S-a scris istorie în SuperLigă: borna impresionantă atinsă în sezonul 2023/2024
lucescu
Mircea Lucescu i-a criticat dur pe jucătorii lui Dinamo, după remiza cu FC Voluntari: ”Este incredibil”
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
Etapa 7 Superliga: FCSB-Farul Constanta
Play-off

Video Cupa României, etapa 1 | Dinamo - FCU Craiova 1-1. Voluntari - Farul 2-0, Zalău-Oțelul 1-4. Toate rezultatele zilei

26.09.2023, 22:50

Faza grupelor din Cupa României a luat startul marți, 26 septembrie, cu primele trei partide.

dinamo-fcu
Partida dintre Dinamo și FCU 1948 Craiova / Foto: Sport Pictures
  • Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Rezultatele zilei de marți din Cupa României

Zalău – Oțelul Galați 1-4 (Cherchereș 45+4 / Cîrjan 14P, 36, Cisse 21, Latouchent 75)

FC Voluntari – Farul Constanța 2-0 (Florea 8, Cocian 85)

Dinamo – FCU Craiova 1948 1-1 (Amzăr 18 / Bahassa 66P)

Dinamo - FCU Craiova 1948 1-1

Partida dintre Dinamo și FCU Craiova 1948 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în grupele Cupei României.

După o ocazie uriașă a lui Abdallah care a zguduit bara transversală, Dinamo a deschis scorul în minutul 18, prin Amzăr, care l-a învins pe Gurău, cu un șut din interiorul careului.

Oltenii au dat replica în minutul 21, iar Gurău a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Abdallah din minutul 31. În minutul 35, oltenii au fost aproape să rămână în zece jucători, după un fault al lui Gurău, însă Horațiu Feșnic a revenit asupra deciziei.

FCU Craiova 1948 a restabilit egalitatea în minutul 66, prin Bahassa, care l-a învins pe Golubovic de la 11 metri.

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+4: Ocazie Dinamo! Politic șutează de la distanță, dar balonul trece puțin peste poartă.

Min. 84: Ocazie Dinamo! Costin centrează bine de pe partea dreaptă, balonul ajunge la Amzăr în careu, care șutează rapid, dar Gurău intervine bine și respinge.

Min. 66: Goool FCU Craiova 1948! Bahassa îl învinge pe Golubovic de la 11 metri.

Min. 64: Penalty pentru FCU Craiova 1948! Bahassa este faultat în careu de către Iglesias, iar Feșnic dictează penalty.

Min. 46: Ocazie Dinamo! Buta greșește o pasă, iar balonul ajunge la Abdallah care șutează de la centrul careului. Ionuț Gurău reușește cu mare dificultate să respingă peste poartă.

Min. 35: Gurău vede cartonașul roșu după o intervenție dură asupra lui Abdallah, însă Horațiu Feșnic revine asupra deciziei, pentru că Abdallah se afla în poziție de ofsaid.

Min. 31: Ocazie Dinamo! Abdallah primește balonul în interiorul careului și șutează puternic cu stângul, dar Gurău respinge.

Min. 21: Ocazie FCU Craiova 1948! Albu centrează din lovitură liberă, iar Henriques reia cu capul peste poarta lui Golubovic.

Min. 18: Goool Dinamo! Amzăr primește balonul în interioul careului și șutează cu stângul din lateral, fără șansă pentru Gurău.

Min. 15: Ocazie Dinamo! Abdallah avansează spre poară în flancul drept și șutează puternic, însă balonul lovește transversala.

Min. 5: Ocazie Dinamo! Grigore șutează de la distanță, însă Gurău intervine bine și respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Dinamo: Golubovic - Giafer, Patriche (C), R. Grigore - Moura, Larrucea, I. Roșu, Iglesias, Amzăr - Gregorio, Abdallah

Rezerve: Dujmovic, Lucas Alves, Politic, Borcea, Bordușanu, Al. Irimia, N. Roșu, Cr. Costin, Ghezali

FCU Craiova 1948: Gurău - Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Mascarenhas - R. Negru, Buta, Albu, Van Durmen - Chițu, Blănuță

Rezerve: Mogoșanu, Achim, Ibrahim, Blidar, Vl. Pop, Baeten, Diamantis, Bahassa, Asamoah

FC Voluntari – Farul 2-0

FC Voluntari a învins-o cu scorul de 2-0 pe Farul Constanța în prima etapă a grupelor Cupei României.

Ilfovenii au reușit să deschidă scorul încă din minutul 8, prin Florea, care a înscris cu un șut din fața porții. Enes Sali a încercat să restabilească egalitatea din lovitură liberă, iar Nicolas Popescu a încercat să marcheze cu un șut de la distanță.

Pe finalul primei reprize, Dumiter a irosit o șansă uriașă de a înscrie. După pauză, ilfovenii au cerut penalty, însă Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue. Apoi, constănțenii au avut un gol anulat, al lui Rivaldinho.

Constănțenii au mai ratat două șanse majore de gol, iar ilfovenii au mai punctat o dată pe final, prin Cocian.

Min. 85: Goool FC Voluntari! Sigurjonsson centrează din corner, iar Cocian reia cu capul în poarta apărată de Buzbuchi.

Min. 75: Ocazie Farul! Boli se înalță la o centrare și trimite cu capul spre poartă, dar Fernandez are o paradă frumoasă și respinge.

Min. 64: Ocazie FC Voluntari! Carnat trece de trei adversari și centrează în careul constănțenilor, de unde Dumiter trimite cu capul pe lângă poartă.

Min. 50: Gol anulat Farul! Rivaldinho șutează cu stângul din interiorul careului, însă reușita sa este anulată pentru ofsaid.

Min. 50: Ilfovenii cer penalty după ce Dumiter este lovit în figură de Marins în careu, însă centralul lasă jocul să continue.

Min. 44: Ocazie Voluntari! Dumiter rămâne față în față cu Buzbuchi, dar trimite în blocajul portarului de la Farul.

Min. 31: Ocazie FC Voluntari! Rață combină frumos cu Ricardinho în careul constănțenilor și șutează în blocajul lui Queiros.

Min. 20: Ocazie Farul! Nicolas Popescu șutează de la distanță, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 15: Ocazie Farul! Enes Sali încearcă poarta din lovitură liberă, dar Matricardi respinge bine.

Min. 8: Goool FC Voluntari! Carnat pasează în careul constănțenilor, iar Daniel Florea deschide scorul cu un șut din fața porții, după o eroare în defensiva Farului.

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Andres, Paz – Voican, Rață, Răduț, Carnat – Florea, Dumiter

Rezerve: Vâlceanu, Armaș, Boboc, Bozickovic, Cocian, Sigurjonsson, Andrei, Niță, Nemec

Farul: Buzbuchi - Grosu, Popescu, Queiros,  Gustavo  - Vînă, Popescu, Borgnino, Grigoryan – Sali, Rivaldinho

Rezerve: Aioani, Dussaut, Dănuleasa, Mălăele, Boli, Banu, Andronache, Da Costa, Cojocaru

Zalău - Oțelul 1-4

Oțelul Galați s-a impus cu scorul de 4-1 în fața celor de la Oțelul, în prima etapă din grupele Cupei României.

Cîrjan a deschis scorul de la 11 metri în minutul 14, iar Cisse a dublat avantajul gălățenilor cu scorul de 2-0. Cîrjan a reușit ”dubla” în minutul 36, iar, pe finalul primei reprize, Cherecheș a reușit să reducă din diferență.

În repriza secundă, gazdele au rămas în zece jucători după eliminarea lui Pop, iar Latouchent a stabilit scorul final în minutul 75.

Min. 90: Final de meci!

Min. 75: Goool Oțelul! Maciel pasează cu exteriorul în interiorul careului, iar Latouchent înscrie simplu, cu latul.

Min. 47: Zalău, în zece jucători! Sergiu Pop este eliminat.

Min. 45+3: Goool Zalău! Cherecheș șutează din prima de la distanță și nu îi dă nicio șansă lui Relu Stoian, care încearcă să pareze.

Min. 36: Goool Oțelul! Jardan centrează de pe partea stângă, iar Cîrjan înscrie cu capul din fața porții.

Min. 26: Ocazie Zalău! Relu Stoian intervine foarte bine la un șut sub transversală.

Min. 21: Goool Oțelul! Cisse se înalță la o centrare venită din corner și trimite cu capul în poarta apărată de Miron.

Min. 14: Goool Oțelul! Cîrjan îl învinge pe Miron de la 11 metri, iar Oțelul are 1-0.

Min. 13: Penalty pentru Oțelul! Arbitrul arată spre punctul cu var după un fault în careu comis de Culda asupra lui Latouchent.

ECHIPELE DE START:

Zalău: Miron - Sălăjan, Pedrag, Frăcășan, Cherecheș - Artur, Negrean, Pop, Culda - Cristea, Nickolic

Rezerve: Poptean, Stanciu, Bobaru, Molnar, S. Pop, Mester, Zimța, Micle, Mare

Antrenor: Cristian Lupuț

Oțelul: Stoian - Zhelev, Jardan, Ghiocel, Cisse - Teles, Zivulic, Latouchent, Angelo, Bodișteanu - Cîrjan

Rezerve: Dur-Bozoancă, Ariel Lopez, Cisotti, Ferreira, Silviu Rus, Tănasă, Serrao, Fatai, Dimitrov

Antrenor: Dorinel Munteanu

Primul meci al zilei este Zalău - Oțelul Galați.

Gălățenii au reușit să ajungă în grupele competiției, după ce au învins-o pe FC Bacău, scor 3-1.

De cealaltă parte, gazdele au trebuit să învingă nu mai puțin de patru echipe pentru a ajunge această fază: Victoria Carei, Gloria 2018 Bistrița, Minaur Baia Mare, dar și pe Poli Iași.

Voluntari - Farul, LIVE VIDEO, de la 18:30, pe Digi Sport 1

Al doilea meci al zilei este FC Voluntari - Farul Constanța. Cele două formații se întâlnește de la ora 18:30, pe stadionul ”Anghel Iordănescu”.

Pentru a ajunge în grupe, ilfovenii au trebuit să o învingă pe CSC Șelimbăr, scor 2-1.

De cealaltă parte, ”Marinarii” au fost calificați direct în această fază a competiției.

Dinamo - FCU Craiova 1948, LIVE VIDEO, de la ora 21:00, pe Digi Sport 1

Ultimul meci al primei zile a grupelor Cupei României este Dinamo - FCU Craiova 1948.

Dinamo are o formă extrem de slabă, venind după trei înfrângeri consecutive în SuperLiga României, una dintre ele fiind chiar împotriva oltenilor, scor 0-1.

• ”Câinii” au ajuns în grupe, după ce au învins-o pe Metaloglobus, scor 2-1.

Etichete: dinamo , zalau , otelul galati , cupa romaniei , farul , fc voluntari , fcu 1948 craiova

„Putin nu a ordonat uciderea lui Navalnîi”. Răsturnare de situație în cazul morții disidentului rus

Agenţiile de informaţii americane au stabilit că preşedintele rus, Vladimir Putin, probabil nu a...

man
S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia
Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g
A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”
Screenshot 2024-04-26 at 18.36.18
Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Surprinzător! Câți suporteri sunt la FCSB - Farul + Așa arată Top 10 al sezonului

Pioli, OUT! AC Milan și-a ales deja noul antrenor și suporterii au ”explodat”. A apărut o petiție
profimedia-0554329919
Oficial S-a terminat chinul! Prima echipă retrogradată din Premier League în acest sezon
Newcastle United v Sheffield United, Premier League, Football, St James' Park, Newcastle, UK - 27 Apr 2024
Live Video&Score PSG - Le Havre 0-1, ACUM, pe DGS 4. Surpriză pe Parc des Princes
Daler Kuziaev (Le Havre) FOOTBALL : Le Havre Vs Paris Saint Germain - Ligue 1 Uber Eats - 03/12/2023 MichaelBaucher/Pano
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Avea tot viitorul în față, dar a paralizat de la o supă. În 24 de ore, viața unei tinere de 23 de ani s-a transformat într-un calvar
Gigi Becali, în dificultate: „Mă ispitești. Cum să-i spui lui Becali asta? Mai bine bag ștreangul la gât”
Povestea misterioasei firme Gigi Becali LTD. A înființat-o în 2022 și a dizolvat-o în 2023, în Anglia
Michael Douglas sfidează trecerea timpului. Cum reușește actorul să arate atât de bine la aproape 80 de ani: „Arată cu 20 de ani mai tânăr”
Reacția Biancăi, dansatoarea lui Dorian Popa, după ce a fost acuzată că l-a despărțit pe artist de Babs: „În ce filme sunteți?”
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
Cum trebuie să circule șoferii într-un giratoriu cu 2 sau mai multe benzi pentru a nu încălca legea
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Adversară de speriat pentru Jaqueline Cristian la Madrid: "Danimal" spulberă tot în ultima vreme
Exclusiv Ionel Dănciulescu nu a iertat pe nimeni după Dinamo - FC Voluntari 1-1