Palmeiras x Novorizontino SĂO PAULO, SP - 28.03.2024: PALMEIRAS X NOVORIZONTINO - Endrick celebrates a goal during a mat
Are numai 17 ani, dar a marcat 3 goluri în 3 țări diferite, în doar 7 zile
profimedia-0859837359
Jucătorul Spaniei care a fost fluierat pe Santiago Bernabeu în amicalul cu Brazilia: ”Mi-a fost rușine”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
LIVE Digi Sport Special

Video Norvegia - Spania 22-28. Surpriză uriașă în a doua semifinală de la Campionatul Mondial! Când are loc marea finală

13.12.2019, 14:50

Olanda și Spania s-au impus, vineri, în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin. Cele două au trecut de favoritele Rusia și Norvegia, în două meciuri extrem de disputate. Olanda s-a impus în ultimul minut, în timp ce "Războinicele" au triumfat categoric, scor 28-22.

spania bucurie
Spania s-a calificat în finala Mondialului / Captură Digi Sport
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Marea finală dintre Spania și Olanda va avea loc duminică, de la ora 13:30, în direct pe Digi Sport 1. Pentru Spania va fi prima finală de Campionat Mondial din istorie. Indiferent de rezultatul finalei, vom avea o campioană în premieră în acest an.

Rusia și Norvegia se vor duela pentru medalia de bronz, în finala mică.

Norvegia - Spania 22-28

Min. 60: FINAL! Spania a învins categoric Norvegia și s-a calificat în marea finală.

Min. 53: Umilință pentru Norvegia! Spania se distanțează la opt goluri diferență, după ce Soledad Lopez a punctat în premieră astăzi.

Min. 50: Au mai rămas 10 minute. Spania are două jucătoare eliminate, dar Norvegia a ratat două aruncări consecutive de la 7 metri.

Min. 46: Spania mătură pe jos cu Norvegia! Rodriguez a scăpat pe contraatac după o pasă greșită a nordicelor și a înscris pentru 24-18. Hergeirsson  a cerut din nou time-out.

Min. 44: Spania s-a desprins la patru goluri, iar selecționerul Hergeirsson a solicitat time-out.

Min. 41: Spania se apropie de marea finală! Pena marchează pentru 19-16, după ce Norvegia a rămas în inferioritate.

Min. 36: Ce rachetă! Rodriguez marchează pentru 17-14.

Min. 35: Spania se desprinde la două goluri. Cabral marchează un gol crucial, al șaselea din acest meci.

Min. 31: S-a reluat partida dintre Norvegia și Spania.

Min. 30: Pauză în Norvegia - Spania. Cele două echipe se află la egalitate după primele 30 de minute, scor 13-13.

Min. 29: Aune înscrie cel mai frumos gol al meciului, din pasa lui Oftedal. Norvegia egalează, după ce Spania a jucat în inferioritate numerică timp de două minute.

Min. 23: Norvegia se apropie la două goluri. Oftedal marchează al doilea gol în acest meci, după câteva ratări.

Min. 20: Spania defilează cu Norvegia. Rodriguez a marcat pentru 10-6.

Min. 14: Oftedal ratează de la 7 metri. Silvia Navarro a respins superb și menține Spania în frunte.

Min. 10: Început echilibrat în a doua semifinală. După primele zece minute, scorul este egal: 10-10. Cabral a marcat trei dintre golurile Spaniei.

Min. 1: A început a doua semifinală de la Campionatul Mondial din Japonia: Norvegia - Spania, în direct pe Digi Sport 1.

Rusia - Olanda 32-33

Min. 60: FINAL! Olanda elimină Rusia după un final nebun. Van der Heijden a marcat, după care a urmat o ratare a Rusiei, la ultima secundă. Echipa lui Ambros Martin suferă prima înfrângere la Campionatul Mondial și ratează marea finală.

Min. 59: Kozhokar a catapultat mingea la vinclu, iar Rusia egalează din nou: 32-32. Mayonnade a cerut time-out, după care Olanda va avea atacul.

Min. 58: Tensiunea maximă! Olanda conduce, dar Rusia are atacul. Ambros Martin a cerut din nou time-out.

Min. 55: Din nou egalitate! Vyakhireva înscrie pentru 30-30. Ambros Martin a cerut time-out cu cinci minute înainte de final.

Min. 51: Olanda trece în avantaj!

Min. 49: Wester a reușit o nouă paradă incredibilă, iar Olanda a egalat pe următorul atac.

Min. 44: Rusia s-a desprins la două goluri în fața Olandei.

Min. 40: Rusia preia conducerea! Olanda a irosit ultimele atacuri, iar fetele lui Ambros Martin au trecut în avantaj.

Min. 35: Olanda s-a desprins din nou la două goluri în fața Rusiei.

Min. 31: S-a reluat partida dintre Rusia și Olanda, prima semifinală de la Campionatul Mondial.

Min. 30: Pauză în Rusia - Olanda. Echipa lui Ambros Martin a egalat la ultima fază a reprizei, astfel că scorul după primele 30 de minute este 16-16.

Min. 23: Rusia trece din nou la conducere: 13-12.

Min. 21: Rusia și Olanda merg cap la cap în acest moment. Partida este extrem de disputată. Olanda a preluat din nou conducerea, după ce Tess Wester a avut o nouă paradă de excepție.

Min. 16: Olanda a avut două goluri avans, a ratat șansa desprinderii, iar Rusia a revenit și a preluat conducerea.

Min. 1: A început prima semifinală de la Campionatul Mondila din Japonia.

Olanda încearcă să producă surpriza în fața Rusiei, de la 10:30, în direct pe Digi Sport 1 și în aplicația Digi Online. De patru ori campioana mondială, Rusia lui Ambros Martin vrea să obțină un nou trofeu, la fix zece ani de la ultimul succes. La actuala ediție, Rusia e singura echipă cu victorii pe linie și are o singură teamă - olandeza Lois Abbingh joacă senzațional și a înscris până acum 56 de goluri la Mondial.

Norvegia - Spania, pe Digi Sport 1

De la 13:30, în direct la Digi sport 1, marea favorită la trofeu, Norvegia, întâlnește echipa care a spulberat România chiar în primul său meci de la actualul Mondial.

Spania nu a mai ajuns în semifinale din 2011, când a cucerit bronzul. Acum, "Războinicele" pare că au o misiune imposibilă: nu au mai învins Norvegia, de 7 ani, într-un meci oficial. Nordicele au unul dintre cei mai buni goalkeeperi ai turneului, Silje Solberg, iar Stine Bredal Oftedal este, până acum, MVP-ul turneului.

Etichete: norvegia , spania , rusia , olanda , video campionatul mondial de handbal

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin

Ioan Ovidiu Sabău a spus ce l-a nemulțumit, după eliminarea lui ”U” Cluj din Cupa României
Screenshot 2024-03-08 at 23.16.59
”Săreau tibiile în aer”. Alex Chipciu a reacționat după ratarea calificării în finala Cupei și a avut o ”țintă”
alex chipciu flash
Barcelona a luat decizia: contract până în 2027!
Close up of Futbol Club Barcelona jersey
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Starul adversarei României de la EURO, categoric privind războiul din Ucraina. ”M-aş duce să lupt”
Ukraine v Iceland: UEFA EURO 2024 Play-Offs Final, Wroclaw, Poland - 26 Mar 2024