Tănase nu a jucat, acuzând probleme la tendon.

Min. 90+1: Fluier final al meciului dintre Steaua și Rubin Kazan, încheiat cu scorul de 0-0

Min. 80: Șut peste poartă trimis de Paul Pîrvulescu

Min. 75: Schimbare la Steaua: iese Mihai Răduț, înlocuit de fundașul central Doru Bratu. După această modificare, Chiricheș trece în linia de mijloc, iar Prepeliță s-a mutat ca mijlocaș dreapta, în locul lui Stanciu, care a fost trimis în spatele lui Nikolic

Min. 63: Acțiune frumoasă reușită de Mihai Costea, care pătrunde în careu cu mingea la picior, dar șutul său nu prinde cadrul porții. Corner pentru Steaua, dar fundașii ruși reușesc să respingă. Roș-albaștrii cer și ei penalty după o ținere la Chiricheș, dar jocul este lăsat să continue, deși fundașul a fost vizibil incomodat de adversar

Min. 60: Apără Cojocaru! Portarul de rezervă al Stelei își repară greșeala și scorul rămâne 0-0

Min. 59: Penalty pentru Rubin Kazan! Cojocaru faultează în careu și arbitrul acordă lovitură de la 11 metri

Min. 56: Schimbare la Steaua: iese Ciprian Tătărușanu și intră Valentin Cojocaru

Min. 55: Ciprian Tătărușanu intervine excelent la o dublă ocazie a celor de la Rubin Kazan

Min. 52: Filip trimite și el peste poartă, cu un șut din apropierea careului

Min. 50: Andrei Prepeliță șutează de la distanță, dar trimite peste poartă

Min. 46: Steaua face mai multe schimbări la pauză: ies Iancu, Pintilii, Szukala, Georgievski, Adi Popa, Nikolic și intră Pîrvulescu, Filip, Gardoș, Rîpă, Nicușor Stanciu și Mihai Costea.

Echipa Stelei în repriza secundă:
Tătăruşanu - Rîpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Prepeliţă, Filip - Răduţ, N. Stanciu, Pîrvulescu - Costea;

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier final al primei reprize la meciul amical dintre Steaua București și Rubin Kazan, disputat în Austria, la Westendorf. 0-0

Min. 40: Același Prudnikov îl pune din nou la încercare pe Tătărușanu, dar portarul Stelei respinge cu siguranță

Min. 38: Șut peste poartă trimis de Prudnikov, la o ocazie mare a rușilor

Min. 28: Meciul s-a întrerupt din nou, pentru aproape un minut, din cauză că arbitrul nu a fost de acord, în primă fază, cu intrarea lui Prepeliță în locul eliminatului Bourceanu, dar a acceptat, în cele din urmă, după intervențiile oficialilor steliști și chiar ale antrenorului celor de la Rubin. Vlad Chiricheș este noul purtător al banderolei de căpitan

Min. 25:     Eliminare la Steaua! Alexandru Bourceanu încasează al doilea cartonaș galben și este eliminat. Potrivit protocolului, Laurențiu Reghecampf îl poate înlocui cu un jucător de rezervă. Andrei Prepeliță intră în locul căpitanului, care este trimis la antrenament de unul singur

Min. 21: Latovlevici șutează cu stângul de la circa 20 de metri, dar trimite alături de poartă

Min. 20: Steliștii își schimbă tricourile, fiindcă cele bleu erau prea apropiate de cele albe ale rușilor. De acum înainte, campioana României va juca în echipamentul de acasă, cu dungi roșii și albastre

Min. 15:     Cartonaș galben pentru Alexandru Bourceanu

Min. 13: Partida a fost reluată, după câteva momente de parlamentări.

Min. 10: Meciul este oprit. Ruşii, care s-au opus televizării meciului, protestează după ce au sesizat câteva camere de luat vederi.

Min. 9: Prima mare ocazie a partidei le aparţine ruşilor. Tătăruşanu a scos senzaţional de la vinclu şutul lui M'Villa.

Min. 1: - A început partida. La meci sunt prezenți aproximativ 200 de spectatori.

UPDATE Ora 16:00. Laurențiu Reghecampf va folosi cea mai bună formulă în primul amical din Austria, contra celor de la Rubin Kazan.

Steaua: Tătărușanu - Georgievski, Szukala, Chiricheș, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Răduț, Iancu - Nikolic

Rezerve: Cojocaru, Niță - Râpă, Gardoș, D. Bratu, Pârvulescu, Prepeliță, Filip, Tănase, M. Costea, Stanciu

* Deşi partida ar fi trebuit să fie transmisă în direct pe Look TV, aceasta nu va mai fi televizată din cauza refuzului adversarei Stelei.

Steaua începe azi seria amicalelor din această vară. La o săptămână după ce au ajuns în cantonamentul din Austria, de la Westendorf, roş-albaştrii dau piept cu Rubin Kazan (ora 17:00, LIVE SCORE pe digisport.ro).

Adversara de azi a campioanei României a încheiat ediţia trecută a campionatului Rusiei pe poziţia a şasea, iar în Europa League a fost eliminată de Chelsea, în sferurile de finală.

Clubul Rubin Kazan este fondat în 1936 şi a promovat în prima ligă în 2003. În cei zece ani petrecuţi pe prima scenă a fotbalului din Rusia, echipa antrenată de Kurban Berdyev a câştigat două titluri de campioană (2008, 2009), Cupa Rusiei (2012) şi 2 Supercupe ale Rusiei (2010, 2012). Din lotul actual al ruşilor face parte şi fostul campion al României cu Unirea Urziceni, portarul lituanian Giedrius Arlauskis.

Steaua va juca 25 iunie a doua partidă de pregătire din Austria, împotriva maghiarilor de la Videoton, începând cu ora 21:00, la Jenbach.

Lotul deplasat în Austria:

Portari: Tătăruşanu, Niţă, Cojocaru

Fundaşi: Râpă, Georgievski, D. Bratu, Gardoş, Chiricheş, Szukala, V. Lupu, Latovlevici, Pârvulescu

Mijlocaşi: Adi Popa, Pintilii, Bourceanu, Prepeliţă, L. Filip, Tănase, Răduţ, N. Stanciu, Iancu

Atacanţi: Nikolic, M. Costea, Tatu

Etichete: amical steaua , steaua - rubin kazan , amical steaua rubin , primul amical al stelei , live score steaua rubin kazan

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
bocciu-3

Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
aza3
Xabi Alonso a ales-o pe Bayern, dar șefii bavarezilor și-au luat gândul: ”Aproape imposibil”
Bayer 04 Leverkusen v FC Bayern München - Bundesliga
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Trei milioane de lire sterline pentru Philip Otele!
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)