CSM București și Rapid, eliminate! Care sunt cele patru echipe care vor juca în Final Four-ul EHF Champions League
articol scris de Digi Sport07.05.2023, 18:55
CSM Bucureşti a ratat duminică, pe teren propriu, calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de formaţia daneză Team Esbjerg, scor 33-31 (16-18), şi în returul sferturilor de finală.
![neagu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDUl/MkYwNyUyRjE3MjU3MDZfMTcyNTcwNl9u/ZWFndS5wbmcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9YTI1NmY4NjJmZjAxODlmMzE3MGI4NDk5OGFlN2I3Nzg=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
CSM București și Rapid au ratat calificarea în Final Four-ul din EHF Champions League
Principalele marcatoare ale partidei, care s-a jucat cu Sala Polivalentă plină, au fost Omoregie 8 goluri, Neagu 6, Dembele 6, pentru CSM, respectiv Breistol 7, pentru Team Esbjerg.
- În tur, danezele au câştigat cu scorul de 32-28 (17-13), iar cu succesul din retur se califică la turneul Final Four.
Final Four-ul EHF Champions League din 2023 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie, cu participarea echipelor Vipers, deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, FTC Budapesta şi Team Esbjerg.
Vipers a eliminat în sferturi campioana României, Rapid Bucureşti (31-25, 40-31), Gyor a trecut de Odense (29-27, 37-28), FTC Budapesta a eliminat Metz Handball (26-32 şi 33-26), iar Team Esbjerg pe CSM Bucureşti (32-28, 33-31).
- Pentru CSM Bucureşti a fost prima înfrângere a sezonului pe teren propriu în Liga Campionilor.
Emilie Arntzen și Crina Pintea, eliminate la CSM București - Esbjerg
În minutul 37, la scorul de 20-19 în favoarea ”Tigroaicelor”, CSM București a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Emilie Hegh Arntzen. Arbitrul a considerat că jucătoarea ”Tigroaicelor” a avut o intervenție violentă asupra lui Vilde Ingstad.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Jucătoarea lui Esbjerg a acuzat dureri și a rămas întinsă pe parchet. Totuși, pe reluări, se vede clar cum Arntzen nu a incomodat-o cu nimic pe Ingstad, iar decizia eliminării sale a fost complet greșită.
Adi Vasile și jucătoarele de la CSM au protestat vehement la adresa arbitrilor, însă aceștia nu au mai întors decizia. Arntzen s-a arătat extrem de deranjată de eliminarea sa și a fost surprinsă de camerele de filmat cum țipa nervoasă.
După doar câteva minute, dezastrul bucureștencelor a devenit și mai mare, după ce Crina Pintea a fost și ea eliminată.
Etichete: csm bucuresti , final four champions league , rapid handbal
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...