Ioan Varga i-a ”fixat” obiectivele lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”Are obligația”
Dan Petrescu, CFR Cluj Coach, Press Conference, Cluj-Napoca, Romania - 09 Feb 2023
Cum l-a numit Ioan Varga pe Dan Petrescu, după ce antrenorul a semnat pe trei ani cu CFR Cluj
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 2
Du 23.10.2022 21:00

Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-2. Elevii lui Dan Petrescu s-au impus într-un meci cu trei penalty-uri

23.10.2022, 23:25

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Partida dintre Universitatea Cluj și CFR Cluj s-a terminat cu victoria elevilor lui Dan Petrescu, scor 2-1.

Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-2. Derby decis la penalty-uri

Meciul din etapa a 15-a dintre cele două formații a fost decis în urma a trei lovituri de la 11 metri acordate.

CFR Cluj a primit două lovituri de departajare care au fost transformate de Ciprian Deac, în minutul 25, respectiv Cephas Malele, în minutul 60.

De partea cealaltă, Universitatea Cluj a primit o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei, care a fost transformată de Romario Pires, în minutul 90+3.

Meciul dintre cele două formații din Ardeal a fost controlat de către CFR Cluj, fiind formația care a avut și ocaziile cele mai mari pe parcursul celor 95 de minute.

Dacă prima repriză a fost una mai mult pe contre, în care CFR Cluj a beneficiat de prima lovitură de la 11 metri, a doua a fost una mult mai spectaculoasă din punct de vedere fotbalistic.

Ardelenii au înscris golul doi, apoi trupa lui Dan Petrescu a presat în ofensivă prin Yeboah sau Petrila, dar reușitele în poarta celor de la U Cluj nu au mai venit.

Meciul s-a încheiat cu lovitura de la 11 metri acordată celor de la ”U” Cluj și transformată de Pires, iar elevii lui Dan Petrescu au câștigat toate cele trei puncte din această dispută.

În urma rezultatului din etapa a 15-a a Ligii 1, Universitatea Cluj ocupă locul 15 în Liga 1, cu 14 puncte, în timp ce rivala CFR Cluj se află pe poziția a treia, cu 28 de puncte

VIDEO Rezumat Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-2

Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-2, în etapa a 15-a din Liga 1

Știrea inițială

Întâlnirea dintre cele două se repetă la doar trei zile după meciul din Cupa României, terminat la egalitate, 1-1. Acolo, Dan Petrescu a preferat să mizeze pe fotbaliștii care au evoluat mai puțin și a trimis o garnitură formată mai mult din rezerve. Golurile partidei au fost înscrise de Roger (autogol), pentru gazde, respectiv Bîrligea, pentru oaspeți.

În campionat, cele două grupări din Cluj au avut ultima dispută în 2015, iar "studenții" s-au impus, 1-0, datorită unui gol înscris de Vlad Morar, actualul "decar" al Farului Constanța.

Situația din clasament pentru U Cluj nu este una strălucită, "alb-negri" fiind pe penultimul loc, cu doar 14 puncte. În ultima rundă, aceștia au pierdut, 2-0, pe terenului liderului, Farul Constanța.

De cealaltă parte, CFR Cluj s-a redresat după un start ezitant de sezon. Trupa lui Dan Petrescu are 25 de puncte și trei meciuri mai puțin disputate decât ocupante primului loc, față de care are de recuperat 9 puncte.

Dilema lui Dan Petrescu înaintea meciului cu U Cluj

Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu, se confruntă cu o problemă: faptul că nu are o soluție clară de rotație pentru postul de fundaș stânga, unde este titular căpitanul Mario Camora (35 de ani).

"Camora joacă mereu, toate meciurile, Brucic nu e pe lista de campionat. Am zis că dacă nu văd în Cupă ce soluție mai avem, atunci când? Roger a jucat foarte bine fundaș stânga în cantonament. Astăzi, la meci oficial am vrut să-l vedem. Din păcate, a marcat autogol și a avut ceva probleme. Dar el nu e fundaș, joacă pentru că l-am băgat eu acolo.

Să vedem, dacă Camora nu e, ce facem? E posibil să fie Camora suspendat sau accidentat, trebuie să avem o soluție. De aceea l-am băgat pe Roger", a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

Clasament Liga 1

Liga 1
  • 90+5 fr2

Arbitrul a pus capăt meciului de pe Cluj Arena.

• 90+4 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Ovidiu Hoban a fost avertizat și el.

• 90+3 gp
    Gol din penalty Universitatea Cluj

Pires a transformat lovitura de la 11 metri cu emoții.

• 90+2 cg

Kolinger a primit cartonașul galben după faultul la Bălan.

• 90+2 p
    Penalty

Penalty pentru U Cluj la Claudiu Bălan. Atacantul a fost faultat de Kolinger.

• 90
    Info

S-au acordat cinci minute de prelungire.

• 86 s
    Schimbare CFR Cluj

Au ieșit Petrila și Boateng. Au intrat Hoban și Braun.

• 84 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Cei de la CFR Cluj au salvat o minge de pe linia porții, după ce balonul a trecut de Scuffet.

• 83 cg

Claudiu Petrila a fost avertizat de la CFR Cluj.

• 80 oc
    Ocazie CFR Cluj

Petrila a șutat spre poarta lui Iliev, dar bulgarul a respins mingea în corner.

• 79 s
    Schimbare CFR Cluj A ieșit Yeboah și a intrat Roger.
  • 74 oc

Remacle a șutat la poarta lui CFR Cluj, dar Scuffet a respins în lateral.

• 71 cg

Yeboah a fost avertizat cu galben după un fault dur.

• 70 s
    Schimbare Universitatea Cluj A ieșit Ilie și a intrat Remacle.
  • 70 s

Au ieșit Deac și Malele. Au intrat Cvek și Bîrligea.

• 64 oc

Yeboah a șutat spre poarta celor de la U Cluj, însă mingea sa nu și-a atins obiectivul

• 62 s
    Schimbare Universitatea Cluj Au ieșit Horșia și Simion. Au intrat Haită și Bic.
  • 60 gp
    Gol din penalty CFR Cluj

Malele a transformat lovitura de la 11 metri de această dată.

• 59 p
    Penalty

CFR Cluj a primit lovitură de la 11 metri după presupusul contact dintre Bălan și Kolinger.

• 58 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Vlădoiu și Simion au fost avertizați pentru fault, respectiv proteste.

• 54 cg

Nana Boateng a fost avertizat.

• 49 oc

Nana Boateng a șutat modest spre poarta lui Iliev, iar bulgarul a reținut mingea ușor.

• 46 oc

Gabriel Simion a șutat din marginea careului mare, dar Scuffet a fost la post și a reținut mingea.

Schimbare Universitatea Cluj

A ieșit Thiam și a intrat Bălan la U Cluj.

A început partea a doua a meciului.

Arbitrul a fluierat finalul primei reprize.

• 45
    Info

Au fost acordate două minute de prelungire.

• 38 oc

Lorand Fulop a fost găsit de Vlădoiu în fața porții, dar atacantul lui U Cluj nu a reușit să introducă mingea în plasă.

• 25 gp

Ciprian Deac a transformat cu ușurință lovitura de la 11 metri.

• 24 cg

Florin Ilie a văzut cartonașul galben pentru faultul la Yuri.

• 23 p
    Penalty

Penalty pentru CFR Cluj. Yuri a primit un picior la nivelul capului din partea lui Florin Ilie.

• 19
    Info

Malele a fost găsit în careul lui U Cluj, dar mingea sa abia a ajuns în brațele portarului Iliev.

• 11 oc

Mamadou Thiam a șutat de la distanță spre poarta celor de la CFR Cluj, dar mingea s-a dus mult peste.