S-a aflat! Cine i-a plătit, de fapt, cauțiunea lui Dani Alves și ce a făcut brazilianul în schimb
Palmeiras x Novorizontino SĂO PAULO, SP - 28.03.2024: PALMEIRAS X NOVORIZONTINO - Endrick celebrates a goal during a mat
Are numai 17 ani, dar a marcat 3 goluri în 3 țări diferite, în doar 7 zile
profimedia-0807526376
Jucătorii Rapidului au decis! Cristi Săpunaru, anunț în numele întregului vestiar despre Marius Șumudică
Stirile Digi Sport

Video Franța – Suedia 31-26, în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin. Programul semifinalelor

15.12.2021, 23:00

Danemarca, Spania, Norvegia și Franța s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, găzduit de Spania, după victoriile obținute marți și miercuri, în direct pe Digi Sport 3.

profimedia-0648170645
Franțuzoaica Laura Flippes, blocată de suedeza Jamina Roberts, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Spania / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Spania - Norvegia și Franța - Danemarca, semifinalele Campionatului Mondial

Danemarca a fost prima semifinalistă, după victoria cu Brazilia, scor 30-25, la Granollers, marți. Ulterior, Spania a învins Germania, scor 26-21, tot la Granollers.

Miercuri, Norvegia a învins Rusia, scor 34-28, la Granollers. În ultimul sfert de finală, Franța a trecut de Suedia, scor 31-26.

În semifinalele Campionatului Mondial, Spania va juca împotriva Norvegiei, iar Danemarca va înfrunta Franța. Cele două meciuri vor avea loc vineri, 17 decembrie, la Granollers (Spania), în direct pe Digi Sport.

Programul semifinalelor Campionatului Mondial de handbal feminin din Spania, transmis de Digi Sport

Vineri, 17 decembrie

• 18:30 Franța – Danemarca, Digi Sport 1
  • 21:30 Norvegia - Spania, Digi Sport 2

Franța - Suedia 31-26, pe Digi Sport 3

Min. 60: Franța - Suedia 31-26. S-a încheiat meciul! Franța s-a calificat în semifinale CM.

Min. 56: Franța – Suedia 29-26. Parada remarcabilă pentru Ryde, după ce franțuzoaica Darleux încearcă să înscrie din poartă în poartă.

Min. 52: Franța - Suedia 28-24. Nze Minko înscrie, iar Franța se îndreaptă către victorie.

Min. 46: Franța - Suedia 25-22. Două goluri rapide pentru suedeze.

Min. 41: Franța - Suedia 23-18. Portarul Darleux înscrie, în condițiile în care poarta Suediei era goală.

Min. 34: Franța - Suedia 18-17. Eliminare de două minute pentru franțuzoaica Nze Minko.

Min. 31: Începe repriza a doua!

Min. 30: Franța – Suedia 15-15. Final de primă repriză! Stromberg înscrie la ultima fază.

Min. 28: Franța - Suedia 14-14. Două reușite consecutive pentru Toublanc.

Min. 21: Franța – Suedia 9-10. Carlson înscrie în inferioritate numerică pentru suedeze.

Min. 15: Franța - Suedia 6-7. Pe contraatac, golghetera Hagman înscrie pentru a treia oară în acest meci.

Min. 10: Franța - Suedia 4-4. Franțuzoaica Toublanc reușește un lob de finețe peste portarul Ryde.

Min. 2: Franța - Suedia 1-1. Hansson (Suedia) și Foppa (Franța) au reușit primele goluri.

UPDATE 21:30 Începe ultimul sfert de finală de la Campionatul Mondial!

UPDATE 21:20 Componența celor două echipe care se vor înfrunta în această seară, la Granollers.

Nora Mork a "strălucit" în meciul cu Rusia

Norvegia a controlat duelul cu Rusia, care a avut momente de sclipire în repriza a doua, când s-a apropiat la două goluri.

Nora Mork, autoare a nouă goluri, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei.

Din echipa Norvegiei s-au mai remarcat Solberg (7 goluri), Dale (5), Oftedal (4), Reistad (4), dar și portarul Lunde.

Cele mai bune jucătoare din echipa Rusiei au fost Markova, Mikhaylichenko și Skorobogatchenko, cu câte patru goluri înscrise.

Norvegia, campioană europeană în 2020 și medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, este triplă campioană mondială (1999, 2011, 2015).

Norvegia - Rusia 34-28, pe Digi Sport 3

Min. 60: Norvegia - Rusia 34-28. Final de meci!

Min. 56: Norvegia - Rusia 32-27. Markova înscrie din nou din extrema stângă, cu o execuție plasată.

Min. 51: Norvegia - Rusia 30-24. Gol superb pentru Markova, care trimite mingea peste portar.

Min. 49: Norvegia - Rusia 29-22. Reușită remarcabilă pentru Nikitina, din cădere, lateral dreapta.

Min. 42: Norvegia - Rusia 26-20. Nora Mork înscrie de la 7 metri, iar Norvegia are din nou un avantaj confortabil.

Min. 39: Norvegia - Rusia 22-20. Skorobogatchenko nimerește bara.

Min. 38: Norvegia - Rusia 21-19. Este cea mai mică diferență pe tabelă după primele minute ale partidei.

Min. 31: Norvegia - Rusia 19-15. Începe repriza a doua!

Min. 30: Norvegia - Rusia 19-15. Final de primă repriză! Mork (6 goluri), Solberg (4) și Dale (4) sunt cele mai bune marcatoare.

Min. 22: Norvegia – Rusia 14-10. Managarova lobează portarul.

Min. 9. Norvegia - Rusia 6-3. Execuție superbă pentru Solberg, din extremă.

Min. 3: Norvegia - Rusia 1-1. Jacobsen egalează.

Min. 1: Norvegia - Rusia 0-1. Mikhaylichenko înscrie primul gol al partidei.

UPDATE 18:00 Iată componența echipelor care se vor înfrunta în această seară.

Programul zilei de miercuri la Campionatul Mondial de handbal feminin, transmis în direct la Digi Sport

Două semifinale la rând pentru Spania la Campionatul Mondial

În fața propriilor fani, Spania a confirmat statutul de favorită, după un debut ezitant. Germania a condus cu 4-0 și 7-3, apoi ibericele au echilibrat partida.

La pauză, Spania a condus cu 14-10. În repriza a doua, gazdele au avut un avans constant de patru-cinci goluri. S-a încheiat 26-21 pentru Spania.

Paula Arcos, autoare a patru goluri, a fost desemnată jucătoarea meciului. De la Spania s-au mai remarcat portarul Castellanos și extrema stângă Carmen Campos (șapte goluri).

Din echipa Germaniei s-au evidențiat Maidhof (6 goluri) și Schmelzer (4 goluri).

În semifinalele Campionatului Mondial 2021, Spania va înfrunta învingătoarea din partida Norvegia - Rusia, programată miercuri.

Spania n-a câștigat niciodată Campionatul Mondial, iar cel mai bun rezultat a fost obținut în 2019, în Japonia, locul doi.

Spania - Germania 26-21, pe Digi Sport 3

Min. 60: Spania - Germania 26-21. Final de meci! Spania este a doua semifinalistă a Campionatului Mondial.

Min. 58: Spania - Germania 24-20. Încă o paradă remarcabilă pentru Castellanos, iar Spania se îndreaptă către semifinalele Campionatului Mondial.

Min. 55: Spania - Germania 23-20. Două goluri la rând pentru germance.

Min. 45: Spania - Germania 21-17. Paradă Castellanos, apoi Hernandez înscrie cu poarta goală.

Min. 38: Spania - Germania 18-14. Zschocke înscrie primul ei gol în acest meci.

Min. 30: Spania - Germania 14-10. Final de primă repriză! Revenire remarcabilă a echipei gazdă.

Min. 28: Spania - Germania 12-9. Castellanos apără o lovitură de la 7 metri, iar Spania este pe val!

Min. 23: Spania - Germania 9-8. Paradă Castellanos, contraatac rapid al ibericelor, iar Gutierrez înscrie.

Min. 22: Spania - Germania 8-8. Revenire spectaculoasă pentru gazde, după ce Germania a avut patru goluri avans.

Min. 16: Spania - Germania 3-7. Maidhof are patru goluri.

Min. 9: Spania - Germania 1-4. Barbosa, jucătoare la CSM București, înscrie primul gol pentru gazde.

Min. 5: Spania - Germania 0-3. Maidhof înscrie de la 7 metri. Selecționerul Spaniei cere time-out, după debutul modest.

Min. 3: Spania – Germania 0-1. Schmelzer înscrie primul gol al partidei.

UPDATE 21:30 Începe meciul!

UPDATE 21:00 Componența celor două echipe care se vor înfrunta la Granollers, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

UPDATE 20:50 Primire triumfală pentru jucătoarele Spaniei, înainte de intrarea în "Palau d’Esports" din Granollers.

Danemarca are victorii pe linie la Campionatul Mondial

Danemarca este prima semifinalistă, după victoria cu Brazilia, scor 30-25, în direct pe Digi Sport 3.

A fost o confruntare neașteptat de echilibrată. Brazilia a reușit să țină pasul cu marea favorită, iar la pauză a fost 14-13 pentru Danemarca.

Echilibrul s-a menținut și în repriza a doua, iar portarul Danemarcei, Sandra Toft, a făcut diferența. Nordicele s-au distanțat abia spre finalul partidei.

Portarul danez Sandra Toft (32 de ani) a fost desemnat MVP-ul partidei cu Brazilia.

Adriana Cardoso a fost cea mai bună marcatoare în acest meci, cu zece reușite pentru Brazilia.

Din echipa Danemarcei s-au remarcat Pedersen (6 goluri), Petersen (5 goluri), Ostergaard (4) și Hansen (4).

Campioană mondială în 1997, Danemarca are victorii pe linie în competiția din Spania. În semifinale, Danemarca va înfrunta învingătoarea din partida Franța - Suedia, din 15 decembrie.

Danemarca nu s-a mai calificat în semifinale la Campionatul Mondial din 2013.

Brazilia încheie Campionatul Mondial din Spania pe locul 8.

Danemarca - Brazilia 30-25, pe Digi Sport 3

Min. 60: Final de meci! Danemarca e prima semifinalistă a Campionatului Mondial din Spania.

Min. 60: Danemarca - Brazilia 30-25. Portarul danez Toft mai apără o lovitură de la 7 metri.

Min. 59: Danemarca - Brazilia 30-25. Cardoso recuperează o minge în apropierea semicercului și înscrie spectaculos.

Min. 53: Danemarca – Brazilia 27-22. Lob senzațional al lui Ostergaard, iar danezele fac un pas important către victorie.

Min. 52: Danemarca - Brazilia 26-22. Pedersen (6 goluri) și Petersen (5 goluri) sunt cele mai bune marcatoare pentru daneze.

Min. 49: Danemarca – Brazilia 24-21. Burgaard înscrie un gol superb, la vinclul porții.

Min. 36: Danemarca - Brazilia 19-17. Reușită remarcabilă pentru Hansen, care depășește toată apărarea Braziliei.

Min. 31: Danemarca - Brazilia 15-14. Araujo înscrie pentru sud-americance, dar Heindahl replică rapid pentru nordice.

Min. 31: Începe repriza a doua! Brazilia e în atac.

Min. 30: Danemarca - Brazilia 14-13. Ostergaard înscrie la ultima fază a primei reprize.

Min. 30: Danemarca - Brazilia 13-13. Hojlund nimerește bara și Brazilia are șansa să treacă în avantaj înainte de pauză.

Min. 29: Danemarca - Brazilia 13-13. Cardoso transformă o lovitură de la 7 metri.

Min. 22: Danemarca - Brazilia 11-8. Reușită superbă pentru Pedersen, după ce primește mingea în colțul terenului.

Min. 19: Danemarca - Brazilia 8-7. Paradă senzațională a danezei Toft, la execuția plasată a lui Araujo.

Min. 11: Danemarca - Brazilia 6-5. Cardoso înscrie de două ori pentru sud-americance.

Min. 6: Danemarca - Brazilia 3-2. Reușită superbă pentru Haugsted.

Min. 3: Danemarca - Brazilia 1-1. Belo egalează!

Min. 2: Danemarca - Brazilia 1-0. Prima reușită îi aparține lui Pedersen.

UPDATE 18:30 Începe meciul de la Granollers.

UPDATE 18:00 Componența celor două echipe care se vor înfrunta în această seară.

Start în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

Tot în direct pe Digi Sport 3, dar de la ora 21:30, se joacă al doilea sfert de finală, Spania - Germania.

Miercuri, pe 15 septembrie, se vor juca celelalte două sferturi de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin, Norvegia - Rusia, de la ora 18:30, în direct la Digi Sport 3, și Franța - Suedia, tot pe Digi Sport 3, de la ora 21:30.

Cele patru semifinaliste se vor confrunta pe 17 decembrie, în direct la Digi Sport. Marea finală a Campionatului Mondial de handbal feminin se dispută pe 19 decembrie și va putea fi urmărită, de asemenea, la Digi Sport.

România, locul 13 la Campionatul Mondial de handbal

România a ajuns în grupele principală de la Campionatul Mondial, unde a cedat, însă, la Olanda și Suedia. Cu o singură victorie în această fază, cu Puerto Rico, selecționata lui Adrian Vasile a părăsit competiția, terminând grupa principală a doua pe locul patru.

În ceea ce privește clasamentul competiției, România este pe locul 13, sub obiectivul stabilit de Federație, locurile 1-10.

Etichete: danemarca , brazilia , campionatul mondial , danemarca brazilia , spania germania , campionatul mondial de handbal feminin , sferturi cm handbal

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”

Se încheie o eră! După 5 ani, antrenorul unui club uriaș al Europei își ia adio de la echipă
A general view inside the stadium during UEFA Champions League 2023/24 Group Stage - Group F football match between AC M
Ion Țiriac și-a adus "Perla Coroanei" în țară: "E ceva unic!" Primele imagini și cât a plătit omul de afaceri
tiriac2
Planul pus la cale de Xavi: ce va face după plecarea de la Barcelona
xavi
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Scandal de proporții! Președintele unei echipe a acuzat adversarii de corupție: ”Avem dovezi solide!”
Soccer 2024 - Campeonato Carioca 2024 - Vasco 0:0 Nova Iguacu Rio de Janeiro, Brazil - March 10: FANS of Vasco celebrati

Lino Golden s-a căsătorit civil cu aleasa lui. Primele imagini cu tinerii îmbrăcați la patru ace, în alb și negru
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”