romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
profimedia-0826420920
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
ionel danciulescu
Exclusiv Ionel Dănciulescu, reacție-fulger după ”nebunia” din Botoșani - Dinamo 2-1: ”E interzis ce a făcut!”
LIVE Fotbal European

Video Norvegia- România 32-21. Eşec la scor al naţionalei feminine de handbal

20.07.2016, 21:11

Naţionala feminină de handbal a României a fost surclasată de Norvegia, scor 21-32 (9-12), în primul meci de la turneul din localitatea norvegiană Ulstein.

romania norvegia manea
  • SuperLiga: ”U” Cluj - Poli Iași, miercuri, 16:45, DGS 1

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

"Tricolorele" au început bine şi au condus cu 3-1 (min. 4), 4-2 (min.7) şi 6-4 (min.14), dar au primit patru goluri consecutive. De la 8-6, campioana europeană, mondială şi olimpică n-a mai cedat avantajul şi avea trei goluri avantaj la pauză, 12-9.

În repriza secundă, Norvegia s-a distanţat şi mai mult şi s-a impus în final cu 32-21.

Suedezul Tomas Ryde le-a menajat pe Cristina Neagu şi Aurelia Brădeanu.

Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo, Katrine Lunde - Mari Molid, Emilie Hegh Arntzen (4 goluri), Veronica Kristiansen (5), Ida Alstad (2), Heidi Loke (4), Nora Mork (9), Stine Bredal Oftedal (1), Marit Malm Frafjord, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Amanda Kurtovic (1), Camilla Herrem (5), Sanna Solberg (1). Selecţioner: Thorir Hergeirsson.

România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Denisa Dedu - Gabriella Szucs, Gabriela Perianu (5 goluri), Valentina Ardean-Elisei (2), Bianca Tiron, Oana Manea (1), Mădălina Zamfirescu (1), Ana Maria Tănăsie (2), Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (1), Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (3), Laura Chiper (3). Selecţioner: Tomas Ryde.

În primul meci al turneului, Spania a învins Franţa cu scorul de 21-17.

Sâmbătă vor avea loc partidele România - Franţa (18.15) şi Norvegia - Spania (20.30). Ambele jocuri vor fi transmise în direct de Digi Sport 2.

UPDATE 22:02 FINAL: Norvegia - România 32-21. Eşec categoric al României, la 11 goluri diferenţă, în debutul turneului de pregătire din Norvegia.

UPDATE 21:57 Min.56: Norvegia - România 29-20. Camilla Herrem a dus din nou Norvegia la nouă goluri în faţă, după ce Nora Mork înscrisese al nouălea său gol din acest joc.

UPDATE 21:54 Min.53: Norvegia - România 26-20. Gol superb al Melindei Geiger, care păstrează handicapul de şase goluri.

UPDATE 21:48 Min.49: Norvegia - România 24-18. Trei goluri consecutive ale României au redus diferenţa în partida de la Ulstein.

UPDATE 21:43 Min.45: Norvegia - România 24-15. O nouă diferenţă maximă consemnată în acest joc pe tabela de marcaj.

UPDATE 21:41 Min.42: Norvegia - România 22-14. Scorul a luat proporţii în favoarea norvegiencelor, cu care româncele şi-au împărţit victoriile în preliminariile Campionatului European.

UPDATE 21:36 Min.39: Norvegia - România 20-13. Joc slab al naţionalei române în repriza a doua, iar "nordicele" s-au distanţat la şapte goluri, cea mai mare diferenţă din acest meci. Tomas Ryde a solicitat time-out, iar marea absentă a acestui meci, Cristina Neagu, le-a dat cele mai multe sfaturi coechipierelor.

UPDATE 21:33 Min.36 Norvegia - România 17-13. Heidi Loke le-a distanţat din nou pe norvegience la patru goluri.

UPDATE 21:31 Min.34: Norvegia - România 15-12. Melinda Geiger a punctat după ce campioanele lumii se distanţaseră la patru goluri, pentru a doua oară în acest meci.

UPDATE 21:29 Min.32: Norvegia - România 13-10. Valentina Elisei a înscris primul gol al naţionalei noastre în repriza secundă.

UPDATE 21:27 A început repriza secundă a partidei dintre Norvegia şi România. "Nordicele" au câştigat până astăzi 33 din cele de 61 de confruntări directe, iar româncele au 21 de succese.

UPDATE 21:10 Pauză: Norvegia - România 12-9. Patricia Vizitiu a înscris ultimul gol al României în prima repriză.

UPDATE 21:01 Min.28: Norvegia - România 11-8. Valentina Elisei a înscris al optulea gol al României, însă norvegiencele au refăcut handicapul după un gol ghinionist primit de Paula Ungureanu.

UPDATE 20:59 Min.26: Norvegia - România 10-7. Gazdele turneului s-au distanţat pentru prima oară la trei goluri.

UPDATE 20:57 Min.24: Norvegia - România 8-7. Mădălina Zamfirescu a înscris primul gol al României după peste zece minute de secetă.

UPDATE 20:56 Min.23: Norvegia - România 8-6. Heidi Loke a marcat în premieră în acest meci şi a distanţat Norvegia la două goluri.

UPDATE 20:54 Min.21: Norvegia - România 7-6. Un singur gol marcat în ultimele cinci minute. "Tricolorele" n-au mai înscris de aproape opt minute.

UPDATE 20:52 Min.19: Norvegia - România 7-6. Trei goluri consecutive ale gazdelor, care au trecut în premieră în avantaj.

UPDATE 20:49 Min.16: Norvegia - România 6-6. Patricia Vizitiu a urcat din nou scorul pentru România, însă norvegiencele au revenit în joc, cu două goluri consecutive.

UPDATE 20:45 Min.12: Norvegia - România 4-5. Gabriela Perianu a adus din nou România în avantaj, iar Paula Ungureanu a apărat imediat o aruncare de la şapte metri.

UPDATE 20:43 Min.10: Norvegia - România 4-4. Campioana olimpică, mondială şi europeană a egalat graţie fostei handbaliste a lui HCM Baia Mare, Camille Herrem.

UPDATE 20.40 Min.7: Norvegia - România 2-4. Melinda Geiger păstrează avantajul de două goluri pentru naţionala lui Tomas Ryde.

UPDATE 20:37 Min.4: Norvegia - România 1-3. România s-a distanţat la două goluri după reuşita Laurei Chiper.

UPDATE 20:34 Min.2Norvegia - România 1-1. Scandinavele au deschis scorul, însă Oana Manea a egalat rapid pentru "tricolore".

UPDATE 20:32 A început prima partidă a României de la turneul de pregătire din Norvegia. Cristina Neagu şi Aurelia Brădeanu nu joacă pentru naţionala de handbal a ţării noastre.

UPDATE 19:55 Spania a învins Franţa, scor 21-17, în primul meci al turneului amical din Norvegia.

Debut de foc pentru naționala României la Turneul celor 4 națiuni, ultimul test de verificare înaintea Jocurilor Olimpice de la Rio! Handbalistele lui Tomas Ryde vor debuta în competiție împotriva Norvegiei, joi, de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2.

România și Norvegia - campioana olimpică și mondială - s-au întâlnit în acest an și în preliminariile Campionatului European din Suedia, când și-au împărțit victoriile. România și Norvegia vor fi adversare și în grupa de la Jocurile Olimpice.

"Va fi un test pentru noi, să vedem unde ne aflăm. Sunt meciuri foarte grele, care nouă ne vor fi benefice și atunci după acel turneu putem să tragem linie, să spunem că mergem în linie dreaptă și să știm unde suntem", a spus Oana Manea, pivotul naționalei României și al lui CSM București.

În celălalt meci al zilei de la turneul din Norvegia se vor întâlni Franța și Spania, de la ora 18:15, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2.

Cele două echipe vor fi adversarele României sâmbătă și duminică.

Norvegia - Franța, ora 19:00, în direct la Digi Sport 1

Etichete: romania handbal , turneul celor 4 natiuni , norvegia - romania , romania nationala handbal , romania natiuni , romania nationala handbal digi sport , video romania nationala handbal , video romania nationala handbal digi sport , video norvegia- romania , video norvegia- romania digi sport , video norvegia- romania turneul celor 4 natiuni , turneul celor 4 natiuni handbal , handbal turneul celor 4 natiuni , turneul celor 4 natiuni digi sport , video turneul celor 4 natiuni digi sport

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Și-a recuperat portofelul după opt luni și a rămas fără cuvinte când a văzut ce e în el: ”Nu s-ar întâmpla nicăieri în lume”
Screenshot 2024-04-22 at 18.33.55
Imaginile care schimbă totul! Tehnologia spaniolilor arată că golul lui Yamal din El Clasico trebuia validat
gol-barcelona

Video Sebastian Mailat, savuros după ce a răpus-o pe Dinamo în 90+1: ”Sunt fan Real Madrid!”
sebastian mailat
Video ”Deja este penibil”. Dennis Politic nu s-a ferit de cuvinte, după Botoșani - Dinamo 2-1
Screenshot 2023-11-06 204621
Live Video&Score Arsenal - Chelsea 1-0, ACUM, pe Digi Sport 1. ”Tunarii”, în avantaj la pauză
Leandro Trossard of Arsenal celebrates his goal to make it 0-1 Arsenal, during the Premier League match Wolverhampton Wanderers vs Arsenal at Molineux, Wolverhampton, United Kingdom, 20th April 2024(Photo by Cody Froggatt/News Images)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Val de comentarii acide după ce o mireasă a dezvăluit ce le-a cerut invitaților la nunta ei: „Acest trend trebuie să înceteze!”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Avem primele imagini cu Adrian Mititelu jr., după ce a fost în comă 10 ore! Cum arată acum fiul lui Adrian Mititelu senior
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Raluka, trup de zeiță într-o ținută făcută doar din ațe. Fanii au complimentat-o imediat: „Cea mai frumoasă!”
Halep, încăpățânarea costă: cum plătește Simona prețul după ce l-a ignorat pe Ion Țiriac
Ucraina are nevoie de 6 sisteme de rachete Patriot. Grecia și Spania au dat unul. Ce face România?
Complet interzis în România în această perioadă, te trezești cu caz penal și îți confiscă tot
EXCLUSIV. Când aflăm dacă Simona Halep va face parte din echipa României la JO de la Paris. Anunțul directorului general al Federației Române de Tenis
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița