romania polo

România s-a calificat în sferturile de finală ale turneului preolimpic.

Video România - Italia 7-8. "Tricolorii" au ratat dramatic calificarea la Jocurile Olimpice

polo-1

România, locul 7 la turneul preolimpic de la Trieste

polo preolimpic

08.04.2016, 23:30

Înfrângere pentru naţionala de polo a România. "Tricolorii" au fost învinşi de Italia, scor 7-8, în sferturile turneului preolimpic şi au ratat calificarea pentru Rio de Janeiro. Golul care a făcut diferenţa a fost marcat când mai erau de jucat doar 7 secunde.

Românii au jucat excelent în meciul decisiv cu Italia, de la Trieste. Gazdele au condus cu 2-0 la finalul primului sfert, dar jucătorii lui Dejan Stanojevic au reuşit să egaleze.

Medaliată cu argint la precedenta ediţie a JO, Londra 2012, şi campioană mondială în 2011, Italia a rămas la controlul partidei, fără a reuşi însă să se desprindă.

Mihnea Gheorghe a egalat la 7 în ultimul sfert, iar arbitrii l-au eliminat pe Dmitri Goanţă cand mai era de jucat jumătate de minut.

Italienii au lovit decisiv cu 7 secunde înainte de final şi s-a terminat 8-7.

În competiţia de la Trieste, România va întâlni Canada, în turneul pentru locurile 5-8.

La Jocurile Olimpice s-au calificat Italia, Franţa, Spania şi Ungaria.