sorana
Video Sorana Cîrstea - Danielle Collins 3-6, 2-6. ”Sori”, eliminată în ”optimi” la Miami Open
profimedia-0366792521
Cele mai bogate jucătoare de tenis din istorie se întâlnesc la Miami Open
dinamo-uta1
Exclusiv ”E de vină conducerea lui Dinamo?” Fostul mare fotbalist al ”Câinilor” a spus adevărul după decizia fără precedent
Digi Sport Special

Niculescu s-a calificat în turul trei de la US Open, după ce a eliminat-o pe Bogdan, într-un meci superb. Sorana, OUT

31.08.2017, 22:05

Monica Niculescu (29 ani, 57 WTA), s-a calificat, joi, în turul 3 de la US Open, ultimul Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe compatrioata sa Ana Bogdan, (24 ani, 108 WTA), cu 6-2, 3-6, 6-3. Partida, disputată pe terenul 7, a durat două ore şi 24 de minute și a fost absolut superbă, cu răsturnări de scor

anasoranamonica
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Niculescu a luat primul set fără probleme cu 6-2 şi părea că se îndreaptă spre o victorie facilă, având 3-0 în actul secund. Însă, la acest scor, a început să greşească tot mai mult, în timp ce Ana Bogdan a făcut punct după punct şi a câştigat setul cu 6-3, după şase game-uri consecutive!.

În ”decisiv”, Niculescu a început mai bine, s-a desprins iar, de data asta la 2-0, dar apoi a avut din nou o cădere în joc şi Ana Bogdan a egalat, 2-2. Game-ul cinci a fost unul extrem de disputat, pentru că a durat aproape un sfert de oră. Bogdan a avut şase mingi de 3-2, dar până la urmă Monica a reuşit să câștige a patra minge de break. La scorul de 3-2, Niculescu a cerut intervenţia medicului, iar apoi s-a desprins la 4-2. Ana Bogdan a mai luat un game pe serviciul său (3-4), dar apoi Niculescu a încheiat conturile cu 6-3!

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Niculescu şi-a creat nu mai puţin de 18 mingi de break în acest meci, câştigând 7 dintre ele (5/6 pentru Bogdan).

Niculescu are patru victorii în tot atâtea meciuri cu Ana Bogdan. Cele două s-au înfruntat şi anul trecut în turul al doilea la US Open. Niculescu s-a impus atunci, cu 6-0, 6-1, la fel ca şi în celelalte două confruntări, în 2010 în primul tur la Bucureşti (ITF, 75.000 dolari), cu 7-5, 7-5, şi în 2015, tot la Bucureşti (WTA), în primul tur, cu 6-2, 5-7, 6-2.

Monica Niculescu şi-a asigurat un cec de 144.000 de dolari şi 130 de puncte WTA, egalându-şi rezultatul de anul trecut. Cea mai bună performanţă a Monicăi la US Open este calificarea în optimi, la ediţia din 2011.

Adversara româncei din turul al treilea va fi (în premieră) americanca Jennifer Brady (22 ani, 91 WTA), care a trecut de Barbora Strycova (Cehia), cu 6-1, 6-1, în turul secund, iar în primul meci a învins-o pe germanca Andrea Petkovic, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Și Sorana Cîrstea a fost eliminată!

Sorana Cîrstea a fost învinsă joi de letona Jelena Ostapenko, nr. 12 WTA, tot în turul 2, la capătul a două seturi simetrice, 6-4, 6-4.

Jelena Ostapenko a controlat meciul în primul set, însă a fost în dificultate în cel de-al doilea, în care Sorana Cîrstea a condus cu 2-0 şi 3-1. Într-un set doi marcat de răsturnări de situaţie, românca nu a ştiut să profite de câteva şanse pe care le-a avut, iar balanţa s-a înclinat în faţa adversarei sale, care s-a impus după o oră şi 32 de minute.

Ostapenko, 20 ani, cap de serie 12, care a învins-o în finala de la Roland Garros pe Simona Halep, nu se mai întâlnise niciodată cu Cîrstea, 27 ani şi locul 54 WTA.

Pentru calificarea în turul 2, românca a obţinut un cec de 86.000 dolari şi 70 de puncte WTA.

Cea mai bună performanţă pentru Cîrstea la Flushing Meadows este turul al treilea, atins în 2009. Anul trecut a pierdut în primul tur, iar în 2015 nu a participat.

Niculescu este singura româncă rămasă în cursă din şase jucătoare prezente pe tabloul principal de simplu, după ce Simona Halep, Irina Begu, Mihaela Buzărnescu au fost învinse în primul tur, iar Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan în al doilea.

UPDATE Ora 22:03. MONICA NICULESCU a învins-o pe Ana Bogdan, după un meci superb, disputat pe durata a trei seturi cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3.

În turul al treilea de la ultimul Grand Slam al anului, Monica Niculescu o va întâlni pe Jennifer Brady (22 de ani), din USA, locul 91 mondial.

UPDATE Ora 22:00. Monica Niculescu s-a distanțat la 5-2 și este la un singur game de victorie și calificare.

UPDATE Ora 21:42. Luptă strânsă în setul al treilea. După ce a condus cu 2-0, și a fost egalată, Monica a trecut iar în avantaj: scor 3-2.

UPDATE Ora 21.28. Ana Bogdan a revenit în ”decisiv” iar acum este aproape de a trece la conducere, pentru că urmează la serviciu.

UPDATE Ora 21:18. Ana Bogdan nu renunță la luptă. A redus din diferență: 2-1. Va reuși să egaleze?

UPDATE Ora 21:16. Niculescu pare a fi depășit șocul din setul secund, când deși a condus cu 3-0, a pierdut cu 3-6, și își concentrează toată energia pe ”decisiv”. Conduce cu 2-0. Rămâne de văzut dacă Ana poate reveni din nou.

UPDATE Ora 21:13. Monica nu concepe să rateze calificarea, astfel că a început în forță și setul al treilea. Conduce cu 1-0

UPDATE Ora 21:00 Ana Bogdan n-a mai pierdut niciun game în setul al doilea, pe care l-a și câștigat, de altfel, cu 6-3!

UPDATE Ora 20:52. Revenire de senzație a Anei Bogdan în setul secund. De la 0-3, Bogdan nu numai că a egalat, dar a trecut și la conducere: 3-4.

UPDATE Ora 20:41. Se strânge lupta în acest set. Ana Bogdan a redus din diferență: 3-2. Acest break poate relansa setul, deoarece Ana urmează la serviciu.

UPDATE Ora 20:38. Bogdan nu renunță la luptă. A câștigat primul game din setul al doilea: 3-1.

UPDATE Ora 20:32. Niculescu a luat un avans consistent și în setul al doilea, unul în care Ana nu găsește nicio soluție pentru a balansa partida: 3-0.

UPDATE Ora 20:22. Niculescu a început setul al doilea, așa cum a făcut-o și în primul: are 1-0.

UPDATE Ora 20:13. Monica Niculescu a câștigat primul set al partidei cu Ana Bogdan, 6-2. Deși aceasta din urmă a dat senzația că poate reveni în set - condusă cu 5-0 a câștigat două game-uri consecutive și a fost aproape de a-l adjudeca și pe al treilea - Niculescu s-a concentrat, a revenit și a luat primul set: 6-2!

UPDATE Ora 20:07. Ana Bogdan nu se lasă și a mai câștigat un game. Este 5-2 pentru Niculescu

UPDATE Ora 20:02. Ana Bogdan a izbutit să câștige primul game al partidei, după ce a condus cu 40-0. Monica a încercat să revină, dar până la urmă scorul este 5-1.

UPDATE Ora 19:58. Niculescu evoluează fără greșeli și fără emoții în fața Anei: 5-0.

UPDATE Ora 19:55. Monica pare a se fi desprins decisiv în primul set al meciului cu Ana Bogdan: 4-0.

UPDATE Ora 19:51. Niculescu s-a distanțat în primul set și conduce cu 3-0.

UPDATE Ora 19:45. Monica Niculescu a început în forță partida și conduce deja cu 2-0

UPDATE Ora 19:44. Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul al doilea de la US Open de către Jelena Ostapenko, scor 4-6, 4-6.

UPDATE Ora 19:40. A început și meciul dintre Ana Bogdan și Monica Niculescu, găzduit de terenul 7.

UPDATE Ora 19:40. Ostapenko a trecut pentru prima dată la conducere, în setul secund: 5-4.

UPDATE Ora 19:37. Luptă la baionetă în setul secund. În acest moment, scorul este iar egal, 4-4.

UPDATE Ora 19:30. Jelena a izbutit să anuleze avantajul de două puncte pe care le-a avut Sorana și a restabilit egalitatea: 3-3.

UPDATE Ora 19:22. Ostapenko nu se lasă și stă aproape de Sorana: 3-2.

UPDATE Ora 19:17. Sorana menține ecartul față de Ostapenko și conduce acum cu 3-1 în setul secund. Primul set i-a revenit letonei, scor 4-6.

UPDATE Ora 19:13. Ostapenko a reușit să revină în set, deși Cîrstea a condus cu 40-30 și putea face 3-0. Așa, scorul a devenit 2-1.

UPDATE Ora 19:08. Sorana a izbutit un break în startul setului doi și conduce cu 2-0.

UPDATE Ora 19:05. Sorana a început mai bine setul al doilea și a câștigat primul game: 1-0.

UPDATE Ora 19:00. Sorana Cîrstea - Jelana Ostapenko 4-6. Sorana a pierdut primul set al meciului cu Jelena, de pe Armstrong Stadium”, scor 4-6. Primul set al acestei confruntări, care nu este televizată, din turul secund, a fost unul destul de echilibrat, adjudecat de sportiva letonă după 48 de minute.

Etichete: monica niculescu , sorana cirstea , us open , tenis us open , ana bogdan , tur 2 us open

Un primar din Mehedinți, dintr-o comună fără asfalt, a pus palmieri pe marginea drumului pentru că așa a văzut în vacanțe și i-a plăcut

Nu au asfalt pe toate străzile, dar primarul le-a plantat palmieri pe marginea drumului. Acesta...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
dinamo-uta1

Exclusiv Marius Șumudică, mesaj pentru un patron din SuperLigă, în vederea EURO 2024
Besiktas v Gaziantep FK - Turkish Super Lig
Foto A cumpărat bolidul făcut praf de un fotbalist și nu s-a lăsat până nu l-a făcut ca nou
12
Foto După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"
collins
Ce se întâmplă cu clasamentul WTA și cine sunt cele trei românce din Top 100. Decizia Simonei Halep