balint
Laszlo Balint a spus unde s-a decis soarta jocului cu FC Botoșani. ”Situația s-a complicat foarte mult”
botosani
Video Petrolul - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au obținut cele trei puncte în final și scapă de locurile retrogradabile
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Marius Șumudică ”a mitraliat” un jucător de la Rapid: ”Nici la Dor Mărunt în Divizia C nu am văzut așa ceva”

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Partida dintre UTA Arad și Rapid din etapa cu numărul 21 din Liga 1 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce formația antrenată de Adrian Mutu a restabilit egalitatea de la 11 metri în prelungiri.

În urma acestui rezultat, Rapid ajunge pe locul trei în clasament, la egalitate de puncte cu Universitatea Craiova, în timp ce UTA Arad se menține pe penultima poziție a clasamentului, cu doar 19 puncte.

UTA Arad - Rapid 1-1. Giuleștenii au evitat la limită un eșec la Arad

Giuleștenii au avut prima ocazie importantă a partidei, când Ioniță a șutat de la marginea careului. Iacob a intervenit foarte bine și a respins în afara terenului.

Arădenii au fost aproape de a deschide scorul câteva minute mai târziu după o ieșire greșită a lui Moldovan, însă Hoxhallari a trimis pe lângă poartă.

Emmers a fost aproape de gol în minutul 36, când a șutat puternic din careu, însă pe direcția lui Iacob.

Elevii lui Balint au reușit să deschidă scorul în minutul 40, când Otele a ajuns la balonul trimis de Ubbink și l-a învins pe Moldovan cu o singură atingere.

Pe finalul primei reprize, Isac a fost aproape să dubleze avantajul arădenilor, însă Moldovan a respins peste poartă.

Săpunaru a fost aproape să marcheze cu capul în minutul 51, dar Iacob a intervenit salvator.

Pe final de meci, Maxim l-a faultat în careu pe Dragoș Grigore, iar Marcel Bîrsan a dictat lovitură de la unsprezece metri în favoarea giuleștenilor. Dugandzic a profitat de ocazie și l-a învins pe Iacob.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - Rapid 1-1

UTA Arad - Rapid București 1-1

Arădenii vin după o serie neagră de 10 meciuri fără victorie în campionat, iar Laszlo Balint speră ca partida cu Rapid să aducă un rezultat pozitiv pentru elevii săi.

De cealaltă parte, giuleștenii s-au impus în ultima rundă în derby-ul cu Petrolul, 3-1, însă Adrian Mutu a tras un semnal de alarmă cu privire la o posibilă relaxare a jucătorilor săi.

Tehnicianul speră că bucureștenii vor lua toate cele 3 puncte și astfel vor putea să termine prima parte a sezonului într-o notă pozitivă.

Ultima confruntare dintre cele două echipe, din tur, a fost câștigată de Rapid, 1-0, datorită unui gol înscris de Junior Morais.

Adrian Mutu, la conferința de presă: ”Ar fi cea mai mare greșeală să-i privim de sus”

Adrian Mutu se așteaptă la un meci dificil contra celor de la UTA Arad și își atenționează elevii înaintea acestui joc.

Ne așteaptă un meci de luptă, pe un teren greu, cu o echipă bună, care nu merită un loc așa jos în clasament. Abordăm acest meci cu maximă seriozitate.

Ne dorim o constanță în rezultate și o victorie pentru a aborda cantonamentul din ianuarie cu mai multă liniște. Ar fi cea mai mare greșeală să-i privim de sus. E un afront adus fotbalului să faci asta.

Tu trebuie să respecți fotbalul și să tratezi fiecare meci cu seriozitate. E vorba despre meseria pe care o practicăm. Ar fi un lucru care m-ar deranja foarte tare.

Am trecut prin asta la partida cu Chindia în care am și pierdut. Mentalitatea pozitivă trebuie să o avem în fiecare moment”, a spus Adrian Mutu, la conferința de presă.

Penalty

După o repunere de arbitru, Dragoș Grigore este faultat în careu de Maxim, iar Marcel Bîrsan dictează penalty.

• 90+1 oc
    Ocazie UTA

Jobello îi pasează în centrul careului, Maxim șutează, dar balonul este deviat și iese în afara terenului.