montpellier psg

Video Montpellier - PSG 0-0. Parizienii au bătut pasul pe loc fără Neymar

Video Lyon - Dijon 3-3. A doua remiză cu șase goluri pentru OL, în acest sezon

neymar-5

Salariu de cinci stele primit de Neymar la PSG. Brazilianul câştigă 4.000 de euro pe oră

lyon dijon

23.09.2017, 23:38

Spectacol ofensiv total la Lyon! OL și Dijon au oferit un veritabil thriller cu șase goluri, încheiat la egalitate, 3-3.

Pe Groupama Stadium, trupa lui Bruno Genesio a deschis scorul în minutul 20 prin Nabil Fekir, ajuns la a cincea reușită a sezonului. Olympique Lyon își putea mări avantajul peste doar câteva secunde, însă Mariano Diaz a fost neinspirat în două rânduri.

În loc de 2-0 s-a făcut 1-1 întrucât sud-coreeanul Kwon a obținut un penalty, transformat de Sliti. După 1-1 la pauză, Dijon a preluat conducerea în minutul 52, când portughezul Xeka l-a învins pe Anthony Lopes cu o lovitură de cap.

Lyon a restabilit egalitatea în minutul 61 prin mijlocașul de 19 ani, Houssein Aouar. Peste un minut, gazdele au primit o lovitura de la 11 metri, după un fault al lui Kwon asupra lui Ferland Mendy, iar Mariano nu a mai ratat.

Ultimul cuvânt l-au avut, însă, burgunzii, care au egalat în minutul 66 prin Yambere și au obținut, astfel, primul egal din istorie pe terenul lui OL, scor 3-3.

A fost al doilea astfel de rezultat înregistrat de Lyon acasă, după 3-3 cu Bordeaux, în etapa a treia.

Echipele:

Lyon: Lopes - Tete, Marcelo, Morel, Mendy - B. Traore, Tousart (Geubbels, 84), Fekir, Ndombele, Aouar (Grenier, 86) - Mariano (Maolida, 78).
Antrenor: Bruno Genesio.

Dijon: Reynet - Rosier, Djilobodji, Yambere, Chafik (Haddadi, 71) - R. Amalfitano, Xeka, Marie, Kwon (Said, 64), Sliti (Sammaritano, 86) - Jeannot.
Antrenor: Olivier Dall'Oglio.

PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT

as monaco

Prima țară europeană în care dispar bancnotele. Magazinele nu mai acceptă plata în numerar

Video Toulouse - PSG 0-1. Portarul gazdelor a fost omul meciului. Gol de 3 puncte marcat de Neymar