marquez

Video Marquez, pole position în Australia. Rossi și Lorenzo au dezamăgit în calificări

Video Victorie pentru Crutchlow în Australia. Plecat de pe locul 15, Rossi a terminat pe doi

dovizioso

Grand Prix-ul de la Sepang. Dovizioso pleacă din pole position pentru a doua oară în acest sezon

cal crutcholow

23.10.2016, 10:06
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

ÎN DIRECT la Digi Sport, Marc Marquez nu a valorificat plecarea din pole position la prima cursă după ce a câştigat al 3-lea titlu de campion mondial la clasa regină. Victoria în Australia i-a revenit lui Cal Crutchlow, podiumul fiind completat de Valentino Rossi și Maverick Vinales.

Întrecerea din Australia l-a găsit pe Pol Espargaro la conducere, însă Marquez a recuperat şi avea şansa să câştige pentru a doua oară consecutiv Grand Prix-ul Australiei, dar a pierdut controlul motocicletei Honda. A profitat Cal Crutchlow care a câştigat pentru a doua oară în carieră la MotoGP.

Valentino Rossi a recuperat formidabil, după plecarea de pe locul 15 a terminat pe 2, poziție pe care o ocupă şi la general înainte de ultimele două curse stagionale. Podiumul cursei australiene a fost completat de spaniolul Vinales cu Suzuki. Jorge Lorenzo a terminat abia pe locul 6.

La clasa Moto 3 victoria i-a revenit lui Brad Binder, câștigător deja al titlului mondial. Plecat din pole position, Binder a terminat cu un avans de aproape 6 secunde față de Andrea Locatelli. Podiumul a fost completat de Aron Canet.

La clasa intermediară victoria i-a revenit lui Thomas Luthi. Plecat ca și Binder din pole position, Luthi i-a depășit pe Morbidelli și Cortese.

Următoarea etapă este programată la Sepang pe 30 Octombrie și va fi transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport.

marc marquez

VIDEO. Aterizare pe furtună cu rafale de 110 km/h, la Düsseldorf

Marc Marquez s-a impus în MP din San Marino și l-a egalat la puncte pe liderul Doviziozo