Exclusiv ”Este creația mea” / ”L-am găsit foarte afectat”. Detalii mai puțin cunoscute despre doi dintre titularii FCSB-ului
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (12.04.2024)
Video Universitatea Craiova a bifat două eșecuri consecutive, iar Dragoș Bon a spus care este durerea oltenilor
Foto Au vrut să facă la fel ca la Leverkusen, dar nu le-a ieșit! Ce s-a întâmplat imediat după FCSB - Farul
Etapa 7 Liga a 2-a: Gloria Buzau-Mioveni
FC Voluntari FC Voluntari
0 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 07.10.2023 18:45

Voluntari - Universitatea Craiova 0-0. Oltenii, doar un punct, după penalty-ul ratat de Mitriță

07.10.2023, 20:40

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Partida dintre FC Voluntari și Universitatea Craiova s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a 12-a din SuperLiga României.

În clasament, oltenii sunt pe a patra poziție, cu 22 de puncte acumulate, în timp ce FC Voluntari este pe locul 12, cu 12 puncte.

Voluntari - Universitatea Craiova 0-0. Oltenii pleacă doar cu un punct

Prima ocazie a partidei le-a aparținut oltenilor, în minutul 6, când Bancu a șutat periculos din afara careului. Câteva minute mai târziu, Koljic a bifat și el o ratare uriașă, după o pasă bună a lui Mitriță.

Ricardinho a șutat periculos la poarta oltenilor în minutul 30, însă mingea a trecut pe lângă poarta adversă.

Mitriță a avut o acțiune frumoasă la poarta adversă în minutul 32, însă Jesus Fernandes a reușit să respingă foarte bine.

După pauză, oltenii au beneficiat de un penalty, însă Alex Mitriță nu a reușit să înscrie de la 11 metri.

Dumiter putea deschide scorul în minutul 63, dar a trimis peste poartă din interiorul careului. Nici Markovic nu a nimerit poarta la următoarea fază.

Pe final, Nemec a trimis periculos cu capul din interiorul careului, însă nu a prins spațiul porții lui Popescu.

VIDEO Rezumatul partidei Voluntari - Universitatea Craiova 0-0

La prima vedere, jocul Voluntari - Universitatea Craiova este un meci obișnuit din SuperLigă, Dar sunt foarte multe implicațiile legate de rezultatul final, astfel că ne așteaptă un meci foarte, foarte interesant.

Universitatea Craiova nu l-a înlocuit, cel puțin nu încă, pe Laurențiu Reghecampf, plecat în Arabia Saudită la Al-Tai, dar pauza competițională ar putea duce la așa ceva dacă rezultatul nu va fi unul pozitiv. Până atunci, Dragoș Bon a luat o mare gură de oxigen la ultima etapă, 5-1 cu FC Botoșani.

De partea cealaltă, cuplul Poenaru-Dună stă și el pe muchie de cuțit. Amenințat de mai multă vreme cu schimbarea, cei doi continuă la Voluntari, dar este foarte probabil ca schimbarea să vină, mai ales că Eugen Neagoe, preferatul mai nou al primarului Florentin Pandele, este încă liber de contract.

După această etapă, campionatul se oprește pentru a face loc pregătirii meciurilor pe care România le va susține cu Belarus, pe 12 octombrie, respectiv Andorra, pe 15 octomrbie, în preliminariile pentru EURO 2024.

Chiar dacă nu poate fi sigur de poziția sa, Dragoș Bon anunță că echipa olteană se va bate la câștigarea campionatului, chiar dacă sunt mulți care nu o iau în calcul în lupta la vârf.

"Suntem determinaţi şi avem ca obiectiv câştigarea celor trei puncte cu FC Voluntari. Este unicul nostru obiectiv pentru această partidă. Sper să avem continuitate în rezultate şi să legăm victoria cu cea din etapa precedentă cu Botoşani, iar pauza care va urma după această etapă să ne dea liniştea şi posibilitatea de a pregăti cât mai bine partidele ce vor urma.

Dacă vom avea continuitate şi rezultatele pozitive vor veni cu siguranţă că suporterii vor reveni alături de echipă.

S-a demonstrat de la început că este un campionat spectaculos. Anul acesta sunt echipe care şi-au propus să se lupte la campionat şi asta sper că va ajuta la dezvoltarea fotbalului românesc. Avem nevoie de echipe valoroase.

Din punctul nostru de vedere, noi ne-am anunţat bătălia pentru titlu şi nu ne dezicem de acest drum. Noi ne dorim să nu mai avem probleme cu echipele mici, pentru că aşa se câştigă un campionat. Anul trecut am avut probleme cu echipele mai slab cotate”, a declarat Dragoș Bon.

În acest moment, Universitatea Craiova se află pe locul al 4-lea din SuperLigă, cu 21 de puncte acumulate după primele 11 runde. Oltenii se află la 5 puncte de liderul FCSB (26 de puncte). Voluntari este pe locul 13, cu 11 puncte.

Dună e convins că Voluntariul este pe un trend ascendent, care îi poate aduce toate punctele cu Universitatea Craiova

”Ne facem treaba în continuare, jucătorii au avut o reacție nebună în Cupă (n.r. 2-0 cu Farul), au avut reacție și astăzi. Suntem pe un drum bun și, de ce nu, putem bate sâmbătă Craiova.

Au fost dueluri aprige, se vede presiunea. Ne lipsesc punctele, lucrul cel mai important în fotbal. Dacă știam să gestionăm recuperările, aveam mai multe ocazii, dar cred că e un rezultat echitabil”, a declarat Marin Dună despre meciul cu oltenii.