HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
CSM București a luat decizia în privința lui Adi Vasile!
adi-vasile
Video ”V-ați gândit vreo secundă la demisie?”. Răspunsul lui Adi Vasile, după ce a ratat obiectivul lui CSM București
profimedia-0864199478
Exclusiv ”Subiect închis!”. Răzvan Lucescu a anunțat în direct la TV unde nu ar antrena niciodată și Gabi Balint a intervenit

Video Esbjerg - CSM Bucureşti 32-28, în sferturile Champions League. Danezele, prea bune pentru "tigroaice"

30.04.2023, 17:00

CSM Bucureşti a fost învinsă în deplasare de formaţia daneză Team Esbjerg, cu scorul de 32-28 (17-13), duminică, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

csm b
Esbjerg - CSM București / Foto: captură Digi Sport
  • Fotbal Feminin: România - Bulgaria, vineri, 19:00, DGS 1

• Media: Fotbal European, vineri, 21:30, DGS 1

''Tigroaicele'' au început bine şi au condus cu 4-2 şi 5-3, dar Esbjerg a înscris de patru ori la rând (7-5) şi a preluat controlul. Danezele au intrat la pauză cu un avans de patru goluri, 17-13.

În repriza secundă, Team Esbjerg a avut şi şapte goluri în plus pe tabelă, 24-17, dar CSMB a reuşit să se apropie la trei goluri pe final, 31-28, dar a ratat şansa de se apropia la doar două lungimi şi Esbjerg a înscris în penultima secundă, câştigând cu 32-28.

Pentru CSM au înscris Emilie Hegh Arntzen 10 goluri, Cristina Neagu 7, Siraba Dembele Pavlovic 5, Elizabeth Omoregie 3, Malin Larsen Aune 1, Marina Sudakova 1, Crina Pintea 1. Laura Glauser a apărat 7 aruncări (43,75%), iar Evelina Eriksson a parat 5 şuturi (21,74%)

Returul CSM București - Esbjerg se va juca pe 7 mai, în Sala Polivalentă din Bucureşti

Golurile gazdelor au fost reuşite de Mora Mork 8, Ingstad Vilde Mortensen 6, Henny Ella Reistad 5, Anne Tolstrup Petersen 4, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 3, Kaja Kamp Nielsen 2, Kristine Breistol 2, Kathrine Brothmann Heindahl 1, Mette Tranborg 1.

Amalie Milling a apărat 5 şuturi (31,25%), iar Anna Opstrup Kristensen a parat 4 aruncări (19,05%).

Meciul a fost arbitrat de lituanienii Tomas Barysas şi Povilas Petrusis, iar delegaţi EHF au fost spaniolul Pablo Permuy şi norvegianul Svein Olav Oie.

LIVE VIDEO Esbjerg - CSM Bucureşti 32-28

Min. 60: Gol Esbjerg. Heindahl înscrie în ultima secundă și stabilește scorul final, Esbjerg - CSM București 32-28.

Min. 58: Esbjerg - CSM 31-28. Gol CSM. Dembele marchează cu boltă, iar bucureștencele revin după ce au fost conduse la 6 goluri diferență.

Min. 46: La scorul de 26-21 pentru daneze, Ingstad pleacă pe contraatac, dar nimerește în bară.

Min. 30: Esbjerg - CSM București 17-13, la pauză. Cea mai bună marcatoare a danezelor în prima repriză este Ingstad, cu 4 goluri. De cealaltă parte, tot câte 4 au Cristina Neagu și Arntzen. Neagu putea să mai înscrie la ultima fază, dar portarul danezelor a parat o lovitura de la 7 metri a lui Neagu.

Min. 29: Esbjerg - CSM București 17-13, după golul lui Solberg, marcat pentru daneze.

Min. 2: Esbjerg - CSM București 0-1. Pe contraatac, Cristina Neagu deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul.

Esbjerg - CSM Bucureşti, Live Video 17:00, Digi Sport 4. Campioana României, gata "să întoarcă roata"

CSM şi Esbjerg s-au întâlnit și în sezonul trecut, tot în sferturile Ligii Campionilor. Atunci, nordicele au câştigat  și s-au calificat în Final 4, după o dublă dramatică, în care s-au impus la doar un gol diferență, scor general 53-52.

• Într-un alt sfert de finală al Ligii Campionilor la handbal feminin se va juca Rapid - Vipers, în Sala Polivalentă, tot astăzi, de la ora 15:00.

Dar jucătoarele pregătire de Adi Vasile sunt gata "să întoarcă roata" și să fie ele cele care se califică mai departe.

O dispută ]ntre cele două adversare a devenit o confruntare obişnuită a Ligii Campionilor pentru că s-au întâlnit în această competiție de 10 ori  în ultimele şase sezoane.

CSM Bucureşti a pierdut cu danezele anul trecut, dar are un palmares direct mai bun

Practic, cele două formaţii s-au întâlnit între ele în fiecare an din acest interval, în afară de 2018. CSM Bucureşti are avantaj în această perioadă, cu un bilanț de 5 victorii, 3 înfrângeri și două rezultate de egalitate.

Totuşi, echipa daneză n-a mai fost învinsă de CSM București din 6 februarie 2021.

Partida anterioară din Danemarca, de anul trecut, s-a terminat cu scorul de 27-27, după ce româncele au pierdut meciul din România la un gol diferenţă, 25-26.

Etichete: liga campionilor handbal , csm bucuresti , esbjerg , adi vasile , video esbjerg - csm bucuresti

Donald Trump este primul fost președinte american condamnat. Juriul l-a găsit vinovat în procesul Stormy Daniels

Juriul din cadrul procesului Stormy Daniels al fostului președinte al SUA, Donald Trump, a ajuns la...

World Sports News - February 18, 2017
”Figo nu a venit! Ronaldinho cerea 150.000€”. Gică Popescu a vorbit despre absenții de la meciul Generației de Aur

”Lupta rușinii” a fost dusă la un nivel extrem, la București! Momente și imagini neverosimile, în Sala Polivalentă
Screenshot 2024-05-30 at 15.52.39
Fiorentina l-a informat pe Gigi Becali despre Louis Munteanu: ”Mi-au zis”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (27.08.2023)
Cum a reacționat Will Smith când s-a întâlnit cu cea mai frumoasă atletă din lume. Ce i-a cerut aceasta
will alica
Dan Alexa a semnat!
dan alexa

Video Exclusiv Dragoș Grigore a primit o întrebare și au urmat hohote de râs în direct
vali
Exclusiv Răzvan Lucescu a spus care este fotbalistul ”fabulos” pe care Edi Iordănescu nu l-a convocat pentru EURO
Wenum Wiesel, Netherlands. 01st July, 2022. WENUM-WIESEL, NETHERLANDS - JULY 1: head coach Razvan Lucescu of PAOK Saloniki during a Training Session of PAOK Saloniki at Sportpark Wiesel on July 1, 2022 in Wenum-Wiesel, Netherlands (Photo by Patrick Goosen
Fotbalistul cu un meci pentru naționala României, la un pas de transferul carierei. Prețul: 7.500.000€
boloca
Gigi Becali l-a îmbogățit pe Daniel Popa! Bonusul uriaș pe care i l-a oferit la semnătură patronul de la FCSB
Dinamo și Farul lui Hagi, la un pas să rateze unul dintre cei mai valoroși jucători din Superliga! Culisele negocierilor
Eva Mendes, frumusețe atemporală. Fanii, uimiți de cum arată partenera lui Ryan Gosling la 50 de ani
Roxana Nemeș, în costum de baie roz, de Barbie, la piscina de acasă. Și-a creat o adevărată oază de relaxare la ea în curte
Nadal, extraordinar: Rafa, de dat exemplu pentru românii care au pierdut bucuria de a-și reprezenta țara
Un nou drum, mult mai rapid, pentru românii care merg în vacanță în Thassos sau Halkidiki
Transformarea extraordinară a lui Radu Mazăre, în închisoare. Cum a ajuns să arate fostul edil al Constanței
Simona Halep va juca la turneul din România! A primit deja wild-cardul
CSM București și-a adjudecat matematic titlu. Al șaptelea campionat pentru ”tigroaice”